Všetko o indikátore Moving Average

6
moving average indikator

Moving Average (MA) je široko používaný ukazovateľ a medzi tradermi je veľmi obľúbený. Patrí do skupiny trendových indikátorov. Indikátor MA vyhodnocuje trend s oneskorením, na rozdiel od indikátorov hybnosti čiže oscilátorov, ktoré sa snažia trend predurčiť.

V tomto článku sa dozviete:

  • význam indikátora
  • z čoho indikátor vychádza
  • ako indikátor používať pri obchodovaní

Moving Average – MA

Vychádza z prepočtu cien za dané časové obdobie. Najčastejšie sa počíta z uzatváracích 26cien. MA indikátor ukazuje smer práve prebiehajúceho trendu. Ak krivka stúpa, hovoríme o up-trende a naopak. Časové obdobie je určené počtom sviečok v danom Time Frame.
Bežne sú používané tri varianty.

Tip redakcie: Pozrite si indikátor RSI

Jednoduchý kĺzavý priemer (SMA)

Je jednoduchý priemer cien v stanovenom časovom období.
Výpočet: SMA = (P1 + P2 +…Pn) / n
Pn – uzatváracia cena sviečky., n – počet sviečok v príslušnom intervale.

Graf SMA

Exponenciálny kĺzavý priemer (EMA)

Líši sa spôsobom výpočtu a krivka rýchlejšie reaguje na zmeny ceny.
Výpočet: EMA = (Pn * Exp) + (P(n-1) * 1-Exp)
Exp = 2/(n+1)

Graf EMA

Vážený kĺzavý priemer (WMA)

Na rozdiel od ostatných dvoch dáva väčšiu váhu posledným sviečkam.
Výpočet: WMA = (Pn*n + P(1)*(n-1) + P(n-1) * 1) / (n*(n + 1)/2)

Graf WMA

V súčasnostii je modifikácií MA veľké množstvo Záleží na každom obchodníkovi, ktorú si vyberie a ktorá mu bude najviac vyhovovať. Vizuálne rozdiely troch uvedených Moving Average môžete vidieť na nasledujúcom grafe:

Porovnanie SMA EMA WMA

Ako používať Moving Average

Najčastejšie sa MA používa na určenie smeru trendu. Rastúci kĺzavý priemer naznačuje
up-trend, zatiaľ čo klesajúci, naopak, down-trend. MA taktiež poskytuje dôležité obchodné signály v prípade, keď sa dva MA pretínajú.

Signály MA

Prečítajte si tiež: Známe obchodné stratégie

Momentum smerom hore sa potvrdzuje pomocou „bullish crossover“, ku ktorému dochádza vtedy, keď krátkodobý kĺzavý priemer (červená krivka) pretne dlhodobejší kĺzavý priemer (modrá krivka) v smere up-trendu. Používa sa ako signál k vstupu do long pozície, prípadne k uzatvoreniu predchádzajúceho short obchodu. Momentum smerom nadol potvrdzuje „bearish crossover“, ku ktorému dochádza vtedy, keď krátkodobý kĺzavý priemer pretne dlhodobejší kĺzavý priemer v smere down-trendu. Tento nám, naopak, signalizuje vhodný moment na shortovanie alebo výstup z long pozície.

Treba si uvedomiť, že indikátory MA zaostávajú za aktuálnou cenovou akciou, pretože sú založené na minulých cenách. Čím dlhší je časový interval, tým väčšie je oneskorenie. Preto 200-dňový MA bude mať oveľa väčšiu mieru oneskorenia než 20-dňový MA. Dĺžku kĺzavého priemeru používame v závislosti od obchodných cieľov. Pri krátkodobom obchodovaní využijeme MA s krátkym intervalom. MA s dlhým intervalom je vhodný pre dlhodobé investície.

Aj keď je MA indikátor jeden z najčastejšie používaných, je žiadúce kombinovať ho s inými vhodnými indikátormi. Až kombinácia viacerých indikátorov vám prinesie vyššie šance na úspešný obchod.

Na našej stránke nájdete každý deň nové analýzy, ktoré vám uľahčia obchodovanie. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivujte si notifikácie (návod nájdete tu), alebo nás sledujte na facebooku.

[qsm quiz=21]

 

SpäťPokračovať

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
FrantaFPavelMartinSamuel Slavkovskýtony Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
MartinM
Host
MartinM

Iba doplním, že MA obchodovanie na základe MA je veľmi zradné. A je to hlavne z dôvodu toho oneskorenia ako písal Marek. Ak si pozriete graf do zadu, poviete si SUPER, to je krásna stratégia a nemôžem na nej prerobiť. Bohužiaľ, opak je pravdou. MA vychádza z historických dát, takže ak sa pozriete na aktuálny graf a vidíte kríženie MA (signál k nákupu/predaju), spravte si screen a vrátte sa ku grafu o niekoľko hodín. Uvidíte, že váš signál k nákupu zrazu bude umiestnený úplne inde ako ste ho videli na vtedy aktuálnom grafe. Je to práve vďaka tomu, že vzchádza… Číst vice »

Pavel
Host

Tohle není přece pravda. Pokud si nastavím MA na lenght 10 svíček, tak se vykreslí bod za posledních 10 svíček a tento již zůstane, následně se nehýbe. Jakmile se vykreslí svíčka další, tak se opět objeví bod za posledních 10 svíček.

tony
Host
tony

sma vzorec mate zle. Ostatne som sa uz ani neunuval skumat.
ak mi neverite, naprogramujte si to a zistite. rovnako zle ho ma poloniex

Samuel Slavkovský

Ako je to podľa vás správne?
(P0 + … + Pn-1) / n?

Martin
Host
Martin

ale dobry je ten vzorec. Preto sa to vola jednoduchy klzavy priemer lebo aj ten vzorec na vypocet je uplne jednoduchy.

FrantaF
Člen
FrantaF

Dá se nějak popsat, co se ještě považuje za krátkodobý klouzavý průměr a co už bude dlouhodobější / dlouhodobý klouzavý průměr? Když se v článku píše o krátkodobém SMA20, tak od kterého čísla se to už považuje za dlouhodbější – už SMA25 nebo SMA30, SMA40 nebo až kolem té SMA55 čí více?