Všetko o formácii Head & shoulders (H&S) – Hlava a ramená (RHR)

Share This Post

Formácia hlava a ramená (Head And Shoulders) je veľmi populárna a ľahko rozpoznateľná formácia signalizujúca ukončenie trendu a jeho otočenie. Head And Shoulders Top nám obracia Uptrend a naopak Head And Shoulders Bottom nám otáča Downtrend.

V tomto článku sa dozviete:

  • popis formácie
  • ako obchodovať formáciu RHR

Head And Shoulders Top

HSTOP

Formácia sa tvorí na konci Uptrendu a pozostáva z troch po seba idúcich vrcholov. Stredný vrchol je z nich najvyšší (hlava), dva bočné sú o niečo nižšie (ramená)  a majú približne rovnakú výšku. Low oboch ramien môžme spojiť priamkou, ktorá nám tak tvorí takzvanú Neckline, čiže support, ktorého prelomením dôjde k potvrdeniu tejto formácie.

Head And Shoulders Bottom

HSBottom

Haed And Shoulders Bottom je presným opakom formácie HS Top. Taktiež je tvorená troma vrcholmi, jediný rozdiel je iba v tom, že sa formuje na konci Downtrendu a obracia ho do Uptrendu. Neckline formácie je tvorená High oboch ramien a tvorí tak rezistenciu, ktorej prelomením sa stáva formácia platnou.

Obchodovanie tejto formácie

Formácia sa objavuje na všetkých časových rámcoch a tým pádom je znakom otočenia tak krátkodobého ako aj dlhodobého trendu. Prvú vec, ktorú musím spraviť po rozpoznaní tejto formácie, je zakresliť si správne Neckline. Je to najdôležitejšia časť tejto formácie, pretože kým ju trh neprelomí, formácia nie je platná a tak nie je isté ani otočenie trendu. Po jej zakreslení nám už ostáva iba počkať na jej prelomenie. Do obchodu nevstupujeme okamžite, počkáme si najprv na uzavretie sviece a až po potvrdení prierazu môžme vstúpiť do trhu. Veľmi často sa stáva, že po prelomení Neckline sa cena na chvíľu vráti späť. Z tohto dôvodu nezabúdame na Stop-loss, umiestnený pod pravé rameno.

Výber zisku si plánujeme na cenu, ktorá je rovná výške formácie, čiže rozdielu ceny medzi stredným vrcholom (hlavou) a Neckline.

Príklad Head And Shoulders Top:

https://trading11.com/wp-content/uploads/2018/05/RHR.jpg

Na príklade môžte vidieť, že trh pokračuje v poklese. V prípade, že obchod sledujete, nie je nutné okamžite ho ukončiť predajom. Ak vidíte, že trh ma chuť pokračovať ďalej v poklese, iba presuňte príkaz Stop-loss, čím si zaistíte svoje zisky a zároveň ostávate v svojej pozícii.

Príklad Haed And Shoulders Bottom:

https://trading11.com/wp-content/uploads/2018/05/RHRBottom.jpg

V tomto príklade zase môžte vidieť, že posunutý Stop-loss by váš obchod uzavrel. Je to v poriadku. Formácia bola zobchodovaná a ďalší rast už nesúvisí s formáciou. V prípade, že trh nevykazuje ďalšie známky rastu, neváhajte a ukončte svoj obchod. Nebudte chamtiví, každá formácia ma svoje pravidlá.

Záver:

Vzor rameno-hlava-rameno je jedným z najbežnejších a najspoľahlivejších formácii otáčajúcich trend. Avšak majte stále na pamäti, že formácia musí vzniknúť vždy na konci trendu, v opačnom prípade sa nejedná o formáciu Head And Shoulders. Taktiež venujte maximálnu pozornosť správnemu identifikovaniu a zakresleniu Neckline. Ako som písal vyššie, je to najdôležitejšia časť tejto formácie.

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.


Všetok obsah na tomto webe je zdarma. Ak ste spokojní s našou prácou, budeme radi, ak nám prispejete na chod.

[qsm quiz=15]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...