V New Yorku aktuálně probíhá boj minerů s tamními úřady. Státní výbor pro ochranu životního prostředí obdržel 3. května návrh zákona, který výrazně omezí působení těžařů na daném území. Ten má totiž cíl zakázat těžbu kryptoměn na nejbližší 3 roky! Poslední slovo však bude mít státní senát, který musí návrh zákona odsouhlasit.
Poukazují na ochranu životního prostředí
Návrh zákona č.6486 předložil demokratický senátor Kevin S. Parker, který spravuje výbor pro energetiku a telekomunikace. Ve spolupráci s demokratickou senátorkou Rachel Mayovou jsou hlavními propagátory zastavení těžby ve státě New York.
Hlavním cílem návrhu je tzv. zavedení moratoria na provoz farem na těžbu kryptoměn. Ty mají negativní vliv na životní prostředí zejména z hlediska použití fosilních paliv.
Důležité poznatky vyňaty z návrhu zákona:
„Jedna transakce s kryptoměnami spotřebuje stejné množství energie, jako průměrná americká domácnost za jeden měsíc, přičemž odhadovaná úroveň globální spotřeby energie se rovná úrovni země Švédska.“
Na důležitost problematiky v oblasti klimatických změn poukazuje i zákon přijatý v roce 2019. Hlavním cílem zákona byla výroba 70 % energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030, 100 % elektrické energie s nulovými emisemi do roku 2040 a snížení emisí uhlíku o 22 milionů tun.
Továrna na těžbu Bitcoinu zvyšuje výkon
Do ohně této problematiky přilila i plynová elektrárna Greenbridge u jezera Seneca, která plánuje zapojení 27 000 počítačů, které budou v provozu 24/7. Jejich cílem je těžba Bitcoinu (BTC).
Absolutní nesouhlas vyjádřila skupina Seneca Lake Guardian. Místopředsedkyně skupiny Yvonne Taylorová uvedla:
„Spalování dalších fosilních paliv s cílem obohatit se o falešné peníze uprostřed klimatických změn považujeme za absolutní šílenost.“
Regulace těžby Bitcoinu se prosazuje zejména v Číně, která představuje 65 % světového výkonu těžby Bitcoinu.
Peking zveřejnil 27. dubna mimořádné prohlášení o kontrole datových center pro těžbu kryptoměn, přičemž bude stanoven přísnější dohled nad těžbou v zemi. Obavy vyplývají zejména z 5 ročního plánu země na změnu klimatu.