Formácia vlajka – Ako ju spoznať na grafe a čo vlastne znamená?

Share This Post

Flag (vlajka) patrí do kategórie formácií potvrdzujúcich aktuálny trend. Patrí medzi krátkodobé formácie a predstavuje krátku prestávku (konsolidáciu) pred ďalším pokračovaním aktuálneho trendu.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je vlajka a ako vzniká
  • ako obchodovať formáciu vlajka

Názov tejto formácie vychádza priamo z jej výzoru. Flagpole (žrď) je tvorená sviecami zobrazujúcimi silný rast sprevádzaný veľkým volume a samotná vlajka je zase reprezentovaná sviecami postupujúcimi do strany, ohraničenými krátkodobým supportom/rezistenciou. Prelomenie týchto hraníc spustí ďalší nárast alebo pokles ceny v smere aktuálneho trendu.

Správanie trhu počas tvorby tejto formácie tak môžme zhrnúť do troch bodov:

  • trendová fáza – fáza počas ktorej sa vytvorí Flagpole (žrďka vlajky)
  • konsolidačná fáza –  tvorenie samotnej vlajky
  • fáza prelomenia – nastáva po prelomení supportu/rezistencie ohraničujúcej samotné telo vlajky.

Bullish flag

flag

Ak sa na grafe začne tvoriť jasná Bullish Flag je to silný signál, že trh bude čoskoro pokračovať v Uptrende. Po prudkom raste sa môže zdať, že trh stráca dych a cena začína oslabovať. No v skutočnosti ide iba o prípravu na ďalší Bull Run. Trh si potrebuje vydýchnuť a nabrať nové objednávky. Práve počas tvorenia vlajky do trhu naskakujú ďalší traderi, ktorí nestihli prvý rast. Po prelomení hranice cena opäť vystrelí v smere trendu. Tento druhý rast je vo väčšine prípadov rovnako veľký ako je Flagpole, čiže prvý prudký rast pred konsolidáciou. Skúsení tradari vďaka tomuto pravidlu vedia určiť presné miesto, kde majú uzavrieť svoje pozície a vybrať zisky.

flag_chart

Všetok obsah na tomto webe je zdarma. Ak ste spokojní s našou prácou, budeme radi, ak nám prispejete na chod.

Bearish Flag

BearFlag

Bearish Flag je presným opakom Bullish Flag a to znamená, že potvrdzuje Downtrend. Po prudkom poklese dôjde k spomaleniu pádu a dokonca ku chvíľkovému rastu. Neskúsený obchodníci často naletia, pretože si myslia, že dochádza k otočeniu trendu a samotné telo vlajky predstavuje obchodný kanál. Pozor, je to pasca!  Obchodný kanál sa tvorí v smere aktuálneho trendu. Treba si uvedomiť, že na každom novom HIGH dochádza k výpredaju tradermi, ktorí nestihli opustiť svoje pozície pred prvým prepadom. Tým sa kumulujú ďalšie predajné objednávky a prelomenie krátkodobého supportu je iba otázkou času. Po jeho prelomení nasleduje ďalší prudký prepad.

Bearish Flag

Obchodovanie

Akonáhle rozpoznáme na grafe tvoriacu sa formáciu, zakreslíme si krátkodobý support a rezistenciu (hranice vlajky). Aby bola formácia Flag platná je nevyhnutné aby sa cena dotkla hraníc minimálne v štyroch bodoch. Potom už len čakáme na signál, ktorým je prerazenie jednej z hraníc (závisí na trende). Po prerazení nevstupujeme okamžite. Pred vstupom počkáme na uzavretie sviece nad/pod rezistenciou/supportom, čím sa uistíme, že sa nejedná o falošné prerazenie. Po otvorení pozície nezabúdame na Stop-loss, ktorý umiestníme pod telo vlajky (ak sa jedná o Bullish Flag) alebo nad telo vlajky (ak sa jedná o Bearish Flag). Následne na nás čaká ešte posledné rozhodnutie a to miesto výstupu z trhu. Ako nápoveda nám poslúži výška Flagpool. No netreba zabúdať, že je to stále iba trh riadený ponukou a dopytom. Takže pre zvýšenie šancí na úspešný obchod by som odporúčal výstup z trhu cca na 2/3 výšky Flagpool.

Nie je však pravidlom, že rast alebo pokles skončí presne po dosiahnutí rozsahu ceny rovnajúcemu sa výške flagpool. Stáva sa, že cena pokračuje v trende, prípadne sa vytvorí ďalšia vlajka. Preto namiesto uzavretia obchodu je lepšie iba presunúť Stop-loss, čím si zaistíme pozíciu v prípade následného poklesu, ale zároveň ostávame v trhu ak by cena aj naďalej pokračovala v smere trendu. Dobrou stratégiou je taktiež posúvanie Stop-loss pod každé nové LOW (v prípade Uptrendu) alebo HIGH (v prípade Downtrendu).

Záver

Formácia Flag je užitočná formácia potvrdzujúcu aktuálny trend. Správnym zakreslením krátkodobého supportu/rezistencie nám poskytuje skvelú príležitosť vstúpiť do trhu počas krátkej prestávky v aktuálnom trende. Zároveň vieme veľmi dobre odhadnúť presné miesto vstupu a zároveň aj výstupu z trhu, čo je jej obrovská výhoda. Ako vidíte na grafe, formácia vlajka môže byť aj vodorovná. Jej význam sa tým však nijako nemení.

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=13]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Vitalik Buterin: AI může překonat lidi jako „vrcholový druh“

Podle spoluzakladatele Etherea Vitalika Buterina má super pokročilá umělá...

750 milionů dolarů v kryptotokenech se do prosince dostane na trh

V prosinci má být odemčeno a uvedeno na trh...

Kupci bitcoinů nedávají medvědům žádný manévrovací prostor

Informace z Cointelegraph Markets Pro a TradingView ukázaly na...

Cena XRP vstupuje do fáze prolomení býčí vlajky

Takzvaný vzor býčí vlajky se vyvíjí, když se cena konsoliduje v...

Trh sa pripravuje na skutočnú bitcoinovú rally poháňanú ETF

Cena bitcoinu, najväčšej svetovej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, začala...

Kupující tlačí cenu BTC nad 38 000 USD

Bitcoin krátce vystoupil nad hranici 38 000 dolarů, když...