Ako som už spomínal v predchádzajúcom diely o Elliot wave, poznáme 2 základne delenia vĺn. Na korekčné a impulzne. Poznáme aj impulzívne a failed. V tomto diely sa ale budeme venovať tým najčastejšie používaným a to sú práve impulzne a korekčné.
V tomto článku sa dozviete:
- Čo je to impulzna vlna
- Ako správne analyzovať graf
- Ako správne označiť jednotlivé vlny
Prečo sa impulzne vlny volajú impulzne? Odpovedať na túto otázku nie je tak zložite. Každá impulzná vlna udáva trend pohybu. Na jednoduchom príklade si môžeme ukázať ako fungujú impulzne vlny.
Vybral som graf indexu SPX500. Od 2.3. 2009 začal cyklus rastu. Dĺžka cyklu bola približne 15 mesiacov a cena zo 700 bodov narástla na 1200. Následne prišla korekčná štruktúra od 3.5. 2010. Trvala len jeden a pol mesiaca do konca júna 2010. Podľa obrázku by snáď už malo byť jasné, že impulzne vlny udávajú ktorým smerom trh ide. Naopak korekčné vlny idú opačným smerom. Rozdiel medzi korekčnou vlnou a impulznou je: Korekčná vlna má kratší časový úsek ako impulzná a nemá tak razantný silu ísť opačným smerom akým je hlavný trend pohybu.
Obchodovať na burze sa naučíš v našom VIP členstve. Prevedieme ťa kompletnými základmi a vytvoríš si vlastný obchodný systém. Vyskúšaj iba teraz v zľave.
Označenie vĺn
- Grand Supercycle – používa sa na veľkých time frame, napríklad na 1M grafe. Označenie pre impulzne vlny: [I] [II] [III] [IV] [V]. Označenie pre korekčné vlny: [A] [B] [C].
- Supercycle – Používajú hlavne investori, ktorí nakupujú dané aktívum na niekoľko rokov prípadne desaťročí. Málokedy toto označenie používajú traderi. Označenie pre impulzne vlny: (I) (II) (III) (IV) (V). Označenie pre korekčné vlny: (A) (B) (C).
- Cycle – Veľmi často používajú investori alebo traderi, ktorí otvoria obchod na niekoľko mesiacov prípadne rokov. Označenie pre impulzne vlny: I II III IV V. Označenie pre korekčné vlny: A B C.
- Primary – Najčastejšie používajú swingoví traderi. Používa sa na weekly grafoch, ojedinele na daily. Označenie pre impulzne vlny: [1] [2] [3] [4] [5]. Označenie pre korekčné vlny: [A] [B] [C].
- Intermediate – Často day traderi používajú toto označenie. Používa sa na 1D a 12H grafoch. Označenie pre impulzne vlny: (1) (2) (3) (4) (5). Označenie pre korekčné vlny: (A) (B) (C).
- Minor – Minor rovnako ako Intermediate veľmi často používajú day traderi. Hlavne na označenie pod vĺn. Označenie pre impulzne vlny: 1 2 3 4 5. Označenie pre korekčné vlny: A B C.
- Minute – Môže sa použiť na zakreslenie vĺn na 1H prípadne 30m grafe. Toto značenie najčastejšie používajú scalper traderi. Označenie pre impulzne vlny: [i] [ii] [iii] [iv] [v]. Označenie pre korekčné vlny: [a] [b] [c].
- Minuette – Používa sa analyzovanie grafu pre obchody s dĺžkou niekoľko minút. Toto označenie používajú len scalper traderi. Označenie pre impulzne vlny: (i) (ii) (iii) (iv) (v). Označenie pre korekčné vlny: (a) (b) (c).
- Subminuette – Toto označenie sa používa len na označenie pod vĺn. Označenie pre impulzne vlny: i ii iii iv v. Označenie pre korekčné vlny: a b c.
Mám správne označené vlny?
Na platforme tradingview môžeme ešte navyše nájsť aj označenie Micro a Submicro. Toto označenie je ale len doplnkové a málokedy sa používa. Samozrejme nič sa nestane ako označenie vĺn na vašom grafe nebude správne označené a napríklad miesto označenie Minor na 1H grafe použijete Minute. Dôležité je hlavne aby ste v grafe nemali chaos a vedeli rozpoznať ktorá vlna je hlavná a ktorá pod vlna.
Pokiaľ vás obchodovanie podľa teórie Elliot wave zaujalo, môžete moje analýzy sledovať na trading11.com. Rovnako každý deň zdieľam svoje analýzy do voľnej telegramovej miestnosti, kde hľadám obchodné príležitosti.
Pri tradingu je dôležité získavať relevantné informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.