5 fundamentálních pravd pro každého obchodníka – Psychologie – Deník 10. týden

V našem deníku pokračujeme i dnes. Jde už o více než padesátou část, a proto věřím, že jste opravdu získali díky nám (a zejména díky výbornému kurzu Jakuba Kralovanského) nespočet informací. Ty byly většinou o technické analýze, avšak poslední dny se věnujeme zejména psychologii. V té budeme dnes pokračovat. Jakub nám totiž svěří pět fundamentálních pravd, které sesbíral od světoznámých a extrémně úspěšných traderů, jako je například Mark Douglas nebo Larry Williams.

5 fundamentálních pravd o psychologii

1. Stát se může cokoliv

A to určitě není to, co chcete na začátek slyšet. Nicméně pravdou jistě je, že my nemáme moc ovlivnit trhy. Nevidíme do hlav jiným obchodníkům a neumíme ani předpovídat budoucnost. A právě proto je třeba být připraven na to, že stát se může cokoli.

Krásným příkladem jsou známé a velké osobnosti (které tu moc ovlivnit trhy mají). Jde o Donalda Trumpa, Vladimira Putina nebo přímo z kryptoměnového světa může jít o Justina Suna, Vitalika Buterina nebo Changpenga Zhaa. Co když se některý z nich rozhodne zanechat negativní tweet? Co když některý z nich řekne, že udělá se svými týmy vše pro to, aby zakázali/zničili/pozastavili Bitcoin nebo cokoliv podobného (nebo něco více realističtějšího samozřejmě)? Cenu to může ovlivnit ihned a s něčím takovým jste určitě počítat nemohli.

2. Nepotřebuji vědět, co se bude dít na to, abych vydělal

Zdá se to až absurdní, avšak opravdu nemusíte vědět, kam trh půjde. Stačí mít plán. Musíte mít připravené strategie na to, co uděláte, když se trh pohne nahoru a když dolů. Následně vám k tomu mohou pomoci různé limitní příkazy, které v dnešní době již víte, jak nastavit poměrně přesně a efektivně.

Pravdou tedy je, že nemusíte vědět, zda cena půjde nahoru, nebo dolů. Stačí vám být připraven na oba scénáře a mít jasně stanovený plán. Už tak si jednoznačně zvýšíte pravděpodobnost úspěchu při obchodování a prostřednictvím toho i potenciální zisky.

3. Pro všechny proměnné existuje náhodná distribuce proher a výher

Pokud máte jasný systém, jakým obchodujete, a držíte se ho, neúspěšných obchodů nemůže být nekonečno. To prostě nejde. Pokud jste si vytříbili plán a taktiku, jak na obchodování, a také jste ji backtestingem prověřili, tak i po sérii špatných obchodů víte, že musí přijít ten dobrý.

Můžete mít i 45 špatných obchodů, avšak vy sami víte, že pokud se držíte vaší strategie, tak ten správný obchod přijde již brzy. Ba co víc, nepřijde pouze jeden, ale misky vah se protočí na vaši stranu a vy budete vědět, že špatné obchody byly pouze nutností, která se někdy prostě musí stát.

4. Výhoda není nic jiného než zvýšená pravděpodobnost, že se stane jedna věc namísto druhé

A přesně o to vám v obchodování jde. Nemůžete si být totiž nikdy jisti tím, že se opravdu cena někam dostane, odněkud odrazí nebo že se trend otočí. To prostě nejde. Avšak pomocí technické analýzy můžete zvýšit pravděpodobnost toho, že se vám podaří vstoupit do obchodu v ten nejlepší čas.

Ani jeden, ani dva, a ani deset indikátorů ukazujících na stejný směr, například nahoru, vám ještě nezaručí, že cena opravdu nahoru půjde. Je to pouze zvýšená pravděpodobnost, a nic víc. Není to záruka ani jistota, a proto byste se tak měli k tomu i chovat. Nikdy nemůžete říct, že něco půjde někam na 100 %. Protože vy to vědět nemůžete.

Pokud by už totiž i vše naznačovalo (indikátory, setup, plán, strategie, prostě cokoliv), že se cena například propadne, opak může být pravdou. Proč? Protože to se prostě stává. Jednou za čas se může stát i extrémně nepravděpodobná věc.

5. Každý moment na trhu je jedinečný

Toto poslední pravidlo je z části navázáním na to předešlé. Každou situaci na trhu je totiž nutné jednoznačně vnímat jako jedinečnou a takříkajíc i neopakovatelnou. Vždyť se podívejte například na to, jak se kdysi reagovalo na forky, mainnety nebo zalistování na velkou a významnou burzu. Cena nejprve letěla nahoru a následně střemhlav dolů.

Avšak to už neplatí. Dnes je pouze malá šance, že cena nějaké kryptoměny udělá výraznější pohyby pouze díky zalistování na burzu nebo forku. Ty časy jsou už pryč, a proto je třeba si uvědomit, že každý moment na trhu je opravdu jedinečný, a tak byste se k němu měli chovat.

Závěr

Jakub Kralovanský dokonce říká, že těchto pět bodů je jeho „Biblí“, kterou si prochází každý den. Díky tomu se změnilo mnoho věcí v jeho přístupu k obchodování. A právě proto nabádá i nás ostatní k tomu, abychom dělali totéž i my. Abychom tato pravidla pochopili a osvojili si je.

Co číst dál?

Ako prepojiť blockchain s okolitým svetom – Oracly sú ďalším veľkým krokom dopredu