Vertcoin přežil další 51% útok – Je toto nejdivnější „hack“ roku?

0
vertcoin

Téměř přesně před rokem jsme na Kryptomagazínu informovali o 51% útoku na kryptoměnu Vertcoin. Máme tu prosinec a spolu s ním i další attack. Tento je však opravdu záhadný, protože útočník se nakonec nepokusil svůj úspěch zneužít pro krádež coinů. Pak je však otázkou, jaký byl jeho motiv.

Vertcoin před rokem po nepříjemném 51% útoku přešel na zcela jiný způsob vytváření konsensu. Namísto PoW nyní používá PoC algoritmus Lyra2REv3. Vývojáři Vertcoinu ho považovali jako dostatečně odolný. Ukázalo se však, že i Lyra2REv3 má své problémy.

A právě to mohlo být motivem útočníka. Dokázat, že PoC v současné podobě nefunguje.

Jak probíhal letošní 51% útok na Vertcoin?

Poprvé se o možných problémech začalo šeptat už koncem listopadu, když si mineři všimli podezřele vysoké ceny za pronájem hashratu služby NiceHash. Komunita následně upozornila směnárnu Bittrex, kde se obchoduje většina VTC. Bittrex zmrazil svoji Vertcoin peněženku, aby předešel případným ztrátám. Double-spending je totiž při 51% útoku vážná hrozba.

SLEDUJEME signály – Vyplatí se Crypto Kingdom? Prečtěte si recenzi

A potom to přišlo

1. prosince v 15:19 UTC bylo odstraněno 603 bloků a nahradilo je nových 553 bloků, které vytěžil útočník. Tyto bloky obsahují tři double-spend transakce, avšak ani jedna útočníkovi nepřinesla zisk.

Navíc, všechny tři zmíněné transakce byly na původním chainu potvrzeno ještě předtím, než Bittrex zmrazil svůj wallet. Útočník toho však nakonec nevyužil a směnárnu neokradl.

V konečném důsledku se tak vlastně nic hrozného nestalo. Neznámý „hacker“ získal 13 825 VTC z odměn za těžbu (v přepočtu cca 0,5 BTC), avšak za pronájem výkonu podle odhadů utratil 0,5–1 BTC. Jeho snaha tak nepřinesla žádný profit.

(článek pokračuje pod videem)

Proč útočit, když nakonec nic neukradnete? 51% útok z minulého roku zasáhl pouze 300 bloků. Tentokrát to bylo dvakrát více a „hacker“ měl dost času, aby toho využil. Možná pouze nebyl schopen dotáhnout svůj plán do konce, případně mu to nedovolilo svědomí.

Nebo šlo o výzkumníka, který chtěl poukázat na problém při vytváření konsensu na Vertcoin blockchainu, za což mu samozřejmě děkujeme.

Co číst dál?

[Video] Kravy používajúce VR – Nová budúcnosť vďaka hernej technológii

Zdroj:
bitcoinist.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na