[Seriál] Po stopách kritiků kryptoměn – Nouriel Roubini – část 1.

Share This Post

Už to vypadá, že kryptoměny jsou na cestě k podobnému růstu, jaký jsme viděli koncem roku 2017. To však znamená, že se bude ozývat stále více a více nepřejících a hejtrů. Ti budou hledat jakoukoli možnost k tomu, aby kryptoměny shodili a veřejně urazili. Jedním z největších kritiků a hejtrů kryptoměn je nepochybně ekonom Nouriel Roubini. A přesně touto osobou celý seriál nazvaný „Po stopách kritiků kryptoměn“ i začneme. Je to totiž právě Nouriel Roubini, který se do kryptoměn naváží snad nejčastěji. Proč tomu tak ale je?

Kdo vlastně je Nouriel Roubini?

Ekonom, profesor na New York University, ale i vlastník a ředitel společnosti Roubini Macro Associates. To vše je Nouriel Roubini. Jak si však tento člověk dokázal získat takový respekt ve světě ekonomie?

Roubini se narodil v Turecku v roce 1958, a následně se přestěhoval do Itálie, kde studoval na univerzitě Bocconi v Miláně. To ho připravilo na jeho následně studium na Harvardu a po dokončení svého doktorátu následně začal pracovat jako akademik na univerzitě Yale. Později začal Nouriel Roubini pracovat pro IMF (Mezinárodní měnový fond), World Bank (Světovou banku), Federal Reserve (Centrální banku USA), ale i pro centrální banku Izraele. Právě všechny tyto pracovní pozice budou později důležité pro pochopení Roubiniho nenávisti vůči kryptoměnám.

Výzkum a zaměření Nouriela Roubiniho

Ještě předtím, než se podíváme na jeho názory na kryptoměny, představme si i výzkum a konkrétní zaměření tohoto ekonoma. Jeho hlavním zájmem je studium mezinárodní ekonomie, ale i nově vznikajících trhů. Právě díky jeho expertize v těchto oblastech byl následně Roubini jedním z hlavních poradců Timothyho Geithnera, který byl v roce 2009 ministrem financí v USA.

Díky jeho zkušenostem byl také jedním z těch lidí, kteří upozorňovali na hrozící ekonomickou katastrofu před krizí v 2007–08. Své upozornění zakládal na tom, že sledoval vznik i následky krizí v Asii v roce 1998. Chování trhů (zejména těch s nemovitostmi) bylo podle Roubiniho velmi podobné tomu, co se stalo v Asii v roce 1998 a USA v roce 2007–08.

Nouriel Roubini a jeho vyjádření ke kryptoměnám

No a teď ta nejpodstatnější část a tou je „vztah“ Nouriela Roubiniho a kryptoměn. Vztah je však možná silné slovo, protože Nouriel Roubini kryptoměnám pouze soustavně nakládá. Je zcela běžné, že se o nich vyjadřuje jako o bublinách, Ponzi schématech nebo pouze fiktivních aktivech, která nemají absolutně žádnou hodnotu a jsou využívána pouze kriminálníky. Stejně zpochybňuje i bezpečnost těchto měn, přičemž poukazuje zejména na časté hacky.

Tam však jeho kritika nekončí. A to ani zdaleka. Protože v případě Nouriela Roubiniho by bylo ubohé, kdyby kritizoval pouze kryptoměny. Proto se například vyjádřil, že blockchain technologie je kompletně nepotřebná, zbytečná a aktuální i v obrovském hype. Stejně naložil i fanouškům a podporovatelům kryptoměn, o kterých se vyjádřil jako o arogantní bandě nic netušících fanatiků. Přirovnal je (možná smím říci, že nás) až k extremistům, kteří nemají absolutně žádné pochopení zcela elementární ekonomie, financí, peněžní, monetární politiky a politiky jako takové.

Proč však Nouriel Roubini nenávidí kryptoměny?

Odpověď jsem už částečně naznačil hned v prvním odstavci. Nouriel Roubini pracoval pro centrální banky po celém světě. Jeho výzkum je z velké většiny zaměřený na monetární politiku. Je tedy ztělesněním toho, co kryptoměny mají „odstranit“ nebo vyměnit. Není se tedy čemu divit, když vidíme, jak Roubini nakládá kryptoměnám. Je to jeho posláním.

Co je však šokující mnohem víc, je to, jakým způsobem to dělá. Kromě toho, že znehodnocuje práci hned tisíců lidí (těch, kteří pracují na různých blockchain projektech a kryptoměnách), uráží všechny, kteří nemají stejný názor, jako má on. Dělá to však velmi infantilně, dětinsky a takříkajíc extrémně povýšeně. Místo toho, aby se snažil lidem vysvětlit, proč jsou ty kryptoměny tak strašně špatné, tak všechny pouze osočuje.

Závěr

Nouriel Roubini byl naší první osobností a prvním kritikem, jehož jsme si představili v tomto novém seriálu. Určitě přineseme ještě několik dalších osobností, které pro kryptoměny nenajdou jednoho dobrého slova. Avšak bezpochyby byl Nouriel Roubini tím prvním, kterého jsme museli zmínit, protože kryptoměnám nakládá asi nejčastěji a nejostřeji ze všech. Pokud máte jakékoliv jiné typy na osobnosti, které bychom měli zmínit v tomto seriálu, tak nám neváhejte napsat váš návrh, ať už tady, nebo na Facebooku.

Co číst dál?

Facebook chce predstaviť svoju platobnú kryptomenu v roku 2020 – obíde banky?

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Marek F.

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...