Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber TOP 5 článkov plus bonusovú správu dňa:
Wall Street vidí pokles bitcoinu na 10 000 USD
Spravodajský portál Bloomberg pred nedávnom zverejnil prieskum, v ktorom sa pýta investorov z Wall Street. Iba 40 % z nich verí, že bitcoin zamieri v nasledujúcom období k hranici 30 000 USD. 60 % investorov zas očakáva pokles na 10 000 amerických dolárov. Prieskum ďalej ukazuje, že digitálne aktíva sú medzi opýtanými veľmi polarizujúca téma. Takmer 28 % opýtaných uviedlo, že kryptomeny sú budúcnosťou financií. Každý piaty respondent zas uviedol, že digitálne aktíva sú bezcenné.
Ministerstvo financií Spojených štátov žiada verejnosť o pripomienky k prínosom a rizikám kryptomien
Ministerstvo financií Spojených štátov zverejnilo vyhlásenie, v ktorom žiada verejnosť, aby sa vyjadrila k prínosom a rizikám kryptomien. Lehota na zasielanie pripomienok je do 8. augusta. Dokument nazvaný „Zabezpečenie zodpovedného rozvoja digitálnych aktív“ sa zameriava na množstvo aspektov súvisiacich s trhom s kryptomenami. Hlavným z nich je ochrana spotrebiteľov, investorov a podnikov, ktorú niekoľko vládnych agentúr označilo za najvyššiu prioritu. Spojené štáty sa tiež snažia chrániť USA, globálnu finančnú stabilitu, ako aj zmiernenie systémového rizika, nezákonnej finančnej činnosti a rizík pre národnú bezpečnosť. Pokiaľ ide o samotné umožnenie rozvoja trhu s kryptomenami, ciele sa zameriavajú na to, aby USA zaujali priekopnícke postavenie.
Podľa ECB je zákaz BTC z dôvodu klimatických obáv „pravdepodobný“
Nový výskumný článok ECB, ktorý hodnotí klimatické riziká spojené s kryptoaktívami, sa tvrdo pustil do blockchainov, ktoré využívajú konsenzuálne algoritmy Proof-of-Work, predovšetkým bitcoinu. Správa zverejnená 12. júla prirovnáva energeticky náročné algoritmy Proof-of-Work k automobilom poháňaným fosílnymi palivami. Oproti tomu algoritmus Proof-of-Stake, ktorý spotrebováva odhadom o 99 % menej energie ako Proof-of-Work, prirovnáva k elektromobilom. Aby zdôraznili obavy ohľadom spotreby energie Proof-of-Work, odkazuje správa aj na skoršie údaje, podľa ktorých ročná spotreba elektriny bitcoinu a etherea zodpovedá spotrebe jednotlivých krajín, ako je Španielsko, Holandsko alebo Rakúsko. ECB navyše tvrdí, že súčasná uhlíková stopa bitcoinu a etherea z mája 2022 neguje cieľové úspory emisií skleníkových plynov pre väčšinu krajín eurozóny.
Najväčšia bitcoinová veľryba naakumulovala bitcoin za 2 560 000 000 $
Podľa údajov z BitInfoCharts pridala najväčšia veľrybia adresa od 30. júna 1 480 BTC, čím sa jej celkový počet bitcoinov zvýšil na asi 132 883 BTC. Jej pozícia má aktuálne hodnotu takmer 2,6 miliardy dolárov. Je to najviac, koľko kedy táto veľryba držala. Jediné dve adresy, ktoré držia viac BTC, patria burzám. Reč je o studenej peňaženke Binance a studenej peňaženke Bitfinex. Aj ďalší hodleri vrátane veľrýb akumulujú bitcoin. Kryptoanalytická spoločnosť Santiment uvádza, že veľké peňaženky sú na vzostupe, pričom počet adries s viac ako 10 BTC dosiahol najvyššiu úroveň od februára 2021.
Bankrotujúci Celsius má deficit asi 1,2 miliardy dolárov
Vyhlásenie o bankrote spoločnosti Celsius ukazuje, v akých hlbokých problémoch sa skrachovaný poskytovateľ kryptolendingu CeFi nachádza. Vyhlásenie o úpadku spoločnosti odhalilo niektoré nepríjemné prekvapenia ohľadom stavu platformy na požičiavanie kryptomien, vrátane deficitu 1,2 miliardy dolárov. Väčšinu jej záväzkov tvoria vklady zákazníkov, pričom niektorí sa domnievajú, že nemusia byť povinní ich vrátiť. Dokument o konkurze podľa kapitoly 11 podpísaný generálnym riaditeľom spoločnosti Celsius Alexom Mashinskym 14. júla odhalil, že spoločnosť drží aktíva vo výške približne 4,3 miliardy USD. Pasíva však činia 5,5 miliardy USD.
Bonusová správa
Napriek bankrotom niektorých projektov vzrástla globálna trhová kapitalizácia kryptomien za 30 dní o 8 percent
Po náročnej prvej polovici roka, charakterizovanú výrazným výpredajom, zaznamenáva kryptomenový trh na čele s bitcoinom konečne zisky. Tie sú zvýraznené zvýšením prílevu kapitálu na trh. K 17. júnu bola celková globálna trhová kapitalizácia kryptomien 906 miliárd USD, zatiaľ čo 17. júla predstavovala táto hodnota už 977 miliárd USD, čo je nárast o takmer 8 percent.
Hoci trh dosahuje krátkodobý pokrok, súčasný stav je len tieňom ziskov z minulého roku, kedy bitcoin dosiahol historické maximum takmer 68 000 USD, pričom celková trhová kapitalizácia kryptomien presiahla 3 bilióny USD. Jednou z najčastejšie pokladaných otázok je, či trh dosiahol dno a je pripravený na ďalšie oživenie. Treba však povedať, že v odpovediach na túto otázku sa odpovede analytikov výrazne líšia. [1]
Zdroje: [1] finbold.com