Blockchain technologie má několik vlastností a jednou z nich je transparentnost. Transparentnost může být v mnoha oblastech přínosem, ale je to vždy na úkor soukromí. Origo network přichází s novým blockchainem, který má umožnit existenci privátních smart kontraktů.
Co je Origo?
Nejprve je nutné ukázat si, kde je problém. Ačkoliv existují kryptoměny, které jsou anonymní, tak není momentálně možné mít anonymní smart kontrakty. Takže můžete mít měnu jako Monero, která ovšem neumožňuje smart kontrakty.
Origo se snaží vybudovat blockchain síť, která má vlastnosti pokročilých blockchainů a bude zvládat tisíce transakcí za vteřinu. K tomu bude podporovat smart kontrakty a nakonec bude mít i anonymní vrstvu, která zajistí soukromí pro uživatele, bude-li si ho přát.
Ačkoliv Origo propaguje svou síť jako jedinou s privátními smart kontrakty, existují již projekty, které se toho snaží docílit. Mezi ně například patří Enigma, která je spojena s univerzitou MIT.
K čemu jsou privátní smart kontrakty?
Obecně se blockchain technologie prezentují jako transparentní, což je extrémně výhodné například ve státní správě, kde bude moci občan sledovat všechny transakce, které bude vláda dělat. Do toho máme samozřejmě ještě hodně daleko, ne jen kvůli potřebě zlepšit technologii, ale také kvůli tomu, že politika se pak stane činností bez vedlejších příjmů.
Jenže stejně jako existují případy, kdy je transparentnost důležitá, existují také případy, kdy je potřeba soukromí. Soukromé společnosti jako Facebook či Google nebudou chtít svá data zveřejňovat a rozhodně nebudou chtít být vždy absolutně transparentní. To se samozřejmě netýká jen obchodních gigantů, ale také malých a středních podniků.
Společnosti i jednotlivci budou potřebovat možnost provádět obchody v utajení. Představte si například, že energetická společnost bude chtít koupit menší solární společnost, ale nebude chtít, aby se o tom vědělo až do chvíle, kdy zákonná lhůta bude tuto informaci vyžadovat. Díky tomu získá konkurenční výhodu. A privátní smart kontrakt je v tomto ohledu nutností.
Stejně tak rodiče, kteří si budou chtít objednat sexuální pomůcky, nebudou chtít , aby se o tom dozvěděly jejich děti. Potřeba privátních smart kontraktů je naprosto jasná a některá odvětví ji prostě potřebují více než jiná.
Hype před dlouhou cestou
Kolem projektu Origo vznikl hype v posledních týdnech. Soukromí ve spojení se smart kontrakty (Zero knowledge proof) je opravdu potřebná věc a v komunitě panuje shoda, že něco takového musí vzniknout.
Problém přichází s tím, jak dlouho se projekt bude vyvíjet. Spuštění testnetu je naplánováno až na konec roku 2018. Mainnet by pak měl být spuštěn za rok od ICO. Finální produkt s privátními smart kontrakty je naplánován až na rok 2020.
Nabízí se tak otázka, proč se ICO projektu spouští tak dlouhou dobu před spuštěním alespoň testnetu. Nicméně to není úplně výjimečné. Pro investory to ovšem znamená, že než přijde finální produkt, tak nás čeká dva roky vývoje. Vzhledem k tomu, že ostatní projekty již vyvíjí privátní smart kontrakty, se může stát, že za dva roky již bude projekt tak trochu zastaralý.
Tým
Origo je čínské ICO, které je pevně ukotveno v univerzitním prostředí. Bohužel si tým nedal záležet na tom, aby alespoň udělal fotografie či linky na profesní stránky. To je vždy špatná známka. U čínských ICO je to sice častější, protože tolik nemíří na západní trh. Na stránkách nejsou uvedeny ani pozice, takže není zatím jasné, kdo přesně co dělá a kdo projekt zakládal.
