Člen výkonné rady Evropské centrální banky Fabio Panetta vyzval vlády k novým globálním standardům k regulaci kryptoměnových aktiv. Navrhl také, že by mohla být zdaňována přísněji vzhledem k jejich vysoké spotřebě energie. Kryptoměny také přirovnal k Ponziho schématu.
Fabio Panetta je italský ekonom, bývalý generální ředitel italské centrální banky a od 1. ledna 2020 je členem výkonné rady Evropské centrální banky. Je zodpovědný za mezinárodní a evropské ekonomické vztahy, infrastrukturu trhu a mezinárodní platby.
Mohlo by tě zajímat: 3 bezpečné a dlouhodobě stabilní kryptoměny, které by měl držet každý investor
Panetta z ECB nemá kryptoměny v lásce
Panetta uvedl, že kryptoměnová aktiva jsou škodlivá pro společnost a nemají žádnou sociální nebo ekonomickou hodnotu.
„Kryptoměnová aktiva jsou spekulativní aktiva, která mohou způsobit společnosti značné škody. Svou hodnotu mají zejména díky chamtivosti, spoléhají se jeden na druhého a mají jakousi naději, že tento ekosystém bude bez překážek pokračovat,“ řekl Panetta.
„Tato bublina ale může prasknout. Stačí to porovnat s Ponziho schématem. Vidím zde stejnou dynamiku, jako to bylo s rizikovými hypotékami, které způsobily finanční krizi v roce 2008,“ tvrdí italský ekonom.
„V současnosti je čas zajistit, aby se kryptoměny používaly pouze v rámci jasných, regulovaných systémů a pro účely, které přidávají skutečnou hodnotu společnosti, a aby se předešlo nezákonnému riskování,“ dodává Panetta.
Fabio Panetta je jedním z největších zastánců vydávání digitálního eura ze strany ECB. Jde zejména o to, aby digitální měna centrální banky odvrátila potřebu stablecoinů v soukromém sektoru, jako je například Tether.
Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.
Pozice italského ekonoma je jasná
Připomínáme, že Tether čelil soudnímu řízení a Panetta varoval, že držitelé, kteří se náhle snaží prodat svá aktiva, by mohli způsobit „turbulence na trhu“.
Dále tvrdí, že kryptoměnová aktiva jsou příliš nestabilní a převody trvají příliš dlouho na to, aby byla užitečná jako forma peněz. Také jsou podle něj potenciálním prostředkem k obcházení finančních sankcí a mohou také uškodit investorům.
Vyzval tedy instituce, aby se kryptoměnová aktiva zdaňovala. Největší daně navrhuje pro ty, které jsou nejméně ekologické, čímž míří na energeticky náročný mechanismus Proof-Of-Work.
Nakonec požaduje, aby se rozšířily normy pro boj proti praní špinavých peněz včetně plateb typu „peer-to-peer “, o kterém mimochodem v současnosti diskutují zákonodárci Evropské unie. Na druhou stranu někteří varují, že takové rozhodnutí by mohlo potlačit inovace a narušit soukromí obyvatel EU.
Čti dále: Přichází významná novinka projektu Shiba Inu – spalování SHIB jako pasivní příjem