10.7.2018 ICO DxChain (DX) – Senzační ICO na zpracování velkých dat

Share This Post

Vlastnictví dat je momentálně velmi diskutovanou otázkou, na kterou nabízí odpoveď blockchain. DxChain je jedním z mnoha projektů, které se rozhodli vytvořit vlastní řešení. DX ovšem není jen klasickou datovou peněženkou, protože přichází s unikátní multi-chain architekturou.

Jaké problémy řeší DxChain?

Již jsem několikrát psal o tom, že jedním z hlavních problémů existence na internetu, je práce s daty. Uchovávání velkých dat ( rozsáhlá data např. ze sociálních sítí, chování uživatelů, medicínská data a podobné případy) je náročné nejen na vybavení, ale také po finanční stránce. Takže uchovávat velká data si mohou dovolit hlavně velké korporace.

To v podstatě znamená, že objektivně vaše data na Facebook nevlastníte vy, ale vlastní a uchovává je Facebook. Vytvoření decentralizovaného systému umožní i jednotlivým uživatelům kontrolovat svá data. Díky rozsáhlé a decentralizované síti bude možné uchovávat taková data i pro menší a střední podniky.

To je důležité i vzhledem k modernímu přístupu na ochranu dat. GDPR v rámci Evropské unie mění pravidla hry a dává uživatelům podstatně větší práva na práci se svými osobními daty. Proto je mimo jiné důležité, aby měli společnosti i uživatelé možnost vlastnit svá data, nakládat s nimi a mít možnost je prodávat.

Machine learning, analýza velkých dat a DxChain

Zatím by se mohlo zdát, že DX je další datovou peněženkou, ale není tomu tak. Tuto funkci samozřejmě má, ale primárně je určen k práci s velkými daty a má umožnit machine learning (strojové učení). K tomu potřebuje vrstvu pro sdílení výpočetní síly, která v rámci sítě existuje.

Na síti Dxchain tak bude možné sdílet výpočetní sílu pomocí paralelních výpočtů. Uživatelé v síti tak budou moci poskytnout svou nevyužitou výpočetní sílu, která bude primárně užívána pro machine learning a analýzu velkých dat.

Mimo jiné bude Dchain umožňovat uživatelům sdílení úložného prostoru a tak by z DxChain mělo vzniknout celkové řešení pro ukládání a analýzu velkých dat. V tomto ohledu se zdá, že obyčejný uživatel bude postaven tak trochu na vedlejší kolej, i když tým tvrdí, že ne. Na druhou stranu to rozhodně není špatná věc. Chyba mnoha projektů je ta, že se snaží vyřešit všechny problémy najednou. Zaměření DxChainu na velká data a machine learning je úkol, který je splnitelný.

Multichain architektura DxChain ICO

DxChain se snažil poučit z problémů, se kterými se potýkají ostatní platformy na sdílení výpočetní technologie a decentralizovaná úložiště dat. Proto DX zvolil úplně jinou architekturu, než kterou má například Golem. Základ technologie se skládá ze tří řetězců.

  1. Master chain – To je v podstatě blockchain, na který jsme zvyklí. Lze si jej představit přibližně jako ETH blockchain. Na něm fungují tokeny, kontrakty, informace o síti a také informace o majetku (data). Tento blockchain bude fungovat na proof of work, aby byl co nejbezpečnější.
  2. Data side-chain – Tento blockchain bude fungovat jako metoda, jak se dostat ke svým datům, která budou uložena na peer-to-peer úložišti. Data budou rozdělena na malé části a pomocí proof of space-time (jak dlouho u sebe data máte a v jakém množství) se bude dosahovat konsensu na tomto blockchainu. V podstatě se jedná o technologie, která umožní bezpečné decentralizované úložiště.
  3. Computing side-chain – Je blockchain, který bude mít na starosti distribuci výpočetních úkolů. V podstatě se jedná o to, že klient pošle úkol do sítě. Těžař je rozdělí na menší úkoly a následně vysílá do sítě tuto úlohu. Ostatní těžaři si rozeberou dílčí úkoly a následně výsledek opět vysílají do sítě, kde se ověřuje jeho správnost. Nakonec těžaři dostávají odměnu a uživatel požadovanou práci. Zde se používá pro dosažení konsensu PDC ( Provable data computation – str. 24), kde se uzly navzájem kontrolují, zda-li pracují správně.

Zde je nutné říci, že zatím žádný blockchain nepoužívá takovou architekturu a dokonce i formy dosahování konsensu na blockchainech jsou nevyzkoušené. PDC ani Proof of space-time zatím žádný blockchain nepoužívá, natož aby je kombinoval v rámci jednoho projektu.

Hadoop – integrace fukční technologie

DxChain má dvě tváře. Na jedné straně přichází se spoustou nevyzkoušených technologií, které mají zatím jen formálně ověřené, matematické koncepty a na druhé straně chce integrovat již funkční systém Hadoop.

