Vydařený nájazd hackerů – Další úspěšný 51% útok na jeden z forků BTC

0
cloud hacker

James Lovejoy, výzkumník v oblasti kryptoměn na MIT si všiml, že fork Bitcoinu – Bitcoin Gold (BTG) zažil další 51% útok. Nebyl to první takový atak na tuto kryptoměnu.

Dvě reorganizace blockchainu

Lovejoy ve svém příspěvku na GitHubu napsal, že na BTG blockchainu byly dvě reorganizace s double-spending, což znamená, že stejné mince byly použity dvakrát. 23. ledna byly odstraněny dva bloky a naopak bylo přidáno 13 bloků, které umožnily díky double-spendingu utratit 19 000 dolarů. Výrazně vyšší částka – 53 000 dolarů – byla díky double-spendingu utracena 24. ledna, přičemž bylo odstraněno 15 bloků a přidáno16 bloků.

Nejde o první takovýto útok

Tento útok byl však jen kapkou v moři oproti stejnému minulému útoku. V květnu 2018 Fortune informoval, že hackeři ukradli více než 17,5 milionu dolarů po úspěšné reorganizaci blockchainu BTG a reverzi potvrzených transakcí.

Po této krádeži mnoho krypto směnáren přijalo opatření, které vyžadovaly vyšší množství potvrzení transakce, aby tímto krokem zvýšily svou bezpečnost. Lovejoy je stále přesvědčen, že směnárny musí implementovat přísnější požadavky na potvrzování.

Bitcoin Gold není jediný

Bitcoin Gold je fork BTC založený na Equihash, který byl vytvořen v roce 2017 s cílem oživit těžbu na GPU, kterou zastínily ASIC minery.

Kryptoměna Ethereum Classic byla také cílem 51% útoku. Hackeři na ni zaútočili v lednu 2019, což vedlo k odcizení 1,1 milionu dolarů.

Bitcoin, jehož hashrate neustále narůstá, také není bez rizika kvůli centralizované povaze jeho těžby. Jak uvádí U.Today, výkonný ředitel Binance Changpeng Zhao vznesl myšlenku na rollback BTC blockchainu poté, co nastal na Binance hack, kde zmizelo 40 milionů dolarů. Toto rozhodnutí však rychle změnil a ustoupil od něho kvůli vlně obrovské nevole, kterou jeho návrh v krypto komunitě vyvolal.

Mohlo by vás zajímat: Celoroční shrnutí největších kryptopodvodů a hacků. Víte o všech?

Co je vlastně 51% útok?

Představte si, že nějaký miner nebo skupina minerů má k dispozici více než polovinu výpočetního výkonu celé sítě. Při těžbě coinů tedy vytěží nejvíce bloků. Co když se tito zlí těžaři rozhodnou, že chtějí podvádět? Kdo je zastaví? Vždyť mají přece většinu výpočetního výkonu a tedy i většinu hlasů a mohou vytvořit nejdelší řetěz, ve kterém budou neplatné transakce (například své mince pošlou na dvě různé adresy a oba převody potvrdí).

Co číst dále?

Zaznamenali jsme BTC transakci v hodnotě 1 miliardy $! Něco se chystá?

Zdroj:
u.today

avatar
  Subscribe  
Upozornit na