Formácia vzrastajúci klin (Ascending Wedge alebo Rising Wedge) je formácia, ktorá v prípade vzniku na konci Uptrendu otáča trend a v prípade sformovania počas Downtrendu tento trend potvrdzuje. Má presne opačný priebeh ako jej sesterská formácia klesajúci klin.
V tomto článku sa dozviete:
- význam formácie
- podmienky pre platnosť formácie
- obchodovanie formácie
Vzrastajúci klin je taktiež tvorený dvoma trendovými líniami. Horná je trhom rešpektovaná ako rezistencia a spodná naopak ako support formácie. Rozdiel oproti formácii klesajúci klin je v tom, že pri vzrastajúcom kline obe linky stúpajú a zároveň sa zoštíhľujú. Znamená to, že hodnoty analyzovaného aktíva postupne tvoria vyššie High a taktiež vyššie Low, cenové rozpätie sa zužuje až napokon dôjde k pretnutiu liniek. Grafické znázornenie tak pripomína vzrastajúci klin.
Formáciu vzrastajúci klin môžeme rozdeliť podľa trendu na dve podformácie:
- Vzrastajúci klin otáčajúci trend (Reversal Ascending Wedge)
- Vzrastajúci klin potvrdzujúci trend (Continuation Ascending Wedge)
Priebeh a vstup do pozície je rovnaký, odlišuje sa len trend, v ktorom sa formácia obchoduje.
Podmienky na platnosť formácie (platí pre oba druhy)
- Trh musí vytvoriť aspoň dve vyššie High, aby bolo možné zakresliť trendovú líniu, ktorú považujeme za rezistenciu pre formáciu.
- Aby sme spoznali potenciálne dno formácie, takisto musíme zakresliť trendovú líniu, ktorú považujeme za support pre formáciu.
- Cenové rozpätie musí vo vyznačenom pásme konsolidovať. Hranice formácie sa väčšinou potvrdia tretím dotykom ceny.
- Prerazenie spodnej trendovej čiary. Tento signál sa považuje za najdôležitejší a kľúčový pre platnosť formácie. Analýza na nižšom Timeframe nie je spoľahlivá a môže vydať falošný signál.
- Vysoké Volume. Tento indikátor nám pomôže potvrdiť formáciu. Pri nízkych objemoch obchodov môže ísť o falošné prerazenie. Iba výrazný a nadpriemerný objem indikuje potvrdenie formácie.
Obchodovanie formácie vzrastajúci klin otáčajúci trend (Reversal Ascending Wedge)
Graf analyzujeme na 1H Timeframe. Trh sa nachádza v Uptrende a pomocou danej formácie dokážeme predikovať obrat do Downtrendu. Ako prvé si zakreslíme support a rezistenciu formácie. Následne sledujeme, či trh rešpektuje tieto nami zakreslené línie. Ak áno, vieme, že skutočne ide o formáciu vzrastajúci klin. Potom už iba čakáme na signál pre vstup na trh. Do obchodu môžeme vstúpiť po prerazení supportu formácie, pričom sledujeme aktuálne Volume. Na obrázku vidíme, že v bode prerazenia bolo Volume iba mierne nad priemerom. Aj napriek tomu môžeme vstúpiť do Shortu, ale iba s úzkym Stop-loss príkazom, ktorý umiestňujeme nad hranicu posledného High vo formácií. Tento rizikovejší postup obchodujú najmä agresívnejší traderi. Následne môžeme pozorovať situáciu, keď sa trh snaží opätovne otestovať support formácie, tentokrát zospodu, aj napriek jeho prerazeniu. V takomto prípade si počkáme až na prerazenie Neckline (oranžová horizontálna línia), čo bude pre nás jednoznačný signál k vstupu do Short pozície.
Obchodovanie formácie vzrastajúci klin potvrdzujúci trend (Continuation Ascending Wedge)
Graf analyzujeme na 4H timeframe. Pre platnosť formácie je potrebné, aby signál bol vyhotovený aspoň na 1H grafe. Po predchádzajúcom poklese sa nám na konci Downtrendu začína tvoriť formácia vzrastajúci klin, ktorý signalizuje pokračovanie trendu. Ako sme už v podmienkach spomínali, je potrebné, aby trh vytvoril aspoň dve vyššie High a dve vyššie LOW, aby sme mohli načrtnúť support a rezistenciu formácie. Pomocou nich ďalej sledujeme vývoj na trhu a očakávame prerazenie smerom nadol. Prerazenie umožní obchodníkom vhodný vstup do obchodu. Síce obchodný signál prišiel, stále nemáme na trhu vysoký objem predávajúcich. Keďže bulls nemajú silu na vytlačenie a prerazenie naspäť do formácie, nasleduje dominancia predávajúcich. Príkaz Stop-loss nastavujeme nad úroveň poslednej rezistencie uptrendovej linky. Take profit nastavujeme podľa RRR (Risk Reward Ratio).
Záver
Formácia vzrastajúci klin môže byť občas metúca a neskúsení traderi si stúpanie ceny počas Downtrendu môžu vyložiť ako otočenie trendu a signál ďalšieho rastu. Omyl, je to presne naopak. Tí, čo nestihli predať počas silného prepadu sa pokúšajú zobchodovať svoje aktívum, v čo najlepšej cene. To spôsobuje kolísanie ceny a tvorenie vyšších High a vyšších LOW. Pri každom obrate trendu budte nadmieru opatrní, najmä ak ide o náhly obrat. Môže to totiž byť práve formácia vzrastajúci klin.
Zdroje: www.stockcharts.com
Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.
[qsm quiz=19]