13.12.18 Technická analýza Dow Jones Industrial Average – Ve znamení velké volatility

Share This Post

Už je tomu měsíc od poslední analýzy akciového indexu Dow Jones. Za ten měsíc se toho událo opravdu dost, a to především na geopolitické scéně. Ale samozřejmě i technicky, takže je toho dost nového, co si na grafu můžeme ukázat. Hlavně FED začal konečně navyšovat úrokové sazby. O tomto se již dlouho spekulovalo, že se stane, a je velmi pravděpodobné, že zvyšování ještě není konec a bude pokračovat. Pokud bude FED sazby navyšovat nečekaně a o velká čísla, tak to akciové trhy pěkně schytají. Minimálně krátkodobě, ale také by se tím mohl urychlit příchod recese na trzích.

Aktuální situace na 1D TF DJI

V grafu je vidět, že se pohyb kurzu stále drží v našem velkém vzestupném trojúhelníku. Všimněte si, že 10. prosince došlo k silnému průrazu spodní hrany, ale pak během několika hodin došlo k vytažení kurzu zpátky nad hranu a vytvořila se nám reversal svíčka „kladivo“, která předznamenala následující odraz ceny (alespoň pro tentokrát). I přes ten průraz máme stále HL (higher low).  V grafu vývoj sestupné ceny od HH respektuje horní resistenci line, která má už tři dotyky. Dá se tedy očekávat, že i v budoucnu tato křivka bude silnou hranicí odporu, kterou bude muset kurz překonat, aby mohlo dojít k dalšímu růstu. Když došlo k výše zmiňovanému průrazu, tak se kurz dostal velmi blízko silnému supportu (vyznačený HIGH DEMAND), což je pozitivní signál k tomu, že se tento support dá brát velmi vážně a medvědům se jen tak lehce jeho průraz nepovede.

Všimněte si, jak nám od října roste volatilita, taková byla naposled mezi lednem až březnem. A pokud se podíváte tři roky zpět, tak takové pohyby neuvidíte. Tak velká volatilita je známkou toho, že se na trhu něco děje a v investorech to budí nervozitu. Červené svíčky o 1000 – 1500 bodech nejsou na indexech k vidění zrovna často. A co se týče objemů, tak stále platí to co před měsícem. Při postupném růstu tento rok objemy klesaly, nyní  když od října jdeme směrem dolů, tak spíše objemy stále rostou. To je známkou přetrvávající distribuce.

Nyní se pojďme věnovat tomu, co nám ukazují indikátory. Na Stochastic RSI je viditelná bullish divergence, ale zatím na to trh adekvátně nezareagoval. Na MACD se hodnoty drží v trojúhelníku – při průrazu dolů by to mohlo znamenat i průraz našeho velkého vzestupného trojúhelníku, ve kterém se pohybuje kurz indexu. Objemový indikátor OBV taktéž osciluje v trojúhelníku. A co se týče RSI, tak tam je oscilace v trojúhelníku také jasně viditelná. Je pravděpodobné, že hodnoty na indikátoru RSI se budou pohybovat v tomto geometrickém útvaru (trojúhelníku) do začátku nového roku, než se rozhodne o průrazu. Nicméně, průraz jakýmkoliv směrem by nejspíš znamenal i průraz buď spodní hrany velkého vzestupného trojúhelníku, nebo rezistenční linie, kterou vývoj ceny respektuje už od října.

Já osobně čekám do nového roku nějaký rozhodující pohyb, který by definitivně mohl prorazit skrz některou z výše zmíněných hran/křivek. Velice důležité také bude, jaké další kroky provede FED a vláda USA. Možná jste si všimli toho, že Trumpova vláda prováděla ekonomické restrikce, zatímco FED expanzi. Pokud k něčemu takovému dochází, tak politici nic nezmůžou, protože centrální banky jsou na výkonné moci nezávislé. Navíc nervozita není jen na trzích, ale už prakticky všude kolem nás – Francie, Ukrajina/Rusko, Čína/USA atd. Velkým problémem je, že dluhy západních států jsou opravdu astronomické, a pokud to bouchne, tak můžeme zažít horší „hitparádu“ než v roce 2008. Krize z roku 2008 byla totiž jen uměle utlumena, asi jako když dáte nevyléčitelně nemocnému prášky proti bolesti. Nemocný bude sice schopen nějakou dobu fungovat, ale nakonec ho  nemoc dostihne.

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje: Dolár sa do 4 mesiacov môže zrútiť!

Slávny autor literatúry zameranej na finančnú gramotnosť Kiyosaki prichádza...

Popularita kryptomien medzi mileniálmi v USA mierne klesá

Finančná spoločnosť Bankrate pred nedávnom zverejnila správu, v ktorej...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Bonusová správa dňa

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Kryptomeny už dávno stratili negatívny punc a naopak sa...

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...