Graf Bitcoinu zavřel týdenní svíci a máme první potvrzení o tom, že se nacházíme na hranici býčího trhu. Na Ethereum blockchainu spustila svou službu společnost Aztec. Ta přináší protokol umožňující privátní platby, které známe např. ze sítě Zcash. Open interest na Bitmexu signalizuje blížící se období volatility.
Profesionální analýza – 03.02.20 Veľká analýza BNB/USD. Čo môžeme čakať?
Bitcoin vstupuje do býčího teritoria
Konec týdne proběhl bez překvapení. Poslední BTC svíce zavřela na týdenním grafu tak, že signalizuje další vzestup. Prvním a velmi důležitým indikátorem bylo 20-week MA. Tento plovoucí průměr historicky ukazuje, kdy se nacházíme ve vzestupném trhu. Cena uzavřela s bezpečnou rezervou nad 20 week MA (světle zelený, plovoucí průměr).
Právě close nad 20 MA je velmi dobrou známkou pro další vývoj trhu. Další dvě dobré zprávy přichází od indikátorů RSI a MACD. Již dlouho jsem psal o tom, že se RSI přesouvá do oblasti, která je z historického hlediska vyhrazena pro bull market. Zavření poslední, týdenní svíce tento trend potvrdilo.
Podobně je na tom i MACD, které signalizuje přechod od klesajícího k vzestupnému trendu. Potvrdil se zde bullish cross a máme tak hned několik indikátorů, které potvrzují, že stojíme na počátku dlouhodobějšího vzestupu. Ten může trvat měsíce, ale také klidně i několik let. Takto dlouhé predikce jsou velmi nejisté a proto je lepší se od nich držet dále. Trading je vždy a pouze o pravděpodobnostech a na to je potřeba stále pamatovat. Pravděpodobnost dalšího postupu směrem nahoru je nyní vyšší.
Bitcoiny se prakticky nehýbou
Podle serveru Bitinfocharts jsme nyní svědky radikálního hodlingu. Hodleři jsou, jak jistě většina ví, držitelé BTC, kteří nechtějí své mince prodat. Podle nejnovějších čísel přišel spike v rámci hodlování. Od června, kdy Bitcoin dosáhl lokální high na 14 000 USD, se nepohnulo 17.5 milionů mincí.
V oběhu je 18.2 milionů BTC. To znamená, že pouhá 4 procenta BTC se za poslední půl rok přesouvalo z adresy na adresu. To nutně neznamená, že jsou dané Bitcoiny nevyužité. Mnozí drží mince na burzách a ty je přesouvají v rámci interních, centralizovaných systémů. To znamená, že pohyb či obchod v rámci burzy nebude počítán jako pohyb BTC v rámci on-chain analytiky.
Co přesně to znamená? Existují dvě hlavní interpretace. Jedna z nich je pozitivní a druhá negativní. První interpretace je, že majitelé BTC si jej natolik váží, že jej nechtějí prodat. To je pozitivní, protože by to mělo vést k postupnému růstu hodnoty. Nedostatek nabídky povede k vyšší ceně a to obzvláště, pokud se zvedne poptávka.
Druhá interpretace je pak ta, že se Bitcoin vlastně nevyužívá. Fakt, že se v síti pohybují pouhá 4% celkového objemu mincí, je minimálně zvláštní. Právě tato interpretace nám může ukázat, jak moc spekulativní je odvětví kryptoměn.
Update: Bitinfocharts mají pravděpodobně špatná data. Podle serveru Hodlwave.com bylo za poslední půlrok v pohybu přes 30,6% BTC. Následující graf ukazuje počet BTC v pohybu za specifická, časová období.
IOTA spustila testnet bez koordinátora
Nadace IOTA spustila testnet nové verze sítě, která bude již kompletně decentralizovaná. Problém nynější sítě IOTY je tzv. Koordinátor, což je software, ke kterému se odkazují jednotlivé uzly v síti. Ten je ovládán nadací a je centrálním bodem selhání nynější sítě.
Podle zprávy Nadace bude mít nový testnet několik vlastností, které stará verze sítě nemá. Jedná se o Autopeering, což je automatické vyhledávání sousedních uzlů podle vzdálenosti. Dále zde bude Gossip protokol, který je vrstvou pro posílaní a přijímání transakcí.
Prozatím nebude implementována reputace jednotlivých uzlů pod názvem Mana a místo systému reputace bude arbitrární systém kontroly na množství posílaných transakcí. Součástí testnetu bude také API na posílání datových transakcí, které budou mít nulovou hodnotu.
Kličový bude nový software pro uzly v síti IOTY, který je znám jako GoShimmer. Ten by měl umožnit existenci sítě bez Koordinátora. IOTA je známa pro svou snahu stát se páteří internetu věcí. Toho si všimli industriální giganti jako Bosch, Siemens nebo Fujitsu, kteří úzce spolupracují s Nadací IOTA. Spuštění testnetu bez koordinátora je tak výrazným krokem směrem k decentralizaci sítě.
Co číst dále:
LIVE STREAM – Začali altcoiny nový cyklus? Do kedy bude pokračovať rast?