Hadoop je open-source projekt určený na zpracování a ukládání velkých dat. Hadoop umožňuje skladování dat, jejíchž velikost se pohybuje v Petabytech a Exabytech, a to na distribuované síti běžných počítačů. Následně pak díky svým nástrojům umožňuje analýzy těchto nestrukturovaných dat.

Hadoop je ovšem centralizovaný systém a DxChain si vzal za úkol vytvoření jeho decentralizované verze, která bude fungovat v DX síti. Zůstává otázkou, jak se jim tento úkol povede. Spuštění mainnetu je naplánováno na rok 2019 Q2 a do té doby nebude jisté, zda má DX šanci uspět. Minimální produkt, který poskytne nápovědu, bude spuštěn v červenci, ačkoliv byl již jednou odložen.

Tým a investoři

Na Tým DX je radost pohledět. Lidé se zkušeností s vývojem distribuovaných systémů, blockchain technologií a bezpečností. První ze zakladatelů je Zhang, který před pěti lety založil úspěšnou bezpečnostní společnost Trustlook a má rozsáhlé zkušenosti s blockchainem. Druhým zakladatelem je Wang. A to je opravdový diamant. Wang pracoval jako vedoucí vývojář v několika společnostech, které se zabývají paralelními výpočty a velkými daty. Ale nejlepší zprávou je, že pracoval pro AT&T jako vedoucí výzkumu blockchainu a jeho uplatnění pro společnost. AT&T má momentálně tržní hodnotu 239 miliard dolarů.

V týmu jsou ještě další blockchain vývojáři, kteří mají zkušenost s vývojem pro firmy jako je Nokia. Je zde také Lu, který se podílí na vývoji systému Hadoop.

O projekt DX je neuvěřitelní zájem investičních firem a přibližně 30 investičních společností už vložilo svůj kapitál do projektu. DX také uzavřel partnerství s úspěšným projektem Quarkchain na rozvoji blockchain ekosystému.

Dxchain se tak může pyšnit špičkovým týmem, silnými poradci, partnery a opravdu úctyhodným množstvím institucionálních investorů.

Hodnocení vize DxChain-u

Vizi projektu se snad nedá nic vytknout. Řeší nejen existující problém, ale také problém, který je momentálně velmi palčivý. Uživatelé chtějí mít svá data pod kontrolou a to by mohl projekt splnit. Na druhé straně je zde velká konkurence (Ankr, Hypernet).

Stejně tak je potřeba decentralizovat úložiště dat, aby se eliminovaly neustálé úniky. Sdílení výpočetní síly v kombinaci s analýzou velkých dat je opravdu nesmírně potřebná věc. Pokud DxChain uspěje, bude mít závratnou hodnotu.

Jediná obava, kterou bych u DX měl, je opravdu rosáhlý záběr, ačkoliv se může jednat tak trochu o marketingový trik. Zaměření na velká data a jejich analýzy pomocí machine learningu zní jako splnitelný cíl, který je navýsost potřeba v dnešní společnosti.

Hodnocení projektu DxChain

Projekt DX přichází se spoustou neověřených nápadů. Takže v tuto chvíle není jisté, jak si z dlouhodobého hlediska povede, protože v blockchain prostředí prostě neexistuje ekvivalent užitých technologií.

Za projektem stojí neuvěřitelně silný tým, který si vytyčil ambiciózní cíle. A jak se zdá, tak investoři to ocenili a hodně institucí se rozhodlo na tohoto koně vsadit. Partnerství s úspěšných Quarkchainem je další dobrou známkou, že projekt je na dobré cestě.

Osobně bych to viděl na úspěch z krátkodobého hlediska, protože je kolem projektu nevídaný hype. 100 000 uživatelů na telegramu značí ohromný zájem i v rámci komunity. Celkově chce projekt vybrat rozumných 21,5 milionů dolarů a z toho zbývá na ICO pouze 4 miliony. O ně se strhne opravdu velký boj.

Dá se očekávat, že ty, na které se při ICO nedostane, budou chtít naskočit hned po odemčení tokenů. Proto pokud chcete nakupovat, tak neotálejte. Whitelist je otevřen a bude otevřen ještě následující týden ( možná i déle, ale zbytečně nečekejte). Registrace na whitelist najdete zde. Whitelist registrace probíhá přes bota na telegramu.

Hodnocení projektu: 8,5/10

  • Znak: DX
  • Typ tokenu ERC20
  • ICO cena tokenu: 1 DX = 0.0014 USD
  • Hardcap: 21,500,000 USD
  • Prodáno v předprodeji: 17,500,000 USD
  • Celkový počet tokenů: 100,000,000,000
  • Počet tokenů pro ICO: 22%

Oficiální web: https://www.dxchain.com/
Whitelist: https://t.me/DxChainBot?start=n8im1e-n8im1e
Medium: https://medium.com/@dxchainnetwork
Telegram: https://t.me/dxchain1
Youtube: https://www.youtube.com/c/dxchain

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...