Oblast sdílení výpočetní techniky je naprosto revolučním způsobem práce počítačů. Díky kryptoměnám by se již v brzkých letech mohla stát realitou. Projekt Hypernet přichází s novým způsobem, jak takového sdílení docílit.
Co je Hypernet
Svět je plný počítačů, chytrých zařízení a výpočetní síly v různých podobách. Nicméně většina zařízení v podstatě většinu času leží ladem. Na druhé straně máme obří datacentra, která uchovávají až nepředstavitelné množství dat, která také jen tak leží ladem. Proč? Protože neexistuje způsob, jak jednoduše tyto dvě části počítačového světa propojit.
Kryptoměny mají potenciál tento veliký úkol úspěšně vyřešit. A vývojáři tuto možnost velmi rychle pochopili a určili i její potřebu pro společnost.
Stejně tak se rozhodl si na tento problém posvítit i Hypernet. Hypernet chce tento problém řešit svým protokolem, který má zajistit spolupráci rozsáhlé decentralizované sítě počítačů a chytrých zařízení. Majitelé zařízení pak budou odměňováni Hypertokeny podle toho, kolik výpočetní síly poskytnou do sítě.
Čím se Hypernet liší od konkurence
V první řadě je nutné říci, že tento model kryptoměny již vytváří několik týmů. Nejznámější z nich je projekt Golem. Na Golemu si vysvětlíme rozdíl přístupu Hypernetu, a také je na Golemu dobře vidět, že tento úkol není vůbec jednoduchý. Mnoho investorů mělo velkou důvěru (a mnoho jich stále tuto důvěru má), že Golem úspěšně vyřeší problém sdílení počítačové síly, jenže tým Golemu se v současnosti potýká s velkým množstvím problémů a vývoj se tak výrazně zpomaluje.
Golem používá již existující metodu grid computing (gridové výpočty), která fakticky vytváří jeden super počítač, který se zformoval ze sítě malých počítačů pracujících na stejném cíli. Jak se ovšem ukazuje, tak taková infrastruktura je problematická pro celosvětovou decentralizovanou síť a zatím se nedaří “odemknout” sílu osobních zařízení.
Hlavními problémy jsou vysoká míra komunikace, která naráží na strop možné míry přenosu dat, a také heterogenní charakter sítě. To znamená, že v rámci decentralizované sítě se výrazně liší rychlost připojení, rychlost počítačů, anebo prostý fakt, že počítače se často vypínají a zapínají, když s nimi operují běžní uživatelé.
Hypernet se vydal jiným směrem a vytváří zbrusu novou technologii. V první řadě chce Hypernet používat paralelní výpočty, které rozdělují složitější úlohy na jednodušší. K přístupu uživatelů bude používat své API (Application Programming Interface), což znamená rozhraní pro programování aplikací. Průchod dat pak bude ošetřen algoritmem DAC ( Distributed Average Consensus). DAC v podstatě dělá to, že zajišťuje, aby nenastaly problémy s přenosem dat nebo minimální potřebnou výpočetní sílou. Pokud počítač není schopen dostatečně rychle odesílat data, bude nahrazen jiným a pokud nemá dostatečnou výpočetní kapacitu, tak se stane to samé.
Kombinace těchto tří faktorů bude klíčová pro Hypernet, zatím ovšem není jasné, jestli nenarazí na stejné problémy jako Golem. Vývoj je ve velmi brzkém stádiu a Hypernet je prozatím closed-source, takže komunita nemůže v tuto chvíli ověřit, jak daleko projekt je.
Období experimentů
Sdílení výpočetní síly je prostě novinka. Rozhodně je to něco nového v celosvětovém hledisku. A tak je těžké určit, který projekt bude úspěšný. Krom Golemu se o to stejné snaží například IOTA se svým projektem Qubic. Mezi další patří třeba Holochain, který buduje novou architekturu internetu, která má umožnit sdílení výpočetní síly. Dále pak SONM projekt, který chce použít koncept Fog computing. Ankr network, o kterém jsme psali, zase hodlá využít síly těžařů.
Nikdo zatím není schopný říct, který z těchto projektů bude úspěšný. Je ovšem zřejmé, že zde existuje poptávka, kterou úspěšný projekt bude moci naplnit. Proto jsou tyto projekty tak hodnotné, protože slibují revoluci v tom, jak funguje využívání výpočetní síly. Stejně jako většina krypto projektů je to ovšem hlavně příslib.
Tým
Daniel Maren, zakladatel – Maren studoval počítačové vědy na Stanfordu. Po odchodu ze školy založil společnost působící na poli solární energie Dragonfly systems, kterou později koupila korporace Sunpower. V Sunpower dělá Maren poradce. Byl také oceněn magazínem Forbes jako vizionář v oblasti elektroniky (30 under 30).
Ivan Ravlich, zakladatel a CEO- Ravlich je takovou perličkou, protože má Ph.D.ze Stanfordu a jeho zaměření bylo zrychlení rakety pomocí magnetoplasmy a rozšířené teorie gravitace. Je velmi zajímavé vidět takové lidi v blockchain prostoru.
Todd Chapman, zakladatel a CTO – Chapman má stejně jako Ravlich Ph.D. ze Stanfordu a byl oceněn americkým Ministerstvem obrany. Momentálně se zaměřuje na výzkum distribuce výpočetní síly a stabilizace architektury nervových sítí.
