Sdílení výpočetní síly je jednou z oblastí působnosti kryptoměn, která má potenciál změnit fungování počítačů a chytrých zařízení. Ankr-network přichází s blockchainovým řešením, které má umožnit využití výpočetní síly těžařů k řešení reálných problémů.
Co je Ankr Network
V první řadě je nezbytně nutné říci, že projekt Ankr network se až do nedávné doby pohyboval v krypto světě bez povšimnutí a je ve velmi brzkém stádiu vývoje. Hlavní problém u tohoto ICO spočívá v tom, že tým zatím nevydal oficiální whitepaper, takže je velmi těžké hodnotit validitu projektu. Existují důvody, proč ovšem sledovat Ankr network, které budou v následujících řádcích popsány.
Ankr network má být v podstatě nové Ethereum křížené s Golemem a to na blockchainu 3.0. To znamená, že Ankr Network bude vlastním blockchainem, který bude umět tvořit smart kontrakty, integrovat další blockchain (podobně jako plasma network či lighting network) a k tomu všemu bude také platformou pro sdílení výpočetní síly tak, jak to chce dělat například Golem.
Proof of Useful Work
Všichni nadšenci do kryptoměn vědí, co je to Proof of work. Počítač vypočítává složité úlohy a tím ověřuje transakce a zamyká bloky na blockchainu. Díky této práci pak zabezpečuje síť a drží ji v chodu.
Bitcoin čelí velké kritice za to, že díky velmi složitým úkolům je nesmírně náročný na spotřebu energie. K tomu se pak přidává neúčelnost takové činnosti. Počítače počítají nesmyslné příklady pouze proto, aby byla zabezpečena síť pro relativně malé množství uživatelů.
Ankr network má používat místo klasického Proof of Work, Proof of Useful Work (Důkaz užitečné práce). S tímto konceptem přišla skupina akademiků již v roce 2017. Ball, Rosen, Sabin a Vasudevan přišli s konceptem, který říká, že by bylo lepší využít výpočetní techniku na řešení reálných problémů, díky kterým bude zajištěn zároveň chod blockchainu.
Příklad užití PoUW bude následující. Grafik potřebuje vyrednerovat složitou scénu, na což jeho osobní počítaš nestačí a tak využije sílu těžařů, kteří mu poskytnou výkon svých počítačů a zároveň tím udržují chod a konsensus na síti Blockchainu. Tím by odpadlo počítání nesmyslného příkladu a těžaři by tak mohli poskytovat služby, které jsou potřeba i mimo chod samotné sítě. Těžaři by tak byli placeni nejen za zabepečování sítě, transakcí a tvorby nových bloků, ale také by dostávali kompenzaci za úkoly, které by prováděli dle poptávky uživatelů. Zůstává ovšem otázkou, jak přesně to tým Ankr Network provede, protože stále chybí whitepaper.
Tým
Tým Ankr Network je primárně z univerzitního prostředí a to hlavně z Berkley, která je významnou státní univerzitou v Kalifornii a také z univerzity Jiao Tong v Šanghaji. Za zmínku stojí, že zakladatelé byli součástí blockchainové studijní skupiny v Berkley.
Chandler Song, spoluzakladatel a produktový manažer – Song vystudoval UC Berkley v roce 2017 a po několika technických zaměstnáních a stážích se pustil do projektu Ankr network. Song je aktivním blogerem a přispěvatelem na Githubu.
Stanley Wu, spoluzakladatel a CTO (Chief technical officer) – Wu vystudoval na Univerzitě Jiao Tong v oboru počítačových věd a o dva roky pozdějí také na Univerzitě v Rochesteru. Wu je dobrou protíváhou k méně zkušenému Songovi, protože má za sebou 10. letou kariéru v Amazonu, kde se věnoval velkým cloudovým službám.
Yan Ji, výzkumník – Ji momentálně dodělává Ph.D. na Univerzitě Cornell se zaměřením na aplikovanou kryptografii a také vystudovala univerzitu Jiao Tong s bakalářským titulem.
Další členové týmu také pochází z univerzitního prostředí a to většinou se zaměřením na počítačové vědy, zabezpečení a blockchain technologie. Ačkoliv je tým relativně mladý, univerzitní zaměření na blockchain technologie je velkou výhodou.
V projektu figurují dva poradci. Přes marketing je to Christel Quek, která je poradcem například u velmi úspěšného projektu Zilliqa. Technického poradce pak děla Jiangang “JZ” Zhang , který pracoval jako vedoucí inženýr Cisco, systomový architekt v Yahoo a také v Microsoftu. Zhang je členem Blokchainové výzkumné skupiny v Národní internetové finanční asociaci Číny.
