Twitter tvoří standard pro decentralizovaná sociální média – Dočkáme se decentralizovaného Facebooku či Instagramu?

Share This Post

Sociální média ovládají moderní život. Takové prohlášení by se zdálo před 10 lety naprosto bláznivé, ale nyní je každodenní realitou. Právě moc sociálních médií vede k tomu, že se opět obnovuje diskuze o tom, jak je decentralizovat. A zde přichází na řadu Twitter a jeho CEO, Jack Dorsey.

Síla sociálních médií

Mediální svět je komplikované odvětví, které má obrovskou moc. Z tohoto koláče si ovšem radikálně ukrojila sociální média. Například v amerických volbách se již dvakrát za sebou ukázala moc těchto nových kanálů. Obama vyhrál právě proto, že se jeho kampaň zaměřila na soc. média. Trump zopakoval to samé, když profitoval ze šíření hoaxů a atmosféry strachu z migrační vlny.

Profesionální analýza – 11.12.19 Zlato sa blíži do targetu! Ideálny nákup na držanie?

I u nás v Česku a Slovensku bylo jasně vidět, že ačkoliv migrace do obou zemí je minimální (alespoň z Blízkého východu), tak panika byla obrovská. Na vině byly z velké části sociální média, jejichž algoritmy vyzdvihovaly dezinformace a poplašné zprávy.

I to je důvod potřeby důvěryhodných, sociálních médií a toho se dá docílit pomocí dvou přístupů. Jednak je důležité, aby dané médium mělo open-source povahu a bylo tak ověřitelné, jaké kroky daná síť dělá. Druhý přístup jde ještě dál a jedná se o decentralizaci sociálních médií, kdy by se na jejich rozvoji mohlo podílet mnoho lidí.

Twitter chce decentralizaci

CEO Twitteru, Jack Dorsey, je velkým fanouškem kryptoměn a decentralizace. Mimo Twitter je Dorsey také zakladatelem a CEO společnosti Square. Ta se zabývá platebními systémy a zapojuje do nich také kryptoměny. Dorsey nově oznámil, že vytvořil tým, který bude mít na starosti tvorbu standardů pro decentralizovaná sociální média.

Twitter tak bude financovat malý tým špiček ve svých oborech, který bude mít za úkol vytvořit nové standardy. Ty jsou potřeba kvůli tomu, aby z nich ostatní sociální sítě mohly čerpat. Dorsey také napsal, že s vývojem kryptoměn se ukazuje, že existuje způsob, jak decentralizovaně řídit velké organizace.

Kryptoměny by tak mohly do světa sociálních médií přinést hned několik kritických novinek. V první řadě se může jednat o decentralizovaný systém řízení, kdy majitelé tokenů budou mít slovo v tom, jakým směrem se daná síť ubírá. Další výhodou může být systém decentralizovaných a přenositelných identit napříč různými weby.

Přínos by měl být hlavně v kontrole a možnosti nastavení. Otevřený systém by tak např. mohl umožňovat výběr z algoritmů pro zobrazení příspěvků. To by dalo uživateli možnost nastavit, jaký obsah chce vidět. Nyní je systém nastaven centralizovanou společností a nikdo fakticky netuší, jak např. Facebook přesně vybírá obsah, který je uživatelům zobrazen.

Díky navázání na kryptoměnu by pak eventuální majitelé tokenů profitovali/ztráceli z úspěchu či neúspěchu společnosti. Decentralizovaných open-source standard pro sociální média by byl velkým pokrokem ve vývoji celého odvětví.

Co číst dále:

[ZPRÁVY] 40 miliard $ pro nový eko-blockchain projekt – Tvůrci miliardového kryptopodvodu zatčeni

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...