Jak nenaletět – Breakout a Breakdown

Share This Post

S tématem trendových čar, supportů a rezistencí se pojí velká spousta různých konceptů, kterým se určitě budeme v budoucnu podrobněji věnovat. Dnes se ale podíváme na takzvané breakouty a breakdowny. O co se tedy jedná?

Breakout a fake breakout

Odborně řečeno jde o cenovou hranici rezistence, která je překonána a cena pokračuje nahoru. Jde tedy o jev, kdy je síla býků větší než síla rezistence (medvědů) a cena se dostane nad tuto hranici. Často se v tomto případě ze zmiňované rezistence stane ihned support. Může se jednat o proražení nejen vodorovné rezistence, ale i trendových čar. V mnoha případech to bývá pro obchodníky přesně ten okamžik, kdy je čas vstoupit na trh. Ovšem pozor! Je zde i možnost, že při breakoutu proděláte a to kvůli takzvanému fake breakoutu.

Na kryptoměnovém trhu lze velmi často vidět i takzvaný fake breakout. V případě fake breakoutu jde o to, že to nejprve vypadá, že došlo k proražení rezistence a cena pokračuje směrem na sever. Mnoho lidí si v tu chvíli řekne, že nastal ten správný čas na nákup a long pozici. Avšak ihned poté, co vstoupíte do obchodu, cena začne rapidně klesat. Šlo totiž o fake breakout, což znamená, že cena se sice na chvíli dostala nad rezistenci, avšak o chvíli později letěla směrem dolů (klidně i pod rezistenci a často ještě výrazně níže).

Breakdown a fake breakdown

Oproti breakoutu je breakdown v obchodování jev, kdy se cena dostane pod support, prorazí ho a jde směrem dolů. Medvědi tak získávají momentum a tlačí cenu níže. Opět platí, že ze supportu by se následně měla stát rezistence.

No a stejně tak asi nikoho nepřekvapí, že fake breakdown je stav, kdy se cena dostane na chvíli pod support, avšak následně se vrátí nad něj. Proto je třeba být při obchodování na základě breakoutů a breakdownů velmi opatrný.

Na tomto obrázku je krásně vidět nejen breakdown z formace klín, ale i fake breakdown (i když se částka nedostala nad rezistenci, jak by měla). Nejprve cena propadla pod support, následně se opět dotkla daného supportu (nyní již rezistence), a pak už se vydala směrem dolů.

Jak odhalit fake breakout nebo breakdown?

A teď otázka za milion. Jak odhalit falešný breakout nebo brakdown? Nijak, protože to nejde! Kryptoměnový trh je manipulován lidmi (velrybami), kteří vlastní velké množství Bitcoinu a dalších digitálních měn. Avšak velmi dobrým ukazatelem je objem. Pokud dojde ke breakoutu nebo breakdownu a objem je velmi nízký, něco tam nehraje. V tomto případě může jít o fake.

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...