Mark Zuckerberg se pomalu, ale jistě stává jedním z nejmocnějších lidí na světě. Jeho impérium překonává hranice států i kontinentů a jako většinový vlastník Facebooku si může dělat prakticky, co chce. Nemusí se zodpovídat nikomu, snad kromě americké vlády.
Americký kongres si ho zavolal, aby vypovídal ohledně projektu Libra – tedy kryptoměny, kterou by Facebook rád spustil na své platformě. Ještě před samotným výslechem se na internet dostal přepis Zuckerbergovy přípravy. Zaujalo nás v ní hned několik bodů.
Pokud zastavíte Libru, Čína může vyhrát!
Mark chce před kongresem mluvit o připravované čínské kryptoměně, která by měla být spuštěna ještě letos. Pokud se tak stane, finanční převaha USA nemusí být zaručená. Amerika podle šéfa Facebooku musí inovovat a Libra je odpověď.
„Zatímco my tu debatujeme, zbytek světa nečeká. Čína se rychle pohybuje vpřed a v nejbližších měsících zrealizujeme podobné myšlenky. Pokud Amerika nebude inovovat, není jisté, že zůstane světovým finančním lídrem.“
V kongresu to však bude mít těžké. Američtí zákonodárci byli od začátku jasně proti globální kryptoměně spravované firmou. Obzvláště firmou, kde je většinovým vlastníkem jeden člověk!
Kongresman Patrick McHenry má na Libru unikátní názor a své kolegy vyzval, aby se na ni nedívali jako na kryptoměnu:
„Podívejte, myslím, že Libra mnohým otevřela oči a ukázala skutečnou hodnotu kryptoměn. Libra však není kryptoměna a neměli bychom ji dávat do stejného pytle s důležitými projekty, jako je Bitcoin.“
Také vyjádřil potřebu konkurovat Číně:
„Pokud jde o digitální US dolar, myslím si, že to by byl dobrý krok pro naši centrální banku.“
Mohlo by vás zajímat: Bitcoin dosáhl 40% životnosti průměrné měny – na rozdíl od fiatu však neztrácí hodnotu!
Mark nezmíní Bitcoin, blockchain ani kryptoměny
Příprava Marka Zuckerberga rozhodně souhlasí s kongresmanem McHenrym. Slovo Bitcoin, blockchain ani kryptoměna se tam neobjeví. Mark bude Libru prezentovat spíše jako nový platební systém.
„Chci, aby bylo jasné, že toto není pokus o vytvoření suverénní měny. Jako stávající online platební systémy je i toto pouze způsob, jak mohou lidé přesouvat hodnotu po internetu.“
To dává smysl, protože kryptoměny s sebou v některých demografických skupinách nesou velmi negativní konotace. To platí zvláště pro demografickou skupinu, do které patří většina amerických zákonodárců. Průměrný věk kongresmana je v současnosti 57,6 let.
Markovým cílem na dnešním slyšení je vystrašit kongres a inspirovat americkou vládu, aby konečně začala inovovat. Podtón projevu šéfa Facebooku bude jasný – podpořte Libru nebo se připravte na dominanci Číny ve finančním sektoru.
„Libra bude kryta převážně dolary a věřím, že posílí vedoucí postavení USA stejně jako naše demokratické hodnoty a dozor nad světem. Jestliže Amerika nebude inovovat, to vše je v ohrožení!“