Obchodný kanál – Čo to je a ako ho nájsť na grafe?

Share This Post

Obchodný kanál je ďalší silný nástroj technickej analýzy. Poskytuje obchodníkom spoľahlivé signály na nákup a predaj, kam umiestniť Stop-loss a mnoho ďalších.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je obchodný kanál
  • ako zakresliť obchodný kanál
  • ako obchodovať pomocou obchodného kanálu

Obchodný kanál môžeme definovať ako oblasť medzi dvoma Trend Lines, ktoré zároveň predstavujú pre trh support/rezistenciu. Horná Trend Line je vedená minimálne dvoma alebo viacerými HIGH, zatiaľčo spodná Trend Line je tvorená dvoma alebo viacerými LOW. obchodný_kanál

Prelomenie hornej Trend Line vedie k následnému rastu ceny a naopak, prelomenie spodnej Trend Line vedie k poklesu. Kanály je vhodné sledovať z krátkodobého, prípadne strednodobého hľadiska, no nie sú vhodným indikátorom pre dlhodobé investície.

Ako zakresliť obchodný kanál

Zakreslenie obchodného kanálu je v podstate veľmi jednoduché.

  1. Nájdeme na grafe potencionálny HIGH alebo LOW, od ktorého obchodný kanál začína
  2. Následne je potrebné nájsť ďalší HIGH alebo LOW ktorým vedieme trendovú čiaru
  3. Ak prvá čiara spájala dve HIGH, druhú zakreslíme rovnobežne s prvou na najbližšie LOW a naopak
  4. Pre potvrdenie vami zakresleného obchodného kanálu je nevyhnutné aby horná aj spodná hranica kanálu mala najmenej dva body, kde došlo k dotyku ceny a následnému jej odrazu. Aj tu platí, že čím viac dotykov, tým je daný kanál spoľahlivejší

Obch_kanal

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

Druhy obchodných kanálov

Vzostupný obchodný kanál

Vzostupný obchodný kanál je cenový kanál ohraničený dvoma rovnobežnými stúpajúcimi trendovými čiarami. Je charakteristický tým, že každé nové HIGH je vyššie ako predchádzajúce HIGH a taktiež každé nové LOW je vyššie ako predchádzajúce. Vzostupný kanál nám zároveň reprezentuje jasne daný Uptrend.

Ascending_kanal

 

Zostupný obchodný kanál

Zostupný obchodný kanál je cenový kanál ohraničený dvoma rovnobežnými klesajúcimi trendovými čiarami. Je charakteristický tým, že každé nové LOW je nižšie ako predchádzajúce LOW a taktiež každé nové HIGH je nižšie ako predchádzajúce. Zostupný kanál nám zároveň reprezentuje jasne daný Downtrend.

Descending_channel

 

Horizontálny obchodný kanál

Horizontálny kanál ohraničujú dve rovnobežné horizontálne čiary, reprezentujúce support a rezistenciu. Línie tohto kanálu sú ohraničené rovnakými HIGH a rovnakými LOW. Jeho vznik je zapríčinený rovnosťou síl medzi kupujúcimi a predávajúcimi, vďaka čomu cena postupuje do strany. Na grafe ho môžme vidieť pomerne často v období konsolidácie.

Ako obchodovať pomocou obchodného kanálu

Pri obchodovaní sa riadime jednoduchým pravidlom a to tým, že spodná línia predstavuje nákupnú oblasť a horná predajnú oblasť. V preklade to znamená, že ak cena atakuje spodnú líniu, je to signál k nákupu. Ak atakuje hornú líniu, je to signál k predaju. Ak sa cena nachádza v strede, hodlujeme. Samozrejme existuje aj výnimka z týchto pravidiel a to vtedy, keď cena prelomí hranice kanálu. Z tohto dôvodu je vhodnejšie nakupovať alebo predávať až po odraze ceny od jednej z hraníc, kedy je už zrejme jej ďalšie smerovanie.

Upozornenie: Keďže je táto sekcia venovaná hlavne začiatočníkom, upozorňujeme, že sa jedná iba o obchody na rast ceny.

Channels_Chart

Nevýhody obchodovania pomocou obchodného kanálu

Ako môžete vidieť aj na obrázku vyššie, obchodovanie pomocou obchodného kanálu taktiež nie je ideálnou a neomylnou pomôckou ktorá nám dopomôže k zisku. Aj napriek tomu, že obchodný kanál poskytuje veľmi presné údaje o vstupe do obchodu, nastavení Stop-lossov a následnému predaju, občas nás môže taktiež pripraviť o zisk falošným signálom. Preto je vhodné kombinovať túto metódu obchodovania s ďalšími indikátormi technickej analýzy.

Všetok obsah na tomto webe je zdarma. Ak ste spokojní s našou prácou, budeme radi, ak nám prispejete na chod.

[qsm quiz=8]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...

Napodobitelé Vitalika Buterina rozšiřují ETH phishing před The Merge

Humbuk kolem The Merge přilákal hejno podvodníků, kteří aktivně...

Burza Huobi odstraní Monero a další mince sloužící na ochranu soukromí

Kryptoměnová burza Huobi odstraní ze své platformy sedm různých...

Morehead: Bitcoinové rally je na ceste

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Pantera Capital, Dan Morehead, v...

Komunita vyzývá roboty, kteří spamují krypto vlákna Twitteru

Twitter je platforma pro členy komunity, kde mohou diskutovat...