Formácia klesajúci klin (Falling Wedge)

Share This Post

Formácia klesajúci klin (známa aj ako Descending Wedge alebo Falling Wedge) je formácia, ktorá v prípade vzniku na konci Downtrendu otáča trend a v prípade sformovania počas Uptrendu, tento trend potvrdzuje.

Klesajúci klin je tvorený supportom a rezistenciou, pričom obe linky klesajú. Hodnoty analyzovaného aktíva postupne tvoria nižšie High a taktiež nižšie Low, čo spôsobuje, že formácia získava charakteristickú podobu klesajúceho klinu. Niektorí obchodníci si ho často zamieňajú s klesajúcim trojuholníkom, ktorý na prvý pohľad môže byť podobný, no ide o úplne odlišnú technickú formáciu. Horná Trend Line formácia klesajúci trojuholník klesá a spodná je vodorovná, zatiaľ čo pri klesajúcom kline obe trendové čiary klesajú.

Formáciu klesajúci klin môžeme rozdeliť podľa trendu na dve podformácie:

  1. klesajúci klin potvrdzujúci trend (Continuation Descending Wedge)
  2. klesajúci klin signalizujúci obrat (Reversal Descending Wedge).

Rozdielny je iba vznik formácie, pričom priebeh a charakteristiky sú rovnaké.

klesajúci klin

Klesajúci klin potvrdzujúci trend (Continuation Descending Wedge)

Vzniká pri Uptrende, ktorý zvykne sprevádzať veľká zelená sviečka s veľkým objemom nákupov. Keď sa sviečka uzavrie, cena konsoliduje tak, že začína vytvárať nižšie vrcholy a nižšie dná, v smere padajúceho klinu. Nakupujúci uzatvárajú svoje pozície a čakajú na lepšiu cenu, aby znovu naskočili na trh. Neznalému sa to možno na začiatok javí ako začiatok klesajúceho trendového kanála, ide však o klam. Trh paralelne vytvára stále nižšie dná a nižšie vrcholy, a tým sa cenové rozpätie stále zužuje. Pred vstupom na trh čakáme na prerazenie rezistencie formácie (červená čiara), ktorá nám potvrdí jej platnosť a zároveň nám poslúži ako nákupný signál. Niekedy sa však stane, že cena prerazí a uzavrie sa pod supportom formácie (zelená čiara). Vtedy sa stáva formácia neplatnou a neobchodujeme ju. Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité vstupovať do obchodu až po potvrdení formácie prelomením rezistencie.

Klesajúci klin signalizujúci obrat (Reversal Descending Wedge)

Tento typ formácie signalizuje obrat trendu, konkrétne z Downtrendu do Uptrendu. Nastáva po strednodobom poklese, kedy už Bears nemajú silu poslať trh ešte nižšie. V tej chvíli sa rozpúta boj medzi kupujúcimi a predávajúcimi, čo signalizuje vyrovnávanie síl medzi týmito dvoma stranami. Rozdiel od predošlého typu je v tom, že formácia otáča trend, pričom predchádzajúca potvrdzovala jeho pokračovanie. Znaky sú inak úplne identické. Trh má podobu padajúceho klinu a pred vstupom na trh čakáme na prerazenie rezistencie formácie, čo by znamenalo jej potvrdenie a zároveň úplné otočenie Downtrendu do Uptrendu.

Obchodovanie formácie klesajúci klin signalizujúci obrat trendu

Na obrázku vyššie vidíme formáciu klesajúci klin vytvorený na dne Downtrendu. To je pre nás znamením, že predávajúci strácajú na sile a razancii a v blízkej dobe môžeme očakávať otočenie trendu.

