24.7.2018 ICO Certik (CTK) – Automatický audit pro smart kontrakty

Share This Post

Dnes již málokdo pochybuje, že kryptoměny budou penězi budoucnosti. Má to jeden hlavní důvod. Díky kryptoměnám (a hlavně blockchainu) se tvoří prostředí, které nevyžaduje důvěru. Na každém kroku vývoje můžete vidět, že odpadávají prostředníci. Certik chce posunout tyto hranice ještě o krok dále a automatizovat auditní systém pro blockchainy.

Důvěra na ústupu

Jak již padlo v prvním odstavci, tak důvěra je jedním ze základů každé lidské společnosti. Obzvláště z ekonomického hlediska je důvěra opravdu důležitá. Čím vyšší je míra důvěry ve společnosti, tím více v této společnosti probíhá obchodů.

Blockchain posouvá otázka důvěry do nové etapy. Vysvětlíme si to na jednoduchém příkladu. Nejvýraznější změnu přináší v tomto ohledu smart kontrakty. Představte si situaci, kdy prodáváte například své auto (v blízké budoucnosti). Vaše auto bude navázáno na blockchain a jeho vlastnictví tak bude nesporně patřit tomu, koho je blockchainová adresa vlastnící toto auto. Na prodej vašeho auta použijete smart kontrakt, který říká, že jakmile na něj někdo nahraje 20 ETH, tak se vlastnictví auta přesune na nového majitele. Není potřeba žádná třetí strana, žádní právníci, žádné společnosti. Na veřejné síti se tak jednoduše změní majitel zmíněného automobilu.

Jenže v tomto příběhu jsou dvě věci, které je nutné vědět. Za prvé musí být bezpečný samotný blockchain. Za druhé pak musí být také bezchybný smart kontrakt, který používáte. A v tuto chvíli přichází na řadu Certik.

K čemu je Certik?

Vývojáři tvrdí, že Certik je formalizovanou, ověřovací platformou pro smart kontrakty a ekosystémy blockchainů. Těžko si pod tímto představit, co by měl Certik dělat. Takže musíme o krok dále.

Certik vyvinul matematický postup, který by měl ověřit, zda je smart kontrakt bez bugů a bezpečný. Díky automatizované technologie ověřování bude možné také celý proces decentralizovat. Nyní se detailně podíváme na to, jak to chce Certik vlastně dělat.

  • Klient pošle do sítě Certik svůj smart kontrakt (nebo zdrojový kód) k ověření.
  • Certik převede správnost kódu do analogického matematického problému. Tento problém pak rozloží na malé části, které vysílá do sítě.
  • V decentralizované síti se rozdělí tyto dílčí úlohy mezi uzly, které je budou řešit. Za úspěšné vyřešení daného problému pak přijde odměna.
  • Řešení, které našly uzly v síti, se pak sumarizují a jsou uložena na Certik blockchainu jako důkaz. Závěry tak mohou být vždy reprodukovány a znovu ověřeny.
  • Certik následně sestaví certifikát, který je postaven na poznatcích ze sítě. Klient dostane tento certifikát.
  • Certifikát buď ověří, že kód je v pořádku, bez bugů a rezistentní vůči hackerům, anebo ukáže potencionální rizika a problémy s kódem.
  • Pokud se v kódu najdou chyby, Certik by měl automaticky poskytnout návrh řešení.

Certik síť by tak měla fungovat jako automatický ověřovatel kódu, kde práci odvedou účastníci na síti. Díky tomu by měla být cena za ověření minimální. Nicméně je zatím těžké posoudit, zdali bude ověřování kódu fungovat tak, jak jej vývojáři popisují.

Certik Platform

Základem projektu je Certik Platform. Ta se skládá z několika nástrojů, které si popíšeme.

  • Chytré nálepkování – První části Certik sítě je chytré nálepkování (smart labeling). Tento proces je kompatibilní s většinou jazyků pro tvorbu smart kontraktů. Automaticky by měl popsat zdrojový kód a vytvořit tak pochopitelný přehled o tom, co před sebou uživatel vlastně vidí.
  • Připojitelné systémy na ověřování důkazů – Certik chce vytvořit otevřenou platformu, do které by měly jít zapojit pokročilé systémy na ověřování důkazů. Uživatelé v síti by je tak mohli využívat k lepším výsledkům a snížením nákladů.
  • Certifikované knihovny pro decentralizované aplikace: Projekt chce také vytvořit certifikované knihovny, které by měly zvýšit bezpečnost blockchain ekosystémů.
  • Specializované audity: V případě, že se audit bude týkat softwaru, který vyžaduje opravdu vysoký standard bezpečí (peněženky, burzy), bude možné zažádat o specializovaný audit. Experti na zabezpečení pak vytvoří komplexní zprávu o tom, jeli projekt bezpečný a jak jej případně zlepšit.

