Všetko o indikátore RSI

Share This Post

Už ste sa určite stretli s tým, že ste si spravili technickú analýzu, všetko vyzeralo perfektne, no trh sa vydal úplne opačným smerom ako ste predpokladali. Práve z tohto dôvodu boli vyvinuté ďalšie indikátory, ktoré nám môžu pomôcť lepšie pochopiť a hlavne predpokladať správanie grafu. Jedným z nich je indikátor RSI.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je indikátor RSI a ako funguje
  • ako využívať indikátor pri obchodovaní

Čo je RSI

RSI alebo Relative strenght index (index relatívnej sily) je veľmi populárnym indikátorom, ktorý vyvinul J. Welles Wilder. Používa sa pre určenie trendu, divergencií a falošných prerazení supportu/rezistencie. RSI sa pohybuje hore, ak priemerné zisky za určitý počet periód sú vyššie ako priemerné straty, za rovnaké časové obdobie a naopak. Zvyčajne sa používa RSI so 14 periódami. Pod pojmom 14 periód si môžeme predstaviť 14 dní, hodín a tak ďalej. Záleží na akom grafe obchodujeme. Ak je to napríklad denný graf, tak 14 periód predstavuje 14 dní.

Indikátor sa pohybuje v rozmedzí od 0 po 100. Takže ak je indikátor na 0, za posledných 14 periód trh zaznamenal iba samé straty. Ak je indikátor na čísle 100, trh naopak, za posledných 14 periód zaznamenal iba samé zisky. V skutočnosti k takýmto extrémom dôjde len veľmi zriedkavo a indikátor sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí hodnôt 30 až 70.

rsi

Na obrázku môžte vidieť ako sa indikátor RSI mení s cenou.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Ako využiť indikátor RSI pri tradingu

Stanovenie miesta vstupu a výstupu

Tento indikátor je možné využiť rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je obchodovanie podľa toho, či je trh prepredaný alebo prekúpený. Čo to znamená? O prepredanom trhu hovoríme, ak indikátor RSI klesne pod hodnotu 30. Naopak, o prekúpenom trhu hovoríme vtedy, ak indikátor RSI stúpne nad hodnotu 70. Bohužiaľ, nie je to až také jednoduché ako to vyzerá. Nemôžeme okamžite nakupovať, keď indikátor klesne pod 30 a predávať, keď stúpne nad 70. Správny čas na vstup do trhu alebo výstup nastáva až vtedy, keď nám trh potvrdí tento signál opätovným prekročením týchto hodnôt. Miestami vstupu/výstupu môžu byť napríklad hodnoty 65 a 35. Ukážeme si to na príklade:

rsi

Ako môžete vidieť na obrázku, cena Bitcoinu, dňa 16.12.2017, dosiahla svoj vrchol a index RSI bol na hodnote 95. Ako som písal vyššie, takéto vysoké hodnoty sa objavujú ojedinele a naznačujú, že trh je maximálne prekúpený. Takto vysoká hodnota neveští nič dobré. To, že trh vystúpi nad hodnotu 70 alebo klesne pod 30, je pomerne bežné. Preto niektorí traderi používajú pre lepšiu orientáciu hranice 80 a 20, kde už dochádza k silnému prekúpeniu alebo prepredaniu trhu.

Potvrdenie trendu

RSI indikátor sa často používa aj na potvrdenie aktuálneho trendu. Tu treba spomenúť ďalšiu dôležitú hodnotu a tou je 50. Ak sa cena pohybuje nad hodnotu 50, trh je v uptrende ak pod 50, trh je v downtrende. Zároveň trh na prekročenie tejto hodnoty často reaguje silným poklesom alebo rastom.

rsi

Tieto poznatky môžeme využiť k obchodovaniu. Ak je trh v uptrende, indikátor RSI zvyčajne neklesne pod hodnotu 30 a najvyššia hodnota často prekračuje 80 a viac. Pri downtrende zase indikátor často klesá pod hodnotu 20 a menej a iba zriedkavo dosiahne na hodnotu 70.

Pri obchodovaní počas uptrendu je preto vhodným miestom pre vstup do trhu, ak cena klesne pod hodnotu 35 (alebo 40) a potom sa vráti nad ňu. Stop-loss umiestníme pod aktuálne najbližší low. Z trhu vystúpime až hodnota vystúpi nad 70 (alebo 80) a následne sa vráti pod túto hodnotu. Pre lepšiu predstavu si to ukážeme na následujúcom obrázku:

rsi

Opäť zdôrazňujem, že to nie je také jednoduché ako sa môže na prvý pohľad zdať. Niekedy index RSI nemusí vystúpiť až k hranici 70 a neponúkne tak signál k predaju. Z tohto dôvodu je potrebné určiť si cenový cieľ alebo inú metódu výstupu.

Divergencia RSI

RSI index sa taktiež využíva k určeniu divergencií. Medvedia divergencia nastáva ak cena stúpa, no indikátor RSI klesá. To je pre nás varovaním, že v blízkej dobe príde ku korekcii a prepadu ceny. Divergencie, či už býčia alebo medvedia, nie sú indikátorom nákupu a predaja. Tieto divergencie môžu trvať dlhšiu dobu. Divergencie nám skôr pomáhajú potvrdiť signál a pomáhajú traderom predvídať, že čoskoro dôjde k otočeniu súčasného trendu. Ako príklad nám opäť skvelo poslúži denný graf Bitcoinu:

rsi

Býčia divergencia zase nastáva, keď cena klesá, no indikátor RSI rastie. Tento rozpor nám dáva tušiť, že dochádza k oslabovaniu dowtrendu a v blízkej dobe môže prísť k jeho obratu. Na obrázku môžete vidieť, že po tejto divergencií sa zastavil rýchly prepad a cena začala pomaličky konsolidovať v obdĺžnikovom kanáli.

rsi

Záver

Indikátor RSI má samozrejme, tak ako aj iné indikátory, taktiež svoje slabé miesta. Napríklad cena sa môže v prekúpenom alebo podkúpenom pásme pohybovať dlhú dobu. Divergencia taktiež neznamená, že okamžite dôjde k otočeniu trendu a rýchlemu prepadu alebo nárastu ceny. Hranice 30 a 70 nemusia rovnako sedieť na každý graf. Každý graf je iný a tak je potrebné pohrať sa s prispôsobením hraníc.

V každom prípade, indikátor RSI je veľmi nápomocný nástroj, pretože nám dáva veľa možností k jeho použitiu. V kombinácii s ďalšími nástrojmi technickej analýzy sa takto môžeme dopracovať k pomerne spoľahlivým signálom k obchodovaniu.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

[qsm quiz=22]

 

Späť Pokračovať

Related Posts

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...