Cena BTC sice zažila v neděli propad, ale i tak vytvořila nové higher low na hodinovém grafu. Příští rok by mělo spatřit světlo světa ETH 2.0. Nový design druhé nejoblíbenější sítě se radikálně promění. Ripple vypustil do oběhu miliardu XRP. Ripple celkově kontroluje přes 50 % všech tokenů. V oběhu je prozatím jen 42 % mincí a zbytek drží zakladatelé XRP.
Bitcoin na pomalém vzestupu
Po zběsilé první polovině roku 2019 se Bitcoin uklidnil a postupně oslabuje. Neúspěšný pokus o průraz směrem dolů nakonec vyústil v odraz, který nás dovedl přímo doprostřed sestupného kanálu. Tím se vytvořila formace stoupajícího klínu, která se přes víkend dočkala svého vyústění, jež nakonec BTC poslalo opět dolů.
Bitcoin od pátku ztratil 7,63 %. Nicméně i tak se na hodinovém grafu tvoří higher lows, což signalizuje vzestupný trend. Prozatím tedy míříme spíše k horní hranici kanálu. Ta se nyní nachází na úrovni 8 750 dolarů za BTC.
Bitcoin tak má prozatím vytyčenou cestu. Střednědobý výhled je klesající (viz modrý kanál) a krátkodobě jsme na cestě směrem k horní hranici. Dlouhodobý trend je pak jasný. Od počátku roku míříme směrem nahoru, a to se dá aplikovat i na celý Bitcoin, jehož bull market fakticky trvá celou existenci BTC.
Jak bude vypadat ETH 2.0
Ethereum pomalu, ale jistě míří za svým upgradem, který má přijít v první polovině příštího roku. Ten přinese hned několik zásadních změn. ETH přejde na PoS formu hledání konsensu v síti. Mimo jiné se také změní struktura sítě.
Profesionální analýza – 30.11.19 Update altcoinů – ADA, IOTA, DASH
Zatímco ETH 1 bylo osamoceným chainem, ETH 2 se bude skládat z 1025 různých chainů. Ve středu systému bude chain jménem Beacon chain, který bude zodpovědný za ověřování konsensu v síti a bezpečný provoz nového ETH. 1 024 dalších chainů budou tzv. shardy. Ty budou na hlavní chain napojeny. Vytvoří se tak možnost, jak velmi výrazně zvýšit škálovatelnost sítě.
Pro těžaře je důležitá informace, že chain ETH 1 poběží simultánně s ETH 2. Postupné zvedání obtížnosti těžby na původním chainu dá těžařům možnost přejít na jiné mince nebo těžbu pomalu ukončit.
V rámci PoS bude minimálně stakovaná částka 32 ETH a podle slov Vitalika Buterina bude návratnost přibližně 2–6 % stakovaných mincí ročně. Buterin také dodal, že se nejedná ani tak o pasivní příjem, protože ověřovatel bude muset mít stále zapnutý uzel, který ovšem nebude ani zdaleka tolik náročný na elektřinu jako PoW těžba.
ETH také čeká brzký update Istanbul, který by měl původní chain dostat na 300–500 transakcí za vteřinu. To je dobrá zpráva pro prozatímní vývoj, protože vývojářům umožní škálovat aplikace postavené na ETH.
XRP vypustilo miliardu tokenů – přes 50 % stále mimo oběh
XRP je rozhodně kontroverzní token. Nejedná se o blockchain. U XRP se neplatí poplatky za transakce. To je možné pouze díky tomu, že XRP je stále silně centralizované pod vlivem Ripplu. Právě díky centralizaci se nemusí platit takové poplatky. Ověřovatelé v síti jsou totiž primárně vybíráni společností Ripple jako důvěryhodné entity.
Společnost Ripple na počátku vytvořila na 100 miliard mincí. Ty se postupně vypouští do oběhu. V oběhu je přibližně 42 % tokenů a zbytek je ve vlastnictví společnosti Ripple. Trh s XRP tak v budoucnosti bude muset pojmout více než polovinu nynějšího objemu.
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? 1,000,000,000 #XRP (225,092,032 USD) unlocked from escrow at Ripple Escrow wallet
— Whale Alert (@whale_alert) December 1, 2019
To vyvolává dvě otázky. První je, zda se nejedná o přílišnou centralizaci, kdy naprostou většinu tokenu vlastní firma Ripple a její zakladatelé. Druhá otázka pak je, zda bude vůbec dostatečná poptávka po nákupech XRP. Dnes Ripple vypustil do oběhu další miliardu XRP tokenů, a to v hodnotě 225 milionů dolarů.
Co číst dále:
[VIDEOANALÝZA] Přijde další dump na BTC? – Scénář, který se někomu nemusí líbit