Všetko o Fibonacci indikátore – časť druhá, ako obchodovať Fibonacci retracement

fibonacci retracement indikator trading11

V minulej časti sme si predstavili, čo to sú Fibonacci úrovne a ako vznikli. Vysvetlilli sme si, ako pomocou Fibo indikátora zakresliť úrovne do grafu. V dnešnej časti sa budeme venovať tomu, ako môžeme pri obchodovaní využiť metódu Fibonacci retracement.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je Fibonacci Retracement
  • ako ho využiť pri obchodovaní

Prvú časť si môžete pozrieť tu: Všetko o Fibonacci indikátore – časť prvá, základy

Fibonacci retracement

Vieme, že trend, sa nepohybuje v priamej línii, ale pri jeho pohybe smerom hore, alebo nadol sa često vytvorí protipohyb, korekcia. angl. retracement. A práve na identifikáciu týchto korekcií sa používa metóda Fibonacci retracement, využívajúca Fibonacciho úrovne.

Už sme si povedali, že pri obchodovaní používame najčastejšie tieto pomery: 0.382, 0,5, 0.618, 0.786, 1, 1.272, 1.618, 2.618. Ceny sa často krát odrazia práve na niektorej z týchto úrovni. Pričom za najdôležitejšie úrovne pri Fibo retracemente považujeme:

0.382, 0,5, 0.618 a 1

Ako teda využijeme Fibonacci retracement pre obchodovanie

Príklad prvý

Do denného  grafu BTC/USD zakreslíme ročný Fibo retracement, tak ako sme to prebrali v prvej časti.

Fibonacci retracement, Všetko o Fibonacci indikátore – časť druhá, ako obchodovať Fibonacci retracement, TRADING11

Do grafu som zakreslil zaujímavé oblasti, ktoré sa vytvorili na jednotlivých úrovniachh. Zámerne používam oblasti, lebo pohyby sa zväčša neodrážajú presne od úrovní. Vidíme, že sa cena po vzostupe odrazila od Fibo 0 a lesla až na úroveň 0,5 – Oblasť A. Úroveň 0,5 predstavuje suport a vznikla príležitosť na nákup s cieľom v oblasti B. Druhá príležitosť nastala v oBlasti C s cieľom na Fibo 0,5. Tá sa po poklese z B do C zmenila na rezistenciu. Tretai príležitosť k nákupu nastala v oblasti E s cieľom na fibo úrovni 0,5 prípadne vyššie.

Tip redakcie – K lepším rozhodnutiam vám môžu dopomôcť naše technické analýzy

Príklad druhý

Do hodinového grafu BTC/USD zakreslíme k ročnému aj mesačný Fibo retracement (fialová farba)

Fibonacci retracement, Všetko o Fibonacci indikátore – časť druhá, ako obchodovať Fibonacci retracement, TRADING11

Vidíme, že oblasti E a F sú potvrdené fibo ročnými aj mesačnými úrovňami a nabrali tým väčšiu váhu. Oblasť E, ako miesto pre nákup, s cieľom na silnej rezistencii F, prípadne až na fibo úrovni 0,5.

Fibo kombinujte s inými indikátormi

Na týchto príkladoch to vyzerá celkom jednoducho. V reálnom obchodovaní však nevidíme pravú časť grafu. Nevieme s určitosťou povedať, či cena prerazí rezistenciu v oblast F a pôjdae nahor, alebo sa odrazí a nastane korekcia. Fibo retracement nám môže dopomôcť k správnemu rozhodnutiu kedy vstúpiť do obchodu, prípadne z neho vystúpiť. Pre zvýšenie šancí na úspešný obchod je určite vhodné kombinovať fibo s inými indikátormi, ako sú napríklad MA, alebo sviečkové formácie.

Fibo etracement nie je jediný nástroj, ktorý je založený na Fibonacciho úrovniach. Preto sa v nasledujúcej časti budeme venovať Fibonacciho projekciám.

Na našej stránke nájdete každý deň nové analýzy, ktoré vám uľahčia obchodovanie. žete sa zoznámiť s obchodnými stratégiami. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivizujte si notifikácie (návod nájdete tu), alebo nás sledujte na facebooku. 

[qsm quiz=25]

 

SpäťPokračovať