Vzhledem k tomu, že kryptotrh po celém světě exponenciálně roste spolu se zájmem o digitální měny, jeho významnější zastánci vyjadřují optimismus, že některé z blízkovýchodních monarchií možná brzy rozpoznají příležitosti, které nabízí.
Jedním z těchto slavných zastánců kryptoměn je Filip Karadjordjevič, dědičný princ Srbska a Jugoslávie, který navrhl, že některé země na Blízkém východě, jako je Jordánsko a Spojené arabské emiráty (SAE), by mohly brzy přijmout bitcoin (BTC).
Většina těchto monarchií podle něj používá právo šaría, které mimo jiné znamená specifický finanční systém, jenž nezná pojem dluh. Proto mohou být ochotni přijmout nabídku bitcoinů v souladu s tímto systémem.
„Podle čtení Koránu ve skutečnosti bitcoin představuje jejich perfektní peníze. Je jen otázkou času, kdy jim to někdo podstrčí nebo oni sami k btc přistoupí. Možná uvidíte, že arabská monarchie nebo arabská země přijmou bitcoiny mnohem dříve, než si myslíte.“
@PrincFilip1 mentions some Middle Eastern monarchies might adopt #bitcoin sooner than we think ?
Follow us & subscribe to the Bitcoin Reserve Podcast on your favourite streaming platform for the full episode, which is dropping soon!
Link to podcast: https://t.co/VlAx2WYYNy pic.twitter.com/26G0GiLi8r
— Bitcoin Reserve (@BTCReserveHQ) July 6, 2022
Blízký východ projevuje zájem o kryptoměny
Některé ze zemí, které srbský princ zmínil, již dříve projevily zájem o kryptoměny. Data Chainalysis ve skutečnosti odhalila, že Blízký východ je jedním z nejrychleji rostoucích kryptotrhů na světě a představuje 7 % celosvětového objemu obchodu.
Například jeden ze suverénních investičních fondů Spojených arabských emirátů, Mubadala Investment Company, zveřejnil v prosinci 2021 své plány investovat 240 miliard dolarů do kryptoekosystému, čímž vyjádřil důvěru v takové investice.
V polovině března byla kryptoměnové burze Binance udělena licence na virtuální aktiva, která jí umožňuje podnikat v Dubaji nebo konkrétněji poskytovat omezené směnné zboží a služby předem kvalifikovaným investorům a profesionálním poskytovatelům finančních služeb.
Koncem dubna pak další kryptoburza Kraken získala povolení od místních úřadů zřídit regulovanou platformu pro obchodování s kryptoměnami ve Spojených arabských emirátech s regionálním ústředím v Abu Dhabi.
Zájem o krypto se tak poměrně rychle rozrůstá po celém Blízkém východě.