Ak sa pozrieme na ktorýkoľvek cenový graf ktorejkoľvek kryptomeny, vidíme, že trend, bez ohľadu na to, aký je silný, sa nepohybuje do nekonečna jedným smerom. Naopak. Každú chvíľu sa vytvorí určitá korekcia, protipohyb. Otázkou je len to, ako dlho trend potrvá a kedy nastane korekcia, prípadne obrat trendu. Predpovedať tieto pohyby nám môže pomôcť veľmi populárny Fibonacciho indikátor (Fibo).
V tomto článku sa dozviete:
- čo je podstata Fibonacciho postupnosti
- ako zakresliť Fibo úrovne do grafu
Získajte viac infotmácií o tradingu na našich stránkach
Fibonacciho postupnosť – nahliadnime do histórie
Fibonacci indikátor vychádza z radu číslic, ktorá je známa ako Fibonacciho postupnosť. Táto sekvencia bola popísaná talianskym matematikom Leonardom z Pisy, ktorý ktorý žil na prelome 12.a 13. storočia a dostal prezývku Fibonacci.
Táto sekvencia vznikne tak, že každé nasledujúce číslo predstavuje súčet dvoch predchádzajúcich číslic. Vezmeme čísla 0 a 1, prvé číslo radu potom bude 1 (0 + 1 = 1), nasledujúce 2 (1 + 1 = 2), ďalšie 3 (1 + 2 = 3) atď. Začiatok Fibonacciho radu vyzerá takto: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946, …
Pre nás je ale zaujímavejšie, že pomery dvoch po sebe nasledujúcich čísel sa bížia číslu 0.618.
Dostávame sa tak ku Zlatému rezu
Zlatý rez (lat. sectio divina) je iracionálne číslo s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Od staroveku je považované za mystické . Definoval ho už okolo roku 300 pred n.l. Euklides. Tvary odvodené od tohto čísla sa v európskej kultúre považujú za esteticky veľmi príťažlivé, fascinoval mnohých umelcov ako boli Piero della Francesca, Ledonardo da Vinci a iní. Nájdeme ho aj v mnohých prírodných geometrických proporciách.
Označuje sa gréckym písmenom φ a rovná sa približne 1,618034.
Číslo φ je odvodené od jednoduchej úlohy rozdeliť (rozrezať) úsečku na dve časti tak, aby pomer dĺžky dlhšej časti ku kratšej bol rovnaký ako pomer celej dĺžky ku dlhšej časti úsečky.
Tento pomer je práve φ =1,618034, teda percentuálne tvorí dlhšia časť cca 61,8% a kratšia cca 38,2%.
Fibonacci indikátor
je neperiodický, to znamená, že sa jeho hodnoty nemenia v závislosti na počte sviečok, ako je to napríklad u kĺzavého priemeru (MA). A jeho použitie je univerzálne. Použiť sa dá na akýkoľvek altcoin (alebo trh obecne) a v ktoromkoľvek timeframe.
Pri obchodovaní na trhu, kryptotrhy nevynímajúc, používame najčastejšie tieto pomery:
0.382, 0.618, 0.786, 1.272, 1.618, 2.618
Ceny sa často krát odrazia práve na niektorej z týchto úrovni.
Zlaté pomery 0.618 a 1.618 sú z Fibonacciho postupnosti a ostatné sú navzájom matematicky previazané čísla. Často sú k nim pridané aj čísla 0,5 a 1, ktoré reprezentujú 50% a100%.
Tip redakcie: Tu si môžete pozrieť najnovšie trhové analýzy
Ako zakresliť Fibo úrovne
Nemusíme presne vedieť ako sa Fibonacciho úrovne počítajú, pretože obchodné platformy tento indikátor obsahujú a výpočet a zakreslenie do grafu urobia za nás. Našou úlohou je len určiť začiatok a koniec dominantného trendu v danom časovom úseku.
Pre zakreslenie Fibo u kryptomien je kvôli vysokej volatilite vhodné vyberať väčšie časové úseky [time frame]. Kratšie ako ročné a mesačné time frame u kryptomien nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu (podľa môjho názoru), aj keď pre ilustráciu predvediem aj zakreslenie týždenného Fibo.
Na prvom obrázku vidíme zakreslenie ročného Fibo. Použil som W1 time frame. Vidíme dominantný ročný trend. Klikneme na nástroj Fibo Draw a potianeme ho z ľava do prava z bodu A do bodu B. Tým dostaneme ročné Fibo úrovne.
Podobne v druhom obrázku ilustrujem následné zakreslenie mesačných Fibo úrovní. V time frame H4 opäť klikneme na nástroj Fibo Draw a potianeme ho z ľava do prava z bodu C do bodu D. Tým dostaneme mesačné Fibo úrovne.
V treťom obrázku sú zakreslené týždenné úrovne. Znova ťaháme Fibo Draw zľava doprava z bodu D do bodu E, ale tento raz z hora dole. Použitý time frame je H1.
Dôležité: Na časovej osi vždy ťaháme Fibo z ľava do prava, bez ohľadu na to, či je trend klesajúci, alebo stúpajúci.
Všimnite si
Máme teda zakreslané ročné, mesačné a týždenné Fibo úrovne. Čo však s nimi. Pre dnešok si hlavne všimnite miesta kde sa stretávajú, alebo približujú jednotlivé úrovne z viacerých časových rámcov. To sú veľmi silné miesta.
Ako Fibo obchodovať
A ako Fibo úrovne môžeme využiť pri obchodovaní si povieme v nasledujúcich častiach, v ktorých si predstavíme Fibonacci retracement a Fibonacci extension.
Na našej stránke nájdete každý deň nové analýzy, ktoré vám uľahčia obchodovanie. Môte sa zoznámiť s obchodnými stratégiami. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivizujte si notifikácie (návod nájdete tu), alebo nás sledujte na facebooku.
[qsm quiz=24]