Představte si fantastický svět, ve kterém byste mohli utratit tytéž peníze více než jednou. Ve skutečném světě je to víceméně nemožné. Ve světě blockchainu a kryptoměn to možné je, dokonce to nemusí být ani moc finančně náročné.
Double spending BTC
Co kdybychom se pokusili utratit BTC a potom tytéž BTC utratit znovu? Existují dva možné scénáře:
- Jestliže obě transakce přecházejí do poolu, ale nejsou zařazeny do fronty současně, mineři potvrdí pouze platné výdaje a umístí je do následujícího bloku. Druhá transakce nezíská spoustu potvrzení a bude považována za neplatnou.
- Pokud obě transakce jdou současně do poolu, transakce s nejvyšším počtem potvrzení vyhraje a druhá bude z poolu vyhozena.
V této chvíli je důležité si uvědomit, že ačkoli je blok ověřený kryptograficky, samotná transakce nemusí být z pohledu komunity zcela důvěryhodná. Po potvrzení pouze jednoho bloku může být kryptograficky možné obrátit transakci pomocí některých skrytých „praktik“ a umožní se tak double spending. Existuje několik způsobů, jak provést double spending. V tomto článku vám vysvětlíme ten nejběžnější – 51% útok.
Mohlo by vás zajímat: Všichni čekají velký růst kryptoměn – Je však vůbec možný? Tyto faktory musejí být splněny!
51% útoky (Double spend attack)
51% útok je znám také jako double spend attack. To znamená, že miner nebo skupina minerů se snaží utratit jejich kryptoprostředky 2krát. Dosáhnout toho je možné tak, že daná skupina má k dispozici více než 50 % výpočetní síly pro daný blockchain.
Když miner tvoří platný blok transakcí, jednotlivec obvykle vysílá blok ostatním minerům v síti, aby ostatní mineři mohli ověřit jeho platnost. Nicméně miner, který má více než 50 % hashového objemu sítě, může začít soukromě těžit. Takový miner soukromě vytěžené bloky nevysílá do zbytku sítě. Výsledkem je scénář, ve kterém veřejná verze řetězce pracuje na vlastní regulérní větvi sítě, podvodný miner ale pracuje na své vlastní verzi sítě a neposílá ji do zbytku sítě.
Mohlo by vás zajímat: Která kryptoměna je mezi investory nejoblíbenější? Výsledek vás (ne)překvapí!
Nyní může začít samotný double spending. Dělá se to tak, že nejdříve se vlastní prostředky převedou na regulérní řetězec, ale pak nezahrnují tyto transakce do bloku, který nebyl vysílán a je utajený ve vedlejším řetězci. Na této soukromé verzi řetězce blockchainu má podvodný miner stále své prostředky. A protože ovládá většinu hashovacího výkonu (více než 50 %), bude moci vysílat svou soukromou verzi řetězce a vytvářet bloky rychleji než zbytek sítě, což znamená, že bude schopen vytvořit delší řetězec, který předčí ten regulérní. Díky pravidlu o délce se obecně považuje nejdelší řetězec bloků jako jediný platný řetězec, na který se můžeme připojit. Výsledkem bude, že zbytek minerů sítě bude muset přejít na delší řetězec.
V praxi je 51% útok mimořádně náročný, protože hacker by potřeboval obrovskou hash sílu. Dosažení takového úkolu by si vyžádalo značné finanční prostředky, které obvykle postačují k odrazení jednotlivců od takových pokusů. Čím má síť více minerů, tím je náročnější i samotný mining.
Shrnutí
Provést 51% útok lze provést i na samotný Bitcoin. Jedná se však víceméně jen o teoretickou rovinu, protože náklady na takový útok by byly kvůli obrovskému hashratu velmi vysoké. Tato šance tu ale stále je…
Nedávno proběhl 51% útok na fork BTC
Vydařený nájazd hackerů – Další úspěšný 51% útok na jeden z forků BTC
Co číst dál?
TOP 5 méně známých kryptoměn s velkým potenciálem pro rok 2020
Tento článek je přeložen ze slovenského originálu, který pro vás připravil náš redaktor Ľubomír.
Zdroj:
sanfranciscotribe.com