Cena Bitcoinu se propadla za poslední dva týdny dohromady o 25 %, z toho poslední dva dny tradingu vytvořily ztrátu 16 %. Dnes máme za sebou krvavou lázeň ve světě kryptoměn. Pohyb to byl nezvykle silný, ale zdá se, že na masivní pohyby si trh bude muset zvyknout. Co stálo za tak radikálním propadem?
Cena BTC testuje kritické úrovně
V první řadě si můžeme říci, že existovaly dvě hlavní teorie, jak se cena bude vyvíjet ve střednědobém výhledu. Medvědí předpověď stála na základech klesajícího kanálu, ve kterém se pohybujeme již několik měsíců. Dlouhodobá růstová linie pak mohla vytvořit support, který by nás vedl směrem nahoru, ale jak uvidíte na následujícím obrázku, tak právě proražení dlouhodobé vzestupné linie vedlo k masivnímu propadu.
Jak je vidět, tak i když jsme se dotkli hranice 6 800 (Bitstamp – daily), tak se cena rychle vrátila do původního (modrého) koridoru. Vzestupná tendence je tak rozhodně narušena. Druhou stranou mince je pak indikátor EMA Ribbon. Ten byl kritický pro minulý bull market. Na týdenním grafu totiž EMA Ribbon působila jako jednoznačný support. Cena v minulém bull marketu ani jednou neklesnula právě pod hranici EMA Ribbon.
Pokud bychom se nyní nacházeli v bull marketu, tak máme zaděláno na problémy a otočení trendu. Cena hluboce na týdenním grafu prorazila tuto úroveň. Důležité ovšem je, zda týdenní svíce zavře právě pod touto hodnotou. Jak je vidět, tak nyní se ovšem nacházíme v hluboce medvědím teritoriu.
Longs vs. Shorts – Boj o budoucnost
Velmi podobný propad jsme zde měli před měsícem, který se nakonec obrátil v radikální zelenou svíci a zisk okolo 40 % v rámci týdenní svíce. To je extrémní chování a extrémní pohyb. Tyto extrémní výkyvy pravděpodobně cílí na likvidaci longů a v předchozím případě i shortů.
Informace o ETH – 22.11.19 Technická analýza ETH/USD – Trhy mají za sebou velký propad, skončí to už?
Pokud by se cena propadla pod klesající koridor, tak se problémy BTC znásobí a pravděpodobně půjdeme ještě níže, ale je zde také dobrá pravděpodobnost, že se může jednat o pohyb, který povede k likvidaci longů (50 milionů na bitmexu za posledních 6H), čímž se uvolní postup směrem vzhůru.
Podle serveru Datamish.com se za poslední týden zlikvidovalo na 500 milionů longů jen na samotném Bitmexu. A Bitmex tvoří pouze část z celého trhu. Je tak docela dost dobře možné, že právě silná aktivita na burzách umožňujících vysokou páku vede k nestabilitě trhu.
Kapitulace těžařů nebo zase Čína?
Důvodů, proč by měla cena BTC jít dolu (a s ní i celý trh), je rozhodně více. Dva obvykle jmenované důvody jsou Čína a kapitulace těžařů. O čínském zájmu o kryptoměnové burzy jsme dnes již psali. A prozatím je pouze jasné, že lokální regulátoři se pouze zajímají o to, kolik burz na jejich území funguje a zatím neoznámili žádné další konkrétní kroky. Velkých burz jako Huobi, Okex či Binance by se tento zátah neměl dotknout, protože fungují oficiálně v jiných jurisdikcích.
Více informací – Zásah čínských úřadů proti kryptoburzám – Binance, Huobi, Okex a další v ohrožení, nebo jde o FUD?
Kapitulace těžařů je podstatně pravděpodobnější. Co to tedy je? Kapitulace těžařů fakticky znamená, že část těžařů přijde o výhodnost své těžební sestavy, kterou budou muset následně vypnout a rázovým prodejem BTC pokrýt ztráty anebo připravit upgrade systému. Důležité je ovšem připomenout, že BTC hashrate se stále pohybuje na naprosto rekordních číslech a velcí těžaři by měli být stále ve vysokém profitu.
Na předchozím grafu je jasně vidět, že ačkoli potkaly hashrate větší výkyvy, tak se stále pohybuje v rekordních hodnotách. Při posledním bull runu v roce 2017 se ani přes vysokou cenu neblížil nynější číslům. Vysoký hashrate ovšem také znamená větší náročnost těžby. Zdá se tedy, že nynější situace může být také způsobem, jak připravit menší těžaře o konkurenceschopnost a vytvořit tak prostředí příhodné pro velké pooly, které jsou efektivnější.
Kde je ovšem pravda, je těžké určit. Pravděpodobně se jedná o souběh událostí, které vyústily v radikální cenové pohyby. Dlouhodobé indicie stále mluví pro růst ceny. Mezi ně patří rozvoj infrastruktury, technologie, přístup institucí a rozvoj užitnosti.
Co číst dále:
22.11.19 Technická analýza BTC/USD – Bitcoin stále klesá, chamtivost prodejců?