Všetko o Fibonacci indikátore – časť prvá, základy

7
fibonacci indikator trading11

Ak sa pozrieme na ktorýkoľvek cenový graf ktorejkoľvek kryptomeny, vidíme, že trend, bez ohľadu na to, aký je silný, sa nepohybuje do nekonečna jedným smerom. Naopak. Každú chvíľu sa vytvorí určitá korekcia, protipohyb. Otázkou je len to, ako dlho trend potrvá a kedy nastane korekcia, prípadne obrat trendu. Predpovedať tieto pohyby nám môže pomôcť veľmi populárny Fibonacciho indikátor (Fibo). 

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je podstata Fibonacciho postupnosti
  • ako zakresliť Fibo úrovne do grafu

Získajte viac infotmácií o tradingu na našich stránkach

Fibonacciho postupnosť – nahliadnime do histórie

Fibonacci indikátor vychádza z radu číslic, ktorá je známa ako Fibonacciho postupnosť. Táto sekvencia bola popísaná talianskym matematikom Leonardom z Pisy, ktorý ktorý žil na prelome 12.a 13. storočia a dostal prezývku Fibonacci.

Táto sekvencia vznikne tak, že každé nasledujúce číslo predstavuje súčet dvoch predchádzajúcich číslic. Vezmeme čísla 0 a 1, prvé číslo radu potom bude 1 (0 + 1 = 1), nasledujúce 2 (1 + 1 = 2), ďalšie 3 (1 + 2 = 3) atď. Začiatok Fibonacciho radu vyzerá takto: 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765, 10946, …

Pre nás je ale zaujímavejšie, že pomery dvoch po sebe nasledujúcich čísel sa bížia číslu 0.618.

Dostávame sa tak ku Zlatému rezu

Zlatý rez (lat. sectio divina) je iracionálne číslo s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Od staroveku je považované za mystické . Definoval ho už okolo roku 300 pred n.l. Euklides. Tvary odvodené od tohto čísla sa v európskej kultúre považujú za esteticky veľmi príťažlivé, fascinoval mnohých umelcov ako boli Piero della Francesca, Ledonardo da Vinci a iní.  Nájdeme ho aj v mnohých prírodných geometrických proporciách.

Označuje sa gréckym písmenom φ a rovná sa približne 1,618034.

Číslo φ je odvodené od jednoduchej úlohy rozdeliť (rozrezať) úsečku na dve časti tak, aby pomer dĺžky dlhšej časti ku kratšej  bol rovnaký ako pomer celej dĺžky ku dlhšej časti úsečky.

Tento pomer je práve φ =1,618034, teda percentuálne tvorí  dlhšia časť cca 61,8% a kratšia cca 38,2%.

Fibonacci indikátor

je neperiodický, to znamená, že sa jeho hodnoty nemenia v závislosti na počte sviečok, ako je to napríklad u kĺzavého priemeru (MA). A jeho použitie je univerzálne. Použiť sa dá na akýkoľvek altcoin (alebo trh obecne) a v ktoromkoľvek timeframe.

Pri obchodovaní na trhu, kryptotrhy nevynímajúc, používame najčastejšie tieto pomery:

0.382, 0.618, 0.786, 1.272, 1.618, 2.618

Ceny sa často krát odrazia práve na niektorej z týchto úrovni.

Zlaté pomery 0.618 a 1.618 sú z Fibonacciho postupnosti a ostatné sú navzájom matematicky previazané čísla. Často sú k nim pridané aj čísla 0,5 a 1, ktoré reprezentujú 50% a100%.

Tip redakcie: Tu si môžete pozrieť najnovšie trhové analýzy

Ako zakresliť Fibo úrovne

Nemusíme presne vedieť ako sa Fibonacciho úrovne počítajú, pretože obchodné platformy tento indikátor obsahujú a výpočet a zakreslenie do grafu urobia za nás. Našou úlohou je len určiť začiatok a koniec dominantného trendu v danom časovom úseku.

Pre zakreslenie Fibo u kryptomien je kvôli vysokej volatilite vhodné vyberať väčšie časové úseky [time frame]. Kratšie ako ročné a mesačné time frame u kryptomien  nemajú dostatočnú výpovednú hodnotu (podľa môjho názoru), aj keď pre ilustráciu predvediem aj zakreslenie týždenného Fibo.

Na prvom obrázku vidíme zakreslenie ročného Fibo. Použil som W1 time frame. Vidíme dominantný ročný trend. Klikneme na nástroj Fibo Draw a potianeme ho z ľava do prava z bodu A do bodu B. Tým dostaneme ročné Fibo úrovne.

Podobne v druhom obrázku ilustrujem následné zakreslenie mesačných Fibo úrovní. V time frame H4 opäť klikneme na nástroj Fibo Draw a potianeme ho z ľava do prava z bodu C do bodu D. Tým dostaneme mesačné Fibo úrovne.

V treťom obrázku sú zakreslené týždenné úrovne. Znova ťaháme Fibo Draw zľava doprava z bodu D do bodu E, ale tento raz z hora dole. Použitý time frame je H1.

Dôležité: Na časovej osi vždy ťaháme Fibo z ľava do prava, bez ohľadu na to, či je trend klesajúci, alebo stúpajúci.

Všimnite si

Máme teda zakreslané ročné,  mesačné a týždenné Fibo úrovne. Čo však s nimi. Pre dnešok si hlavne všimnite miesta kde sa stretávajú, alebo približujú jednotlivé úrovne z viacerých časových rámcov. To sú veľmi silné miesta.

Ako Fibo obchodovať

A ako Fibo úrovne môžeme využiť pri obchodovaní si povieme v nasledujúcich častiach, v ktorých si predstavíme Fibonacci retracement a Fibonacci extension.

Na našej stránke nájdete každý deň nové analýzy, ktoré vám uľahčia obchodovanie. Môte sa zoznámiť s obchodnými stratégiami. Ak chcete dostávať najnovšie informácie z trhu, aktivizujte si notifikácie (návod nájdete tu), alebo nás sledujte na facebooku.

[qsm quiz=24]

 

Pokračovať

avatar
3 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
RichardMarek HMišoMarekHBooboo Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
erik80
Host
erik80

somarina

Booboo
Host
Booboo

štatitika a psychológia prenesená do grafu

vojta
Host
vojta

Pouziva na zakraslovani tradingview.. ale zadny zadny nasteroj fibo draw tu neni.. musim k tomu neco stahnout nebo kde ho najdu?? diky

MarekH
Host
MarekH

Vojto, zámerne som použil výraz fibo draw, aby som neodkazoval na konkrérnu platformu. Je ich viacero a sú medzi nimi rozdiely. Na TradingView nájdeš fibo tak, že na zvislej lište vľavo rozklikneš tretí chlievik z hora. Vyzerá ako vidlička. Otvorí sa ti menu a tam nájdeš okrem iného aj fibo retracement

Mišo
Host
Mišo

Keď použijem ten Fib Retracemant na Tradingview, tak mi natiahne čiary dlhé len od bodu A po bod B. Na tom grafe čo si dával ako ilustračné máš čiary natiahnuté až k hodnotám vpravo. Čiže vidíš kde sa ti stretajú. Ale ja to takto nevidím, keď mi neprechádzajú čiary celým časovým úsekom ale len v rámci časového obdobia medzi bodmy A-B, C-D …

Richard
Host
Richard

Len pre upresnenie Fibonacciho postupnosť má na začiatku dve jednotky a rad vyzerá nasledovne 1,1,2,3,5… Nula na začiatku sa väčšinou neuvádza.