5.7.2018 ICO Celer Network – Off-chain řešení pro všechny blockchainy

Share This Post

Blockchain technologie naráží na strop svých možností. Stále více projektů zkouší nové přístupy, jak zvýšit průchod transakcí. Jedním z potencionálních řešení je off-chainový přístup. Celer network přichází se systémem, který by měl být aplikovatelný na každý existující blockchain.

Lighting Network

V první řadě je nutné říci, co Celer Network není. Celer není vlastní blockchainem. Projekt má daleko blíže k Lighting Network, který známe od BTC. Pro pochopení tohoto projektu bude nejsnadnější vysvětlit si nejprve, co je to Lighting Network.

Problém s BTC je takový, že na hlavním blockchainu se bloky tvoří pomalu. Takže průchod transakcí za vteřinu se pohybuje v řádu jednotek. Komunita přišla s návrhem, který má pomoci zvýšit množství transakcí. Lighting network vytváří vedlejší řetězce mezi uživateli BTC, kteří potřebují provést transakce.

Jak to funguje? Vysvětlíme si na příkladu. Anna každý den kupuju šálek kávy a nechce za něj platit vysoké poplatky. Anna a kavárna si společně vytvoří zahajovací transakci na hlavním blockchainu BTC, která má informaci o tom, kolik obě strany momentálně mají v tomto kanále BTC (jedná se o formu peněženky s možností více podpisů). Při každém nákupu kávy se updatuje stav této transakce, aniž by bylo potřeba složité ověřování na hlavním blockchainu.

Po nákupech deseti hrnků kávy se kavárna rozhodne, že již chce připsat svoje BTC a zavře tento kanál. Na hlavním blockchainu BTC se vytvoří druhá, zavírací transakce a updatuje se hlavní blockchain. Díky této možnosti tak proběhlo několik transakcí, za které nemuseli uživatelé platit vysoké poplatky.

Celer Network

Celer Network je velmi podobným řešením jako Lighting Network (LN). Je zde ovšem velký rozdíl v aplikovatelnosti. Zatímco LN  je určen pouze pro BTC, tak Celer Network je již od počátku tvořen tak, aby mohl být snadno umístěn na většinu blockchainů, které již existují a i na ty nově vznikající.

Díky této technologii tak mohou dvě strany vytvářet kontrakty. Tyto strany si nemusí věřit a mají kdykoliv možnost takový kontrakt uzavřít. Splnění kontraktu proběhne pouze tehdy, odsouhlasí-li jej obě strany.

To fakticky bude umožňovat mikrotransakce mezi různými stranami. Hlavní výhodou tohoto přístupu oproti LN je podpora rozvinutých smart kontraktů. Díky tomu budou vývojáři moci používat Celer Network k podpoře decentralizovaných aplikací.

Klíč k otevření decentralizovaných aplikací na blockchainu?

Na počátku roku vyšla na ETH síti decentralizovaná aplikace s názvem Crypto Kitties a v podstatě se jí podařilo ochromit celou síť. Poplatky raketově vzrostly, protože se vytvořil ohromný počet malých transakcí, když spolu uživatelé měnili kryptokočičky. Zde se jasně ukázala potřeba mikrotransakcí pro takové aplikace.

Celer Network by v takovou chvíli měla vytvořit platební kanály mezi uživateli v rámci aplikace. To by významně ulehčilo hlavnímu blockchainu, na něj by se ukládaly až výsledné stavy. Panují zde ovšem oprávněné obavy, že off-chainová řešení mají centralizovaný charakter a nebudou tak plnit standard decentralizace, na který jsme v rámci kryptoměn zvyklí. Zatím se ani LN neověřila natolik, aby šlo říci, že jde o správně fungující technologii.

Hlavní části Celer Network

  • Cstack – Rozvrstvení architektury na jasné části. Tím se sníží komplexita v designu systému a jeho udržování. Rozvrstvení umožní jednodušší upravování jednotlivých částí systému.
  • cChannel – Jednoduché vytváření platebních kanálů na blockchainech. Díky tomuto modulu by mělo být jednoduché vytvářet provázané platební kanály.
  • cRoute – Optimalizace hledání již otevřených platebních kanálů. Není totiž potřeba otevírat pro každou transakci nový kanál, ale lze najít vhodnou cestu přes již existující otevřené kanály (podobně jako u LN).
  • cOS – Operační systém pro tvorbu decentralizovaných aplikací, který má usnadnit tvorbu základních funkcí aplikací.
  • cApps – Ekosystém pro podporu aplikací používajících Celer Network.
  • cEconomy – Modul pro vytvoření vhodné kryptoekonomiky.

Tým

Mo Dong, zakladatel – Dong pracoval jako zakladatel, hlavní inženýr a produktový manažer ve společnosti Veriflow, kde se již věnoval algoritmům pro distribuované systémy. Má rozsáhlé akademické zkušenosti a získal Ph.D. z počítačových věd na University of Illinois. Jeho kompletní životopis najdete zde.

