Vývoj BTC je podle Johna Newberyho na dobré cestě a bude směřovat hlavně k 2nd layer kanálům, jako je Lighting Network. Dále vidí budoucnost v rozvoji soukromí na BTC blockchainu a podpoře zaměnitelnosti mincí. Ethereum zaznamenalo propad v počtu uzlů o 1 500 a to po hard-forku Istanbul. Od počátku roku uzly v ETH síti klesají, ale není to důvod k obavám.
Kudy povede budoucnost BTC?
Bitconový vývojář John Newbery přišel se zajímavým pohledem na budoucnost Bitcoinu. Podle něj se BTC bude rozvíjet daleko více na druhé vrstvě než na úrovni samotného protokolu. Podle Newberyho je kritickým aspektem Lighting Network, což je nejznámější, sekundární kanál.
LN má mnoho kritiků, kteří tvrdí, že vývoj nejde dostatečně rychle a že síť nezvládne větší nápor uživatelů. Kapacita LN je pouze 852 BTC. To je relativně málo a kritici tak pochybují o tom, že LN bude funkčním řešením. Na druhé straně se jedná také o velmi mladou technologii, která ještě neměla čas dospět.
Podle Newberyho si ale BTC zaslouží chválu a za léta své existence ušel neuvěřitelnou cestu. A právě second layer channely jsou podle něj řešením pro budoucnost Bitcoinu. To by mělo být řešení pro tzv. blockchain trilema, které říká, že nelze mít zároveň rychlou, bezpečnou a decentralizovanou síť.
The end of the decade is a good time to look back and marvel at the giant strides that Bitcoin has made since Satoshi gave us the whitepaper in 2008. It's also a natural point to look forward to what the upcoming years might hold in store.
— John Newbery (@jfnewbery) December 22, 2019
Podle Newberyho pracuje na vývoji dostatek týmů a kvalitních developerů. Stále více peněženek a burz bude podporovat tuto technologii a to eventuálně povede k její „dospělosti“. Jako další kritický postup ve vývoji chápe Schnoor/Taproot softfork, který povede k podstatně větší zaměnitelnosti BTC mincí a posílí soukromí uživatelů sítě.
I další projekty pracují na 2nd layer kanálech. Matic a Celer Network jsou projekty, které právě takové kanály zkouší vytvořit. Ty by např. měly existujícím blockchainům umožnit streamování plateb skrz jejich technologii. To znamená, že by člověk platil pouze za muziku, kterou doopravdy poslouchá anebo za filmy, na které se doopravdy dívá místo placení zbytečných balíčků.
Počet uzlů ETH na poklesu
Ještě na počátku roku mělo ETH více uzlů (nodes) než BTC. Během roku 2019 ale Bitcoin v počtu uzlů Ethereum přeběhl. A zatímco Bitcoin si drží poměrně stabilní čísla, tak ETH zaznamenalo výraznější pokles v počtu uzlů.
Ethereum má momentálně o 3000 uzlů méně než mělo na počátku roku a od Istanbul hard-forku přišlo o 1 500 uzlů. Právě radikální propad po hardforku byl pravděpodobně způsoben tím, že mnoho uzlů nebylo schopno upgradovat svůj software tak, aby odpovídal většině. A tak přišel nárazový propad. Postupný pokles uzlů v síti je s největší pravděpodobností spojen s cenou. Lidem se tak prostě nevyplatí investovat čas a peníze do provozu uzlu.
Ethereum má ještě další důvod k postupnému poklesu uzlů. Blíží se totiž upgrade na ETH 2.0, které bude přecházet z PoW na PoS a tudíž se síť kvalitativně promění. Existuje tak možnost, že část provozovatelů uzlů se již připravuje i na tuto možnost.
Bitcoin si momentálně drží i přes pokles ceny stabilní počet uzlů, který se pohybuje okolo 9 500. Ty jsou primárně v USA stejně jako uzly u ETH. Uzly není vhodné zaměňovat s těžaři. Ačkoliv s velkou pravděpodobností i těžaři mají své full nody, tak to nemusí být pravidlem. Provozovatel full nodu má u sebe kompletní historii blockchainu a může tak verifikovat každou transakci. To těžař mít nemusí. Množství uzlů tak vypovídá spíše o tom, kolik lidí a institucí má zájem na připojení k blockchainu.
Co číst dále:
Shrnutí pro Lightning Network v roce 2019 – Jaké jsou výsledky?