26.10.18 Technická analýza Dow Jones Industrial Average – býci zatím vítězí

Share This Post

Pokud sledujete pečlivě zprávy, tradingview, či youtube kanály, tak jste si určitě všimli, že se zase věnuje velká pozornost akciovým indexům. Předevčírem totiž  došlo znovu k strmému propadu a velké panice. Všude se mluví o začátku krize. Že to bude ještě horší jak v roce 2008. Bloomberg si zve ekonomy z celého světa, kteří situaci rozebírají. Řeší se, zda měnová politika FEDu je správná, či to je jen oddalování nevyhnutelného. Nejlepší ale bude se podívat na samotný graf a zanalyzovat situaci. Už jsme udělali analýzu na S&P a teď se koukneme na druhý největší US index – Dow Jones. Pro naše potřeby použijeme napřed čistý graf a následně i technické indikátory – ať to máme zevrubněji.

Aktuální situace na 1D TF – čistý graf

Před sebou máme čistý graf. Všimněte si, že i přes veliký propad máme stále vyšší dno (HL), než to předchozí (LL) – což je velmi pozitivní signál, který nám říká, že trend je pořád býčí. Indexu se podařilo i vytvořit vyšší vrchol (HH), ale oproti předchozímu (LH) už to není tak razantní, z čehož lze usuzovat, že prodejní tlak u obou vrcholů je velmi silný – v této oblasti je silné pásmo odporu (HIGH SUPPLY). Do grafu jsem dále zakreslil kanál a triangl, ve kterém se kurz indexu pohybuje. Očividně je triangl vzestupný, což je bullish pattern, kde se tlak býků postupně zvyšuje – další známka toho, že býk bude pokračovat.

Pojďme se ještě podívat na pásma podpory zakreslené v grafu. V první oblasti s velkou poptávkou trh rovnou dvakrát zareagoval (v posledních týdnech). Poprvé 11. října, kdy došlo na pár dní k odrazu, ale poté k dalšímu sešupu k tomuto supportu, kde trh zase předevčírem zareagoval. Zároveň je silnou podporou i spodní hrana trojúhelníku, kterou býci očividně vykupují. Nejsilnějším suportem je pásmo, které v grafu vidíte jako HIGH DEMAND, kde k reakci kurzu tento rok došlo nejčastěji. I kdyby došlo k průrazu spodní hrany trianglu a prvního supportu, tak by to stejně neznamenalo otočku v trendu. Rozhodující by zde bylo, zda vydrží právě support označený HIGH DEMAND – pokud by nevydržel, tak by nastala ta pravá panika a jasná změna trendu.

Aktuální situace na 1D TF – graf s indikátory

Teď se pojďme podívat na graf i s indikátory technické analýzy. Všimněte si hned objemů – od prvního propadu, který byl v únoru, tak s rostoucím kurzem objemy viditelně klesají. Zatímco při těch velkých propadech objemy rostou. To je velmi negativní signál a mohlo by to značit, že už od února probíhá distribuce ze strany tzv. „smart money“ – tedy velkých hráčů, kteří se snaží své akcie průběžně prodávat za co nejlepší cenu nic netušícímu retailu.

Na RSI je jasně vidět, že mezi vrcholy v grafu a samotným indikátorem je divergence. Takže následný propad byl nevyhnutelný. Divergence byla i na indikátoru MACD a hodnoty  se pohybovaly v rostoucím klínu, což je samo o sobě bearish pattern – taktéž došlo k jeho průrazu směrem dolů. Indikátor OBV jde v souladu s kurzem – bez divergence. Všimněte si dna kurzu z 12. října a z 24. října a indikátoru RSI – zde je býčí divergence a kurz na to i pozitivně zareagoval. Dá se očekávat tedy, že support a hrana trianglu vydrží a růst kurzu bude pokračovat.

Lze objektivně říct, že na trzích panuje nervozita a ty „panic selly“, které jdou v grafu vidět jsou toho důkazem. Ten bull run na akciích v USA trvá už strašně dlouho a obrat trendu je tedy ve veřejném prostoru očekáván. Jen je otázka, kdy to bude. Ostře sledované jsou volby do kongresu Spojených států, které se budou konat nyní v listopadu. Trh na to určitě zareaguje a je dost možné, že to do určité míry rozhodne, zda se trend obrátí. Je třeba to sledovat, protože stav akciových indexů v globalizované ekonomice má nesmírný vliv na blahobyt celého světa.

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...