Červené vlajky projektu
Ankr Network nemá vydaný whitepaper. A podle oficiálního plánu vývoje se tým rozhodl provést ICO dříve než vydá oficiální whitepaper. To je samo o sobě velmi nebezpečné a je to také velká červená vlajka. Je s podivem, že tým se rozhodl učinit takové rozhodnutí a nedává moc smysl, proč zvolit takový postup a to obzvláště vzhledem k tomu, že plánují vydat whitepaper pouhý měsíc po ICO.
Další velkou červenou vlajkou je fakt, že Ankr Network není aktivní na sociálních médiích a obecně komunikace s týmem není možná jinde než na telegramu, který je ovšem velmi žádaný a v době psaní článku čítá na 25 000 členů.
Ankr Network je tak vlastně velmi tajným projektem s unikátní vizí do budoucnosti. Je ovšem težké správně zhodnotit možnost úspěšnosti projektu do budoucnosti. Světlou stránkou je, že již v červenci chtějí mít vydaný funkční prototyp.
Hodnocení vize
Ankr Network přináší velmi silné a působivé řešení jednoho z nejpalčivějších problémů nynějších hlavních kryptoměn. Díky off-chainové technologii může zvládat stovky tisíc transakcí (jako lighting network) a hlavně dokáže efektivně využít vynaloženou práci na chod sítě.
Kombinace smart kontraktů, platformy pro vyvíjení decentralizovaných aplikací, sdílení výpočetní síly a off-chainovéhového řešení na zvýšení průchodu transakcí tak tvoří velmi lákavou vizi, která by mohla udělat z ostatních blockchainů hudbu minulosti.
Hodnocení týmu
Největší výhodou týmu je silné spojení s univerzitním prostředím a vzdělání zaměřené již přímo na blockchain a aplikovanou kryptografii.
Tým dobře kombinuje mladé talenty i zkušené “harcovníky” v oboru počítačových systémů, což se dá považovat za velké plus.
Tým má také díky svým kořenům silné zázemí v Číně a to obzvláště skrze Zhanga, který má přímý kontakt na vládní pracovní skupinu v oboru blockchainu.
Velká část týmu je ovšem relativně nezkušená a nestrávila dlouhou dobu v praxi, což nemusí být nutně zápor vzhledem k novátorství této technologie, může to ovšem znamenat, že tým neurčí správně potřeby uživatelů.
Hodnocení projektu Ankr network
Ankr network je tak zvanou dvousečnou zbraní. Ankr network přináší velmi silnou vizi toho, jak vytvářet nové blockchainy a kombinuje v sobě několik velmi dobrých vlastností, které můžou optimalizovat chod blockchainu tak, aby byl lépe přizpůsoben potřebám reálného světa.
Na druhé straně je o projektu minimum informací a je těžké ověřit zda bude dlouhodobě funkční a schopný dostát svým závazkům. Největší problém je samozřejmě absence veřejného whitepaperu.
Proč tedy vlastně hodnotit Ankr network? Má to dva hlavní důvody. Kolem Ankr network vznikl v poslední době až neuvěřitelný hype a krypto komunita je nadšená z vize, kterou přináší. Existuje tak velké množství lidí, kteří s velkým očekáváním vyhlíží ICO, které cílí na rozumnou částku 16 milionů dolarů. Z krátkodobého hlediska se tak dá předpokládat, že se ICO rychle naplní a poptávka po něm bude i po uvedení na burzu. To by pak znamenalo zvýšení ceny a rychlé zisky.
Pro Ankr network také mluví silný ač mladý tým, který je u ICO projektů největší zárukou dobrého produktu.
Ankr network je velmi riskantní projekt a investice do něj je rizikovější než u jiných ICOs, která jsou všechny sama o sobě už tak hodně riziková. Nicméně pokud se podaří týmu splnit to, co jeho vize říká, může se stát, že hodnota raketově stoupne. Nedoporučoval bych ovšem investovat větší částky kvůli červeným vlajkám spojeným s projektem.
Hodnocení 7/10 ( primárně kvůli absenci whitepaperu, jinak by hodnocení mohlo být až 9/10)
Znak : ANKR
Typ tokenu : ERC 20
Počet tokenů : Teprve bude oznámen
Cílová částka : 16 000 000 dolarů
Počet tokenů v ICO : 30%
Datum ICO : Momentálně probíhá předprodej a hned, jak bude ukončen, bude oznámeno ICO pro veřejnost a jeho podmínky. Pro aktuální informace sledujte kanál s oznámeními Telegram Ankr Network.
Oficiální web: https://www.ankr.network/
Diskusní Telegram: https://t.me/ankrnetwork
Icodrops: https://icodrops.com/ankr-network/