Trend Lines – ako ich nájsť a správne zakresliť do grafu?

Share This Post

Trend Lines (trendové čiary) sú dôležitým nástrojom technickej analýzy, ktoré nám pomáhajú identifikovať a potvrdiť prevládajúci smer vývoja ceny aktíva. Zároveň ukazujú rýchlosť jej nárastu či poklesu a sú významným supportom či rezistenciou, ktorá má rovnakú váhu v akomkoľvek časovom rámci. Prelomenie Trend Line vo väčšine prípadov predznamenáva ukončenie trendu a jeho postupné otočenie.

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je trendová čiara
  • ako ju správne zakresliť

Trendová čiara je v svojej podstate priamka spájajúca dva alebo viacero cenových bodov vedúca až do budúcnosti, kde pre ďalší vývoj ceny pôsobí ako support/rezistencia. Pomáha nám identifikovať potencionálne oblasti so zvýšenou ponukou alebo dopytom a tým aj miesta, odkiaľ by mal trh rásť alebo klesať.

Ako správne zakresliť Trend Line

K zakresleniu Trend Line potrebujete identifikovať dva najnižšie alebo najvyššie body na trhu a spojiť ich priamkou. To je všetko. Aby bola Trend Line platná je potrebný ešte tretí dotyk trhu, ktorý nám ju potvrdí.

Tri kľúčové body k správnemu zakresleniu Trend Line:

  • Čím vyšší časový rámec, tým spoľahlivejšia Trend Line. Čím dlhšie je Trend Line rešpektovaná, tým je pre trh dôležitejšou.
  • Často sa stáva, že Trend Line pretína tiene niektorých sviečok. To je v poriadku. Najdôležitejšie je mať čo najväčší počet dotykov s vami zakreslenou priamkou bez toho, aby pretínala telo niektorej sviece.
  • nikdy sa nepokúšajte tlačiť Trend Line na miesta kam by ste si priali aby bola. Takáto Trend Line nerešpektuje graf a je vám úplne zbytočná.

Trendové čiary sú dôležitým nástrojom aj pri analyzovaní trhu našimi tradermi. Nenechajte si ujsť každodenné analýzy vybraných kryptomien.

Druhy Trend Line

Uptrend Line

UptrendLine

Uptrend Line má stúpajúci charakter a je tvorená dvomi alebo viacerými LOW. Druhý najnižší bod musí byť o niečo vyššie ako prvý z dôvodu, aby platil stúpajúci charakter tejto línie. Pre trh funguje ako support. Aj napriek zvyšujúcej sa cene, dopyt po danom aktíve neutícha a ukazuje nám, že z dlhodobého hľadiska ho ovládajú kupujúci.

Downtrend Line

DowntrendLine

Downtrend Line má klesajúci charakter a je tvorená dvoma alebo viacerými HIGH. Platí, že druhý bod musí byť o niečo nižšie ako prvý, aby bolo zachované klesanie. Downtrend Line predstavuje pre trh rezistenciu. Aj napriek klesajúcej cene predaj aktív neustáva a to znamená, že trh ovládajú predávajúci.

Sklon Trend Line

So stúpajúcim sklonom Trend Line, klesá jej význam ako supportu alebo rezistencie. Veľký sklon značí veľký nárast ceny za krátke časové obdobie. Trend Line tvorená bodmi pri tak rýchlom raste stráca na svojom význame a je znakom toho, že daný trend čoskoro skončí. Na trhu sa začnú skôr či neskôr hromadiť objednávky k nákupu alebo predaju v závislosti od aktuálneho trendu. A táto skutočnosť znemožní cene ďalej pokračovať v danom trende.

TrendLinesSklon

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=7]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....