Vďaka sociálnym médiám sa počet phishingových útokov viac ako zdvojnásobil. Väčšina zaznamenaných phishingových útokov bola vykonaná na platformách sociálnych médií, ktoré nemajú funkcie na overenie účtu.
Sociálne médiá a nárast o 170 %
S tým, ako sa rozširuje zavádzanie Webu 3.0 a ako do tohto priestoru vstupuje stále viac začiatočníkov, sú hackeri stále aktívnejší, pričom v poslednom štvrťroku 2022 bolo zaznamenaných viac phishingových útokov a sociálne médiá boli označené za hlavnú platformu pre vykonávanie hackerských útokov.
V štvrťročnej správe bezpečnostnej firmy CertiK tím zistil v druhom štvrťroku 2022 nárast phishingových útokov o 170 %. Podľa bezpečnostnej firmy bolo v prvom štvrťroku zaznamenaných 106 útokov, zatiaľ čo v ďalšom štvrťroku bolo zaznamenaných 290 udalostí.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Algoritmus predpovedá rast ceny ADA na 2,90 USD
Podľa bezpečnostnej firmy zaoberajúcej sa blockchainom bola väčšina phishingových útokov vedená na sociálnych platformách, ako je Discord a Telegram, ktoré nemajú funkcie na overenie účtu ako Twitter. Z tohto dôvodu sú záškodníci schopní kopírovať účty projektov a významných osobností a zároveň svoje obete vábiť darčekmi a ďalšími ponukami.
Ľudská chyba
Podobne ako pri útokoch na Webu 2.0 spoločnosť CertiK zdôraznila, že hackeri počítajú s ľudskou chybou ako východiskovým bodom pre tento typ útoku. V boji proti tomu bezpečnostná firma spomenula, že kľúčovú úlohu zohráva vzdelávanie komunity. Vzdelávanie nových členov komunity o tom, ako sa vyhnúť hackerským útokom a podvodom, môže zvýšiť informovanosť a ostražitosť ľudí voči phishingovým útokom.
Začiatkom tohto týždňa sa oficiálnych účtov britskej armády na sociálnych sieťach zmocnili krypto podvodníci. Útočníci pomocou oficiálnej stránky armády zdieľali phishingové odkazy, propagovali krypto podvody a inzerovali podvodné zbierky nezameniteľných tokenov (NFT). Niekoľko hodín po narušení sa úradníkom podarilo účty obnoviť a príspevky hackerov odstrániť.
V apríli boli odcudzené NFT klubu Bored Ape Yacht Club (BAYC) po tom, čo útočníci prevzali oficiálny účet projektu na Instagrame. Správy odhadovali, že pri útoku mohlo dôjsť k strate majetku v hodnote 40 miliónov dolárov.
Záver
Je naozaj potrebné si na všetko dávať pozor, aby človek minimalizoval možnosť straty peňazí svojou vlastnou chybou. Dávajte na seba pozor.
Mohlo by vás tiež zaujímať: Je vhodný čas na nákup bitcoinu, alebo počkať na nižšiu cenu?
Zdroj: cointelegraph.com