Technická analýza – Formácia trojuholník

Share This Post

Triangl (trojuholník) patrí do skupiny formácii potvrdzujúcich aktuálny trend. Vzniká počas konsolidácie ceny, ktorá postupne osciluje s čoraz menšou frekvenciou. Čiary vedené najmenej dvoma HIGH a dvoma LOW sa postupne zbiehajú k sebe až dôjde k ich pretnutiu. To vytvára typický trojuholníkový vzhľad. Tieto čiary sú zároveň supportom a rezsitenciou formácie a ich prelomenie spravidla vyvolá prudký nárast/pokles v smere trendu.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako správne zakresliť formáciu trojuholník
  • ako obchodovať formáciu trojuholník

Rozdiel medzi formáciou trojuholník a vlajka je v tom, že trojuholník nemá Flagpool (žrď), tvorí ho iba samotné telo (konsolidačné pásmo).

Poznáme tri druhy formácie trojuholník:

  • symetrický – horná Trend Line klesá, spodná stúpa
  • vzrastajúci – horná Trend Line je vodorovná, spodná stúpa
  • klesajúci – horná Trend Line klesá, spodná je vodorovná

https://trading11.com/wp-content/uploads/2018/05/Triangl.jpg

Z hľadiska obchodovania medzi nimi nie je absolútne žiaden rozdiel, rozdiel je iba v ich vzhľade.

K tomu aby ste zakreslili trojuholník potrebujete najmenej dva Swing High a dva Swing Low. Aj keď už máte trojuholník zakreslený, cena môže občas vytvoriť nove HIGH alebo LOW, najmä v začiatkoch tvorenia formácie. Vtedy je nevyhnutné Trend Lines, ktoré tvoria hranice formácie, prekresliť. Zároveň sa občas stáva, že cena povyskočí nad alebo pod trojuholník, no uzavrie v ňom. Nie je to chyba, stáva sa to často a v takomto prípade nie je potrebné Trend Lines prekresľovať.

Cena postupne vypĺňa telo formácie, až dôjde k prelomeniu niektorej z hraníc (v závislosti od trendu). Uzavretie sviece mimo hraníc trojuholníka je signálom k ďalšiemu silnému pokračovaniu aktuálneho trendu a tým aj uzavretia danej formácie.

Obchodovanie formácie trojuholník

Obchodovanie tejto formácie je veľmi jednoduché. Po zakreslení Trend Lines iba čakáme na ich prelomenie. Avšak do trhu nevstupujeme hneď po prelomení, ale počkáme na uzavretie sviece. Je to z toho dôvodu, že trh môže generovať falošné signály, kde cena počas jednej periódy prelomí jednu z Trend Lines, no napokon uzavrie v tele formácie. Takže obchodujeme zásadne až po uzavretí sviece mimo tela formácie. Ďalšou zásadou pri obchodovaní je, že obchodujeme iba v smere trendu. To znamená, že ak cena prerazí support/rezistenciu v opačnom smere ako je aktuálny trend, formácia sa stáva neplatnou.
Samozrejme po vstupe do trhu nezabúdame na Stop-loss, ktorý umiestníme pod posledné LOW (v prípade Uptrendu) alebo HIGH (v prípade Downtrendu).

 

https://trading11.com/wp-content/uploads/2018/05/TrianglExample.jpg

Ako miesto predaja si zvolíme hodnotu, ktorá predstavuje šírku trojuholníka na jeho začiatku.

Príklad z obrázka: Začiatok trojuholníka je v rozmedzí 705$ až 731$. To je rozdiel 26$. Trh prelomil hranice trojuholníka na 721$, takže príkaz SELL môžme umiestniť na 721+26=747$. Ak trh aktívne sledujete, nemusíte okamžite predávať. Postačí ak presuniete Stop-loss na túto hodnotu, pre prípad, že by trh pokračoval ďalej v raste.

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=14]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...

Ethereum ETF schváleno, tak proč ještě nejsme bohatí?

Mohou existovat dva hlavní důvody, proč se cena etheru...

ETH ETF byly schváleny, ale Gary Gensler pro ně nehlasoval

Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států (SEC)...

Tom Lee – Cena bitcoinu na 150 000 USD v roce 2024

Bitcoin je na dobré cestě k dosažení 150 000...

Ethereum ETF potvrzeno?

Uprostřed rostoucích spekulací o možném schválení burzovně obchodovaného fondu...

Vitalik Buterin zdůrazňuje rizika AI uprostřed otřesů ve vedení OpenAI

Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin se podělil o svůj pohled...