[Finance] Rebalancování na specifickém trhu kryptoměn

Share This Post

V tomto článku navazujeme na včerejší Finance (zde), kde jsme se věnovali rebalancování portfolia. Dnes byste již měli mít jasno v tom, o co se jedná, jaké jsou výhody a nevýhody a jak na to. Nyní se zaměříme na specifika rebalancování v dynamickém světě kryptoměn. Jen málo investorů si do svého portfolia přidá kryptoměny, natož tak, aby jejich aktiva sestávala pouze z kryptoměn. Pokud to tak máte, může to být vaše výhoda, ale také případná zkáza.

Úvodem

Pro drobné investory a hodlery je to zajímavé, rychle se rozvíjející odvětví. Řada z nás o investování dříve netušila. Ve škole se to neučí, reklama vás na tuto možnost neupozorní… Obecně se proto jen velmi málo lidí odváží o samostatném investování vůbec uvažovat. Většina lidí raději přenechá starosti o své peníze bance, výměnou za komický úrok. Tento článek je určen pro ty ostatní.

Rebalancování

Účelem rebalancování, jak jsme si již řekli minule, je v první řadě snížení rizika. Tato strategie začíná již samotnou tvorbou portfolia. Dobře diverzifikované portfolio obsahuje více tříd aktiv. Kryptosvět je však plný nadšenců, pro které je to z velké části vášeň a zábava. Vidíme v tom nesmírný potenciál. Kryptonadšence se značná část tradičních investorů mezi sebe zdráhá přijmout. Někteří se nám dokonce smějí.

Pokud však je vaše trpělivost a vůle dostatečně pevná, vzděláváte se a učíte se jak investovat, máte při špetce štěstí a kapitálu šanci na to, aby se i z vás stal skutečně úspěšný investor, který se bude smát naposled. Dnes pro vás sice nemám kouzelnou formulku, která to za vás zařídí, ale nabídnu vám mimo jiné svůj pohled na věc. V komentářích pod článkem uvítám, pokud se opět podělíte o ten váš.

Tvorba portfolia

Strategie rebalancování začíná již samotnou tvorbou portfolia. Čím je vaše portfolio lépe diverzifikované, tím lépe odolává případným změnám na trzích. Pokud disponujete velkým množstvím kapitálu, rozhodně by kryptoměny neměly tvořit příliš velkou část vašeho portfolia. Jedná se stále o vysoce spekulativní třídu aktiv, na což jsem povinen vás upozornit. S nižším kapitálem je možné zariskovat, ale vždy musíte dobře vědět, do čeho investujete a proč. Nezapomeňte se také vzdělávat, a to rovněž v oblasti digitální bezpečnosti.

Pokud patříte mezi opatrné investory, můžete si zkusit najít třeba podílový fond zaměřený na kryptoměny a vložit do něj několik procent svého dlouhodobého portfolia. Nebo si sami kupte Bitcoin a případně také několik dalších kryptoměn, které vám dávají největší smysl z dlouhodobého hlediska. Možnostem a oblastem budoucího reálného využítí kryptoměn se budeme věnovat v příštím díle týdeníku HODL, který vyjde již tuto neděli.

Odvážnější ostřílení kryptonadšenci si do portfolia zařadí pravděpodobně větší množství kryptoměn, jak co do jejich druhů, tak i podílu z celkového investičního majetku. Pravděpodobně také budou schopni vytěžit z procesu rebalancování kryptoměn více muziky, avšak za cenu adekvátně zvýšeného rizika a potřeby se vzdělávat a odolávat negativním emocím.

Rebalancování kryptoměn v portfoliu

Opatrný či nezkušený investor raději zůstane u klasického rebalancování, které provede třeba jednou za rok. Upraví v něm podíl všech kryptoměn ve svém celkovém portfoliu. A, pokud investuje sám (nevyužívá podílový fond apod.), také jejich vzájemné rozložení v rámci této části svých aktiv. Výsledkem je opět plně diverzifikované portfolio, ve kterém je každá složka zastoupena přesně podle plánu.

Mohlo by vás zajímat: Steve Wozniak se připojil k investičnímu fondu zaměřenému na blockchain

Aktivní strategie + rebalancování

O aktivní strategii jsem již dříve psal v tomto článku. Kryptomarket je velmi dynamický a dochází zde k prudkým výkyvům nejen celého trhu, ale i jednotlivých kryptoměn. Častým případem je např. náhlé prudké vypumpování ceny, po kterém obvykle následuje návrat často až na původní hodnoty (pump and dump). Dalším specifikem je Bitcoin, který ovládá trh a vyznačuje se nižším rizikem než zbytek kryptoměn.

Dohromady nám to vytváří logický scénář aktivního řízení portfolia v kombinaci s jeho rebalancováním. Bitcoin lze použít jako nástroj pro uzamknutí zisku v případě náhlé pumpy některé z kryptoměn v portfoliu. Jakmile cena opět klesne, můžeme provést rebalancování. Tato strategie nám umožní zhodnotit své investiční portfolio a zároveň si zachovává výhody rebalancování pro snížení rizika, které lze provést po každém uzamknutí zisku.

Závěr

Rebalancování je nástroj, který nám umožní udržet i v dlouhodobém horizontu své portfolio vyvážené a diverzifikované. Naše dva články na toto téma jsou stále pouhým úvodem do problematiky. Stejně tak rebalancování samo o sobě nic neřeší, pakliže nemáte dobře zvládnuté rozložení portfolia.

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...