Vývojáři opravili runtime chybu, která způsobila poslední výpadek sítě Solana z 1. června.
Podle zprávy publikované ze strany Solana Labs 5. června byl pátý výpadek sítě v roce 2022 způsoben chybou ve funkci „trvalé nonce transakce“, která způsobila, že síť přestala vyrábět bloky na zhruba čtyři a půl hodiny.
„Funkce byla ve verzích v1.9.28/v1.10.23 deaktivována, aby se zabránilo zastavení sítě, pokud by znovu nastala stejná situace.
Trvalé nonce transakce nebudou zpracovány, dokud nebude aplikováno zmírnění a funkce nebude znovu aktivována v nadcházející verzi.“
Trvalé nonce transakce
Termín trvalé nonce transakce odkazuje na typ transakce na síti Solana, která je navržena tak, aby nevypršela, na rozdíl od normální transakce v síti, která má obvykle krátkou životnost kolem 2 minut, než bude blockhash příliš starý na to, aby mohl být ověřen.
Obecně se používá k podpoře transakcí souvisejících s cestami, jako jsou služby úschovy, které vyžadují více času než obvyklé „vytvoření podpisu pro transakci“.
Společnost Solana Labs poznamenala, že trvalé nonce transakce vyžadují samostatný „mechanismus k zabránění dvojího zpracování a jsou zpracovávány sériově“, nicméně chyba za běhu se projevila poté, co trvalá nonce transakce byla zpracována jako běžná transakce a selhala, ale poté byla znovu odeslána, což vedlo k zastavení sítě.
Token SOL
Cena nativního tokenu SOL klesla zhruba o 13,9 % od výpadku hlavní sítě na 39,08 USD. Chuť investorů obchodovat s aktivem se však pouze zvýšila, podle údajů z CoinGecko se objem 24hodinového obchodování ve stejném časovém rámci zvýšil o 61 % na 2,141 miliardy USD.
V širším smyslu data z analytické platformy Hello Moon zaměřené na Solana ukazují, že celková hodnota v řetězci, pokud jde o sedmidenní klouzavý průměr, od konce března výrazně klesla.
Poté, co 24. března dosáhla rekordních hodnot kolem 3,18 bilionu dolarů, se toto číslo ke 4. červnu propadlo na přibližně 159,71 miliardy dolarů.