Fang Jian – Má rozsáhlé zkušenosti s velkými distribuovanými systémy a pracoval jako softwarový inženýr v několik firmách včetně Pinterestu. Magisterský titul má z Carnegie Mellon University.
Baron Gong – Vítěz matematického modelování na Kolumbijské univerzitě. Autor knihy o kryptoekonomice.
Yijia Zhang – Zakládající člen týmu Google, který vytvářel Google asistenta. Také získal magisterský titul z Carnegie Mellon University.
Tým čítá další tři členy a dva poradce. Vincent Zhou a Howard Wu patří mezi poradce a oba se zaměřují na investice do blockchain projektů.
Obecně tým Origo postrádá zkušenosti s vývojem blockchain projektů a je tak otázka, zda se týmu ve stále rostoucí konkurenci podaří vytvořit dlouhodobě úspěšný projekt. Osobně bych na to úplně nevsázel.
Hodnocení vize
Origo přichází s vlastním blockchainem, který bude podporovat soukromí a anonymitu na síti. To je silná vize, která je momentálně potřeba a bude potřeba i z dlouhodobého hlediska. Privátní smart kontrakty rozhodně budou součástí budoucnosti a budoucího obchodu.
Vyhodnotit to, jak dokáže projekt tuto vizi naplnit, je těžké. V tuto chvíli před sebou má Origo 2 roky cesty za svým prvním finálním produktem. A ve světě kryptoměn, kdy se vše pohybuje tak rychle, bych byl skeptický, že ostatní projekty nepřijdou s vlastní privátní verzí smart kontraktů dříve.
Může se tak klidně stát, že za dva roky již po projektu Origo neštěkne ani pes.
Hodnocení projektu
Čínské projekty jsou vždy specifické. A to obzvláště pro západní publikum. Na jedné straně stojí tým evidentně chytrých lidí a na druhé straně si ten samý tým ani nebyl schopen nahrát fotky na svůj vlastní web. Což může být opravdu způsobeno tím, že na západní svět daný projekt necílí.
K Origu bych byl obecně skeptický vzhledem k tomu, že mnoho blockchain projektů chápe potřebu soukromí a také na ní bude mířit a Origo by za dva roky muselo přijít s opravdu špičkovým produktem, který by ostatní strčil hravě do kapsy. A obávám se, že to se nestane.
Na druhé straně hraje pro Origo zájem institucionálních investorů, mezi které patří Polychain Capital, FBG Capital, či Satoshi Fund. Před blížícím se ICO (Whitelist registrace končí 4. července) stále nejsou zveřejněny metriky tokenů a cíle ICO.
Projekt Origo se momentálně těší velkému zájmu v komunitě a má hezkou a potřebnou vizi. Nevěřím ovšem, že by Origo mohlo dosáhnout na výraznější úspěch. Projekt je jistě legitimní, ale má opravdu mnoho červených vlajek, které sráží jeho hodnotu. Nicméně je zde jedna světlá stránka. Pokud se zaregistrujete na whitelist a budete mezi prvními 100 000, tak získáte zdarma airdrop ORIGO tokenů (ERC20).
Investici bych osobně nedoporučoval. A pokud již budete chtít investovat, tak bych spíše radil krátkodobější výhled. Z dlouhodobého hlediska nevidím moc šanci, že by projekt uspěl. Díky registraci na whitelist ovšem můžete získat airdrop zdarma.
Hodnocení projektu 6/10
- Znak: ORIGO
- Typ tokenu: ERC20
- Whitelist ( Bude otevřen do 4. července a prvních 100 000 zapsaných dostane také airdrop zdarma)
Oficiální web: https://origo.network/
Whitelist: https://docs.google.com/forms/d/1pUcdAxG8XQW-RTxFxFOsLEieDgRynwZs_cyhTpI3QfI/viewform?edit_requested=true
Telegram: https://t.me/origoofficialgroup
Medium: https://medium.com/@origonetwork
Twitter: https://twitter.com/OrigoNetwork
Reddit: https://www.reddit.com/user/origonetwork