Tým

Certik tvrdí, že bude mít něco okolo 20 vývojářů, ale momentálně není možné tuto informaci ověřit. Veřejně ověřitelní jsou pouze zakladatelé týmu. Ti jsou ovšem špičkami ve svých oborech.

Prof. Zhong Shao – Shao vystudoval počítačové vědy na Princetonu a později se stal profesorem na univerzitě Yale. Tam působí již 20 let a jedná se o opravdovou kapacitu v rámci automatizace kontroly softwaru. Tento obor je jeho primárním zaměřením většinu jeho profesionálního života a je to ten nejlepší předpoklad pro to, aby Certik uspěl.

Ronghui Gu, Ph.D. – Je dalším ze zakladatelů projektu. A je také dalším špičkovým vývojářem, který ukončil své vzdělání titulem Ph.D. z Yale. Zde je opravdu nutné říci, že Yale je jedna z těch nejlepších univerzit na světě a každý, kdo na ní učí, či ji vystudoval, bude mít ty nejlepší předpoklady pro velké projekty.

Vilhelm Sjoberg – Je dalším, kdo na Yale studuje. Sjoberg momentálně dokončuje své Ph.D. pod profesorem Shao. Všichni tři zakladatelé se na univerzitní úrovni věnují právě automatickému ověřování softwaru.

Certik sice stále neoznámil většinu členů týmu, poradce a investory. Nicméně už víme, že projekt uzavřel dvě velká partnerství s projekty Nebulas a Ontology. Obzvláště Ontology se těší ohromné pozornosti a partnerství s takovým projektem je dobrou známkou pro budoucnost.

Hodnocení vize

Automatizovaný a decentralizovaný způsob ověřování blockchainů a smart kontraktů je až neuvěřitelně krásná myšlenka. Momentálně ovšem neexistuje žádná ekvivalentní technologie. Tohle je opravdu „cutting-edge“. Je tak nesmírně těžké říci, jestli má šanci na úspěch.

Nicméně už nyní je vidět, že je o tento obor zájem. Hlavní konkurencí projektu Certik je Quantstamp. Quantstamp je projekt na ověřování smart kontraktů v Solidity. Jenže i QSP si nedávno uřízlo poměrně solidní ostudu, když provedlo audit smart kontraktu, na kterém běží Bancor. Audit proběhl úspěšně a následně Bancoru kvůli triviální chybě ve smart kontraktu ukradli přes 20 000 ETH. Certik by Bancoru okamžitě přidělil automaticky nálepku, že majitel smart kontraktu má moc vybrat všechny tokeny a tudíž by bylo jasné, že se nejedná o žádnou decentralizaci a je zde velké riziko. O hacku Bancoru jsme psali zde. 

Decentralizovaný způsob ověřování bezpečnosti smart kontraktů je rozhodně potřeba. A v této oblasti je zatím minimální konkurence. Takže Certik je jedním z projektů, které si zaslouží velkou pozornost.

Hodnocení projektu

Certik má malý tým, který je ovšem velmi dobře zaměřen na řešení specifické otázky. Pokud by se někomu mělo podařit vytvořit decentralizovaný, automatický systém ověřování bezpečnosti, pak to bude Certik. Jedinou obavu bych měl z absence větších zkušeností s blockchainem. Je ale rozumné předpokládat, že špičky ve svém oboru si dokáží poradit.

Token CTK má v síti také smysl. Certik chce řešit opravdu velmi specifický problém a je zde jasně dáno, že CTK token k tomu bude potřeba. Tudíž bych neměl obavy z toho, že by postupem času ztrácel na hodnotě.

Certik má i silná partnerství v rámci kryptosvěta, ke kterým patří Ontology, Nebulas, či IOTEX. Projekt je jistě legitimní a rozhodně si zaslouží pozornost. Velká část informací zatím není veřejná, ale podle mapy vývoje by měl být produkt brzy hotov. Github Certiku je ovšem zatím prázdný, tak to nejde ověřit. Momentálně dostane projekt hodnocení 7.5/10. Má totiž dobrou vizi, silný tým, skvělý a potřebný cíl a to je o dost více než má většina ICO. Pokud sežene projekt dobré investory a poradce a tým ještě rozšíří, bude mít o bod nahoru.

Certik zatím neoznámil podmínky ICO (ani Whitelist a KYC). Nicméně by to nemělo být tak daleko, protože spuštění funkčního produktu je plánováno na rok 2018. Pro více informací sledujte oficiální telegram.

Hodnocení projektu: 7.5/10

  • Znak: CTK
  • Typ tokenu: ERC20
  • Celkový počet tokenů: 100,000,000 CTK

Oficiální web: https://certik.org
Medium: https://medium.com/certik
Twitter: https://www.twitter.com/certikorg
Telegram: https://t.me/certikorg_channel

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...