Všetko o indikátore Moving Average

moving average indikator
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Moving Average (MA) je široko používaný ukazovateľ a medzi tradermi je veľmi obľúbený. Patrí do skupiny trendových indikátorov. Indikátor MA vyhodnocuje trend s oneskorením, na rozdiel od indikátorov hybnosti čiže oscilátorov, ktoré sa snažia trend predurčiť.

V tomto článku sa dozviete:

  • význam indikátora
  • z čoho indikátor vychádza
  • ako indikátor používať pri obchodovaní

Moving Average – MA

Vychádza z prepočtu cien za dané časové obdobie. Najčastejšie sa počíta z uzatváracích 26cien. MA indikátor ukazuje smer práve prebiehajúceho trendu. Ak krivka stúpa, hovoríme o up-trende a naopak. Časové obdobie je určené počtom sviečok v danom Time Frame.
Bežne sú používané tri varianty.

Tip redakcie: Pozrite si indikátor RSI

Jednoduchý kĺzavý priemer (SMA)

Je jednoduchý priemer cien v stanovenom časovom období.
Výpočet: SMA = (P1 + P2 +…Pn) / n
Pn – uzatváracia cena sviečky., n – počet sviečok v príslušnom intervale.

Moving average, Všetko o indikátore Moving Average, TRADING11
Graf SMA

Exponenciálny kĺzavý priemer (EMA)

Líši sa spôsobom výpočtu a krivka rýchlejšie reaguje na zmeny ceny.
Výpočet: EMA = (Pn * Exp) + (P(n-1) * 1-Exp)
Exp = 2/(n+1)

Moving average, Všetko o indikátore Moving Average, TRADING11
Graf EMA

Vážený kĺzavý priemer (WMA)

Na rozdiel od ostatných dvoch dáva väčšiu váhu posledným sviečkam.
Výpočet: WMA = (Pn*n + P(1)*(n-1) + P(n-1) * 1) / (n*(n + 1)/2)

Moving average, Všetko o indikátore Moving Average, TRADING11
Graf WMA

V súčasnostii je modifikácií MA veľké množstvo Záleží na každom obchodníkovi, ktorú si vyberie a ktorá mu bude najviac vyhovovať. Vizuálne rozdiely troch uvedených Moving Average môžete vidieť na nasledujúcom grafe:

Moving average, Všetko o indikátore Moving Average, TRADING11
Porovnanie SMA EMA WMA

Ako používať Moving Average

Najčastejšie sa MA používa na určenie smeru trendu. Rastúci kĺzavý priemer naznačuje
up-trend, zatiaľ čo klesajúci, naopak, down-trend. MA taktiež poskytuje dôležité obchodné signály v prípade, keď sa dva MA pretínajú.

Moving average, Všetko o indikátore Moving Average, TRADING11
Signály MA

Prečítajte si tiež: Známe obchodné stratégie

Momentum smerom hore sa potvrdzuje pomocou “bullish crossover”, ku ktorému dochádza vtedy, keď krátkodobý kĺzavý priemer (červená krivka) pretne dlhodobejší kĺzavý priemer (modrá krivka) v smere up-trendu. Používa sa ako signál k vstupu do long pozície, prípadne k uzatvoreniu predchádzajúceho short obchodu. Momentum smerom nadol potvrdzuje “bearish crossover”, ku ktorému dochádza vtedy, keď krátkodobý kĺzavý priemer pretne dlhodobejší kĺzavý priemer v smere down-trendu. Tento nám, naopak, signalizuje vhodný moment na shortovanie alebo výstup z long pozície.

Treba si uvedomiť, že indikátory MA zaostávajú za aktuálnou cenovou akciou, pretože sú založené na minulých cenách. Čím dlhší je časový interval, tým väčšie je oneskorenie. Preto 200-dňový MA bude mať oveľa väčšiu mieru oneskorenia než 20-dňový MA. Dĺžku kĺzavého priemeru používame v závislosti od obchodných cieľov. Pri krátkodobom obchodovaní využijeme MA s krátkym intervalom. MA s dlhým intervalom je vhodný pre dlhodobé investície.

Aj keď je MA indikátor jeden z najčastejšie používaných, je žiadúce kombinovať ho s inými vhodnými indikátormi. Až kombinácia viacerých indikátorov vám prinesie vyššie šance na úspešný obchod.

Na našej stránke nájdete každý deň nové analýzy, ktoré vám uľahčia obchodovanie. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivujte si notifikácie (návod nájdete tu), alebo nás sledujte na facebooku.

[qsm quiz=21]

 

SpäťPokračovať

Chceš sa naučiť analyzovať grafy? Máme tu pre teba VIP trading room. Nájdeš tu signály, denný update trhu, 200 video návodov a hlavne pomoc od profesionálnych traderov. S nami nezmeškáš žiadnu príležitosť na trhu. Kryptomeny, indexy a forex denne monitorujeme za teba a hľadáme signály, ktoré následne posielame do našej skupiny. >>>Pozrieť ponuku<<<

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.