Sociální sítě selhávají v boji proti fake news – Přitvrďte, žádá Evropská komise

Share This Post

Evropská komise ve čtvrtek uvedla, že Google, Facebook a Twitter nesplnili své sliby o boji proti fake news (falešným zprávám). Konstatování komise přichází tři měsíce před klíčovými volbami do Evropského parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu se blíží

Technologické společnosti (včetně již zmíněných gigantů) a obchodní organizace zastupující reklamní průmysl se v říjnu minulého roku rozhodli dobrovolně přistoupit ke kodexu chování, v němž se zavázali bojovat se šířením falešných zpráv s cílem odvrátit hrozící přísnější legislativu.

Brusel se snaží odvrátit hrozbu falešných zpráv během plánované kampaně a voleb do Evropského parlamentu v květnu tohoto roku a také v případě národních voleb v Belgii, Dánsku, Estonsku, Finsku, Řecku, Polsku, Portugalsku a na Ukrajině.

Evropský komisař pro bezpečnost Julian King kritizoval nedostatečný pokrok při odstraňování falešných zpráv na základě předložených měsíčních reportů společností Google, Facebook a Twitter.

„Je to smutné, že již nyní zaostávají. Musí splňovat standardy, které od nich požadujeme a k jejichž plnění se zavázali“

řekl King ve svém tweetu.

Co vlastně komise firmám vyčítá?

Komise Facebooku vyčítá, že neposkytl podrobnosti o krocích proti politickým reklamám, ani o počtu falešných účtů, které byly zablokovány kvůli škodlivým aktivitám zaměřeným na Evropskou unii.

Dále komise zkonstatovala, že opatření společnosti Google týkající se politických reklam také nebyla dostatečně přesná a navíc společnost komisi neupřesnila ani rozsah podniknutých kroků k řešení falešných zpráv. Dále se ve zprávě píše, že Google neposkytl žádné konkrétní důkazy, které by ukazovaly, že vůbec nějaké kroky provedl.

No a poslední do trojice, Twitter, je kritizován za to, že neposkytl metriku pro měření pokroku v monitorování politických reklam.

Ve společném prohlášení, za kterým kromě již zmíněného Juliana Kinga stojí také místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip, komisařka pro digitální ekonomiku a společnost Marija Gabrielová a česká komisařka pro spravedlnost Věra Jourová se mimo jiné dočtete, že

„…chceme vidět větší pokrok v plnění slibů, které firmy ohledně boje s fake news slíbily..“

Závěr

Evropské státy (a vlastně nejen ty) se poslední dobou během důležitých voleb často stávaly terčem různých dezinformačních kampaní a komise tuto hrozbu evidentně nebere na lehkou váhu. Dá se ale boj s fake news vůbec vyhrát? Nebo jde o marný boj s větrnými mlýny?

Co číst dále?

[VIDEO] Warren Buffett odporučil ideálnu investíciu na nadchádzajúcu dekádu

Zdroj:
nypost.com

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...