Podmienky pre platnosť formácie

  • Formácia klesajúci klin otáčajúca trend vzniká na konci Downtrendu.
  • Trh musí vytvoriť aspoň dve nižšie HIGH, aby bolo možné zakresliť rezistenciu formácie a pomocou nej tak odhadnúť prípadne miesto prerazenia.
  • Podobne, trh musí vytvoriť aspoň dve nižšie LOW, aby sme mohli zakresliť spodnú supportovu líniu.
  • Konsolidácia vo vyznačenom pásme. Musíme vidieť, že trh rešpektuje support a rezistenciu danej formácie. Hranice formácie sa väčšinou potvrdia tretím dotykom ceny.
  • Prerazenie hornej trendovej čiary. Toto je záverečné a najdôležitejšie potvrdenie o formácií. V tomto prípade potrebujeme, aby sa nad rezistenciou formácie uzavrela minimálne 1 hod. sviečka. Z tohto dôvodu, sledovať nižší Timeframe nemá zmysel.
  • Vysoké Volume. Je veľmi dôležité sledovať objem nákupov, pretože pomáha odhaliť falošné prerazenie. Iba prerazenie s vysokým objemom nákupov nám odhalí pravé prerazenie.

Pri analyzovaní grafu kladieme dôraz na vyššie popísané podmienky. Začneme zakreslením hornej rezistentnej trendovej linky pomocou prvých dvoch HIGH. Takisto si na graf zakreslíme aj spodnú supportnú linku (podľa Low). Ich vzájomným pretnutím nám vznikne formácia klesajúci klin. Na obrázku si môžte všimnúť, že trh sa viackrát pokúsil vybočiť z nami zakreslených hraníc formácie a nasledovalo tzv. falošné prerazenie. V týchto prípadoch trhu chýbal objem nákupov či predajov. Ani samotné prerazenie, ako také, nám ešte nezaručí platný signál. Pri platnom Breakoute musí výrazne stúpnuť objem obchodovania a až v takom prípade vstupujeme do obchodu. Stop Loss nastavíme pod posledné dno a príkaz Take profit už obchodujeme podľa vlastnej stratégie a risk manažmentu. Podľa najrôznejších príručiek je však vhodné nastaviť príkaze Take Profit podľa výšky formácie, čiže rozdielu ceny medzi prvým HIGH a prvým LOW formácie, prípadne po dosiahnutí danej ceny, posunúť Stop-loss. Tým si zaistíme zisk a zároveň ostávame na trhu pre prípad ďalšieho rastu.

Obchodovanie formácie klesajúci klin potvrdzujúci pokračovanie trendu

Na analyzovanom grafe platia rovnaké podmienky, ako pri formácii klesajúci klin, ktorý signalizuje obrat trendu, až na jednu. Nachádzame sa v Uptrende. Aj v tomto prípade čakávame na prerazenie rezistencie formácie. Na grafe si môžete všimnúť rozdielnosť technických obchodníkov. Prvá skupina obchodníkov sleduje žlté trendové línie a takisto vníma túto formáciu ako klesajúci klin. Po prerazení síce nastane cenový vzostup, ale na trhu chýba objem, a preto nenasledoval strmší rast. Druhá skupina obchodníkov tento rast pochopila ako druhú úroveň HIGH a podľa toho zakreslila trendovú líniu (bielu). Potom nasleduje pravé prerazenie s vysokým objemom nákupov, ktoré vytlačí cenu o x-krát viac. Úmyselne som vybral tento obrázok, aby som poukázal, že nie len prerazenie je dôležité, ale aj vysoký objem, ktorý potvrdí formáciu. Do obchodu vstupujeme po prerazení rezistencie formácie (biela). Príkaz Stop-loss zadáme pod posledné LOW pred prerazením.

Záver

Pri danej formácií treba pozorne sledovať trh a neunáhliť sa pri vstupe do obchodu. Ten realizujeme až po splnení podmienok, čo je pri danej formácií kľúčové. Následne nám trh poskytne skvelú príležitosť na nákup a potenciálne vysoký profit v krátkodobom časovom horizonte.

Zdroj: www.stockcharts.com

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=18]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...