Bitcoin má za sebou další propad. Je to důvod k obavám o vývoj ceny BTC? Předchozí dny probíhala konference Blockshow, kde promluvila zvučná jména kryptoměnového světa. Experti v oblasti se shodli, že kryptoměny jsou stále ve spekulativní bublině. Akciové trhy dosahují nového ATH a vypadá to, že před sebou máme pořádný sešup.
Bitcoin pokračuje v poklesu – klíčové hranice
Bitcoin za posledních 20 dní zaznamenal propad o téměř 20 %. To zapadá do dlouhodobého obrázku, jak se vyvíjí cena BTC. Tento pokles je konsolidace po parabolickém růstu ze 3 000 na 14 000 USD. Je tedy možné to považovat za zdravý pohyb pro budoucí trh.
BTC se momentálně nachází pod hranicí 200 day MA. To je obecně bráno jako negativní indikátor pro budoucí růst, nicméně to není ta nejdůležitější hladina nynějšího trhu. Důležitá je stoupající tendence, která je vyznačena zelenou linií. Při pohled na vývoj ceny je jasné, že se pomalu (ale jistě) blížíme k rozuzlení dvou protichůdných tendencí. Jedna býčí (zelená) a jedna medvědí (modrý koridor).
Do konce listopadu bychom měli mít jasno v tom, která ze dvou tendencí bude ta silnější. Kritická úroveň ceny se nyní pohybuje přibližně okolo 8 000 USD. Po proražení této hodnoty by se BTC nacházel ve svízelné situaci a dalo by se mluvit o dalším bear marketu.
Více informací – VeChain stále roste! – Podařilo se mu uzavřít významné partnerství
Jako reálnější bych viděl situaci, kdy se BTC do konce roku posune směrem nahoru a tím se potvrdí pokračující růstová tendence. Fundamentální zprávy ze světa blockchainu jsou pořád velmi dobré. Obzvláště institucionální zájem vede ve střednědobém výhledu k optimismu.
Blockshow: Kryptoměny jsou stále spekulace
Na blockchainové konferenci Blockshow se sešla nejvýznamnější jména kryptoměnového světa. Shody došla většina představitelů v klíčových tématech. Prvním z nich bylo tzv. blockchain trilema.
Blockchainové projekty se tak vždy musí rozhodovat mezi decentralizací a škálovatelností. To si můžeme ilustrovat na příkladech BTC a EOS. EOS je sice rychlejší než BTC, ale zase trpí v rámci decentralizace. EOS má volené ověřovatele a na konsensu na síti se tak můžou podílet pouze vybrané entity. U BTC se na konsensu může podílet každý.
Více informací – Nejznámější portál faucetů FaucetHub končí! Rychle si vyberte všechny kryptoměny
Další bod shody našli účastníci místní panelových diskuzí v tom, že kryptoměny jsou stále spekulativní bublinou. „99 % tokenů a jejich ceny je postaveno na spekulaci a ne na hodnotě, kterou mají přinést společnosti. Mnoho startupů tak plýtvá energií na tvorbu a prodej tokenů místo toho, aby se soustředily na vývoj reálných řešení.“ řekl CEO VeChainu – Sunny Lu.
Pozitivní slova zněla směrem k rozvoji infrastruktury pro instituce. Od služeb na držení kryptoměn až po regulace se vše vyvíjí poměrně pozitivně a můžeme se tak těšit na další a další instituce, které budou díky novým možnostem do prostoru vstupovat.
Akcie hrozí výbuchem
Akciové trhy vykazují symptomy přepálení. S&P 500 je index 500 největších společností, jejichž akcie se obchodují na otevřeném trhu. Obecně je S&P 500 považován za dobrého reprezentanta světa akciových trhů.
Index S&P 500 od poslední krize, jejíž dno se datuje přibližně 10 let zpátky, získal téměř 360 % a stále roste a dosahuje na nová ATH. Srovnávat S&P s BTC jde jen velmi těžko. Zatímco BTC je nově vznikající druh majetků a novátorská technologie, tak S&P má historii téměř 100 let.
A právě nárůst 360 % za 10 let je něco, co může znepokojovat mnoho odborníků. Jedná se totiž o naprosto nevídaný růst a jeho rychlost je bezprecedentní. A úplně podobně, jak jsou kryptoměny ve spekulativní bublině, tak se zdá, že i akcie na tom mohou být dosti stejně. Příští finanční krize tak dopadne pravděpodobně velmi tvrdě.
Co číst dále:
15.11.19 Technická analýza BTC/USD – Konec pracovního týdne opět v červených číslech