Junda Liu, zakladatel – Liu je veteránem Googlu. Pracoval zde 7 let a vyvíjel infrastrukturu pro datová centra. Později se také věnoval, jako starší inženýr, vývoji Androidu. Liu získal své Ph.D. v počítačových vědách na univerzitě Berkley.

Xiaozhou Li,zakladatel – Li se specializuje na vývoj algoritmů a protokolů, které zvládnou vysoký datový průchod a to při co nejnižší ceně. Jeho řešení problémů s rychlostí přenosu dat se užívají například u Google TensorFlow, Intel DPDK. Li je také držitelem Ph.D. z Univerzity v Princetonu.

Qingkai Liang, zakladatel – Liang má Ph.D. z počítačových věd, které získal na prestižní univerzitě MIT. Zde se také jako výzkumník věnoval 4 roky vývoji a optimalizaci síťových systémů. Jeho vysokorychlostní algoritmy používá například Raytheon BBN Technologies či Bell Labs.

Tým je hodně silný a má perfektní univerzitní zázemí. Ačkoliv zde není přímá zkušenost členů týmu s blockchain technologií, tak všichni členové pochazí ze špičkových univerzit a mají ty nejlepší zkušenosti z oborů zabývajícími se počítačovými vědami a velkými sítěmi. Mezi poradci jsou také kapacity ve svých oborech se silným propojením na univerzitní prostředí. Jedním z nich je například profesor fyziky a zakladatel Danhua Capital Dr. Shoucheng Zhang.

Hodnocení vize

Potřeba zvýšení průchodu transakcí je jasná a Celer Network přichází s metodou, která by mohla fungovat. Zatím ovšem není jasné, zda off-chain řešení bude vůbec funkční, protože pilotní verze LN je stále v začátcích své existence.

Tým Celer Network to vzal opravdu z gruntu a chce vytvořit velmi obsáhlý projekt, který by zajišťoval mnoho stránek fungování blockchainu. Od vytváření platebních kanálů jako LN až po nástroje pro tvorbu decentralizovaných aplikací a vlastní ekosystém pro jejich rozvoj.

Bude-li off-chain řešení fungovat, bude tento projekt nesporně žhavým kandidátem na jednu z top kryptoměn budoucnosti.

Velkou výhodou projektu je také fakt, že je aplikovatelný nejen na jiné blockchainy, ale také na DAG infrastrukturu, pokud bude splňovat základní principy kompatibility s Celer Network. Není jasné, jestli bude Celer network podporovat také anonymní smart kontrakty, což by bylo pro takový projekt dobré.

Hodnocení projektu

Projekt vypadá velmi dobře. Je zde ovšem několik zásadních problémů. V první řadě zatím není jisté, jestli off-chain řešení bude doopravdy fungovat. V druhé řadě je zde velká konkurence, protože mnoho týmů vyvíjí podobná řešení. Pro ETH například vzniká již delší dobu Plasma Network.

Celer network ovšem přichází s konceptem, který by měl být aplikovatelný na mnoho blockchainů a mohl by tak vytvořit novou síť, která by spojovalo již existující blockchainy a pomohla jim zvýšit průchod transakcí. Funkce vlastního tokenu by pak měla udržovat v chodu smart kontrakty, na kterých bude Celar Network stát.

Zatím ovšem není úplně jasné, jak tento mechanismus bude fungovat. Projekt má velkou výhodu v tom, že již vypustil svůj minimální funkční produkt a ve spojení se silným týmem se dá očekávat, že projekt jen tak nezmizí.

Zatím nebyly zveřejněny detaily o tom, jak bude vypadat tokenová ekonomika a jakým způsobem bude probíhat fáze ICO. V komunitě ovšem vzniká solidní hype. Telegram se blíží, v době psaní článku, ke 20 000 členů bez větší reklamy.

Projekt si jistě zaslouží pozornost, ale zároveň si ukrojil velmi velké sousto, které bude těžké přetvořit ve funkční produkt. Momentálně dostane Celer Network hodnocení 7,5/10. To ovšem může klesnout či vystoupat o půl bodu a to v případě, že tokenová ekonomika bude špatně/dobře nastavena. 

Hodnocení projektu 7,5/10

Projekt je momentálně stále v brzkém stádiu vývoje a nejsou zveřejněny informace o tom, kdy přesně bude ICO, ale v nejbližších dnech a týdnech by se měly, dle vyjádření členů týmu, zveřejnit podmínky budoucího ICO. Doporučuji sledovat Telegram kanál, pokud máte o projekt zájem. 

Officialní web: https://www.celer.network
Telegram: https://t.me/celernetworkann
Twitter: https://www.twitter.com/celernetwork
Medium: https://medium.com/celer-network
Reddit: https://www.reddit.com/r/celernetwork/
Github: https://github.com/celer-network
Celer Network Whitepaper: https://www.celer.network/doc/CelerNetwork-Whitepaper.pdf

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...