Christopher Hansen, vedoucí inženýr – Hansen vystudoval počítačová studia na Stanfordu. Po studiu pracoval v NVIDIA na technologii grafických karet. Hansen pracoval také pro Facebook a Twitter a momentálně se zaměřuje na machine learning.
V týmu je celkem 9 lidí, kteří se zaměřují i na řízení projektů a marketingovou stránku, což je jako obvykle dobré znamení pro střednědobý výhled projektu. Mezi poradce projektu patří například Randall Kaplan, který je jedním z mála softwarových miliardářů a je to též zakladatel Akamai Technologies. Dalším je Tony Reeves, který pracuje jako hlavní finanční manažer pro technologickou větev společnosti Experian (hodnota přes 4 miliardy dolarů) a má široké zkušenosti v oblasti nejnovějších technologií. Posledním poradcem je pak Joe Urgo, který zakládal District0x, což je decentralizovaná platforma pro tvorbu online trhů.
Hodnocení týmů
Tým má dobré univerzitní zázemí v rámci Standfordské univerzity. To je jedna z velmi dobrých zpráv pro projekt, protože univerzitní kontakty jsou velmi důležité pro rozvíjející se obory.
Vedoucí členové projektu za sebou mají až neuvěřitelně složité obory, ačkoliv zde chybí předchozí zkušenosti s blockchain technologií. Tým má ovšem široké vědecké zaměření a velmi slibné pracovní zkušenosti. Ocenění pro Maren od Forbesu je pak třešničkou na dortu a známkou toho, že umí dokončit úspěšný projekt.
Mezi poradci má tým Hyperlesger velké ryby a obzvláště Randall Kaplan je jméno, které rezonuje s velkou sílou v rámci vývojářské komunity.
Tým tak má všechny předpoklady k tomu, aby postavil rozumný a funkční produkt. Jedinou stinnou stránkou je absence předchozích zkušeností s blockchainem, kterou tým nahrazuje poradcem Urgou, jenž vytvořil projekt District0x.
Hodnocení vize
Hodnotit vizi projektu je v tomto ohledu velmi těžké. Jsou tu ovšem nezpochybnitelná fakta. Decentralizace a sdílení výpočetní síly je jistě cestou kupředu a v kryptosvětě si to uvědomuje mnoho investorů, fanoušků i vývojářů.
Zatím se nikomu nepodařilo vytvořit adekvátní produkt a projekty naopak spíše narážejí, jako například Golem. V této oblasti je silná konkurence a zatím není jasné, kdo uspěje, ačkoliv je zde samozřejmě prostor pro více hráčů.
Hypernet přichází s novým přístupem, ale pouze čas ukáže, jestli je tento přístup vhodný. Je to totiž zbrusu nová technologie, která zde dosud nikdy neexistovala.
Hodnocení projektu
Pokud si vezmeme celkový projekt Hypernet, tak prostě vypadá velmi dobře. Silný tým z univerzitního prostředí se zaměřením na počítačové technologie je první dobrou známkou. Zaměření na existující problém a jeho řešení je pak druhou silnou stránkou projektu. Opravdu se dnes nedá pochybovat o tom, že poptávka po výpočetní síle jen a jen poroste a jedno z řešení přináší právě sdílení nevyužité síly domácích strojů.
Velikost tohoto úkolu ovšem může projektu zlomit vaz. Zatím se nikomu nepodařilo takovou platformu vytvořit a může se jednoduše stát, že se to nepodaří ani Hypernet projektu. Pokud by se to ovšem povedlo, bude mít projekt okamžitě velikou hodnotu.
Nelze opomenout Hypernet tokeny, které v rámci sítě zastávají několik funkcí. V první řadě jsou platidlem, které se bude na síti užívat. Dále se budou používat jako zástava při kontraktu mezi dvěma stranami, aby se minimalizovala možnost, že se v síti budou pohybovat “zlí hráči”. V případě, že uživatel do sítě vstoupí se zlým úmyslem, měl by o zástavu přijít a síť by tak měla být velmi bezpečná. A nakonec budou mít držitelé tokenů možnost rozhodovat o vývoji sítě v hlasování.
Hypernet je nadějný projekt stojící před monstrózním úkolem. A podle toho se bude odvíjet i jeho cena. V případě úspěchu bude samozřejmě veliká, ale je k tomu ještě potřeba dlouhá cesta. Z krátkodobého hlediska panuje kolem projekt poměrně velký hype a kryptokomunita projekt nadšeně očekává. Stinnou stránkou je absence zkušeného blockchain vývojáře, jinak by si projekt mohl vysloužit i vyšší hodnocení.
Projekt se nachází ve velmi brzkém stádiu a nejsou zatím zveřejněny informace o tokenové ekonomice Hypernetu. Také není určeno, kdy bude samotné ICO začínat, proto doporučuji zapsat se na oficiálním webu k odběru novinek a přihlásit se na Telegram. U žádaných projektů je totiž obvyklé, že člověk musí prokázat zájem, pokud chce být součástí ICO.
Hodnocení: 7/10
Oficiální web: https://hypernetwork.io/
Telegram: https://t.me/joinchat/H-DkTAx1R8A0HvY6vNs5Xw
Blog: https://hypernetwork.io/blog/
Twitter: https://twitter.com/gohypernet
Whitepaper: https://hypernetwork.io/HypernetWhitePaper_v1.1.pdf