Formácie dvojité dno (Double bottom) a dvojitý vrchol (Double top)

Share This Post

O formácii dvojité dno (Double Bottom) alebo dvojitý vrchol (Double Top) ste už určite počuli v spojitosti s Bitcoinom. V obchodovaní sa tieto formácie vyskytujú pomerne často a sú signálom otáčania trendu. Double Bottom nám otáča Downtrend do Uptrendu a formácia Double Top presne naopak, Uptrend do Downtrendu.

V tomto článku sa dozviete:

 • význam formácie
 • podmienky pre platnosť formácie
 • ako formáciu obchodovať

Dvojité dno (Double Botoom)

Formáciu dvojité dno hľadáme vždy na konci Downtrendu. Na grafe má podobu písmena „W“, no to platí najmä pri dlhších časových intervaloch. Chronológia tvorenia tejto formácie je nasledovná: cena sa prvýkrát dotkne dna (bottom) na hranici supportu, odrazí sa smerom hore, kde otestuje alebo vytvorí lokálnu rezistenciu (Neckline) a následne sa znova vráti otestovať dno. Potvrdenie formácie nastáva až prelomením Neckline. Ak sa nám táto formácia potvrdí, je to ideálny signál pre vstup do Long pozície. Veľa traderov obchoduje nesprávne túto formáciu, pretože už pri druhom otestovaní (z krátkodobého hľadiska) vstupuje do obchodu, pričom to môže byť falošný signál. Treba byť trpezlivý a pred vstupom na trh vždy počkať na prelomenie trendovej čiary alebo potvrdenie formácie prelomením Neckline.

Časové hľadisko

Klasické dvojité dno (Double Bottom) zvyčajne mení trend, pričom nový trend sa obchoduje strednodobo, niekedy aj dlhodobo. Ako v každej formácií, tak aj v tejto platí pravidlo, že čím je signál a formácia vytvorená na grafe s väčším časovým rozsahom (napr. denný graf, týždenný), tým väčší a dlhší môže byť obrat. Pokiaľ je daná formácia vytvorená iba na polhodinovom alebo hodinovom grafe, môže ísť o falošný signál alebo nový trend nemusí dlho vydržať.

Podmienky pre platnosť formácie

Pre vykonanie obchodnej príležitosti je dôležité, aby na trhu boli splnené viaceré podmienky, pretože falošná formácia môže spôsobiť nemalé straty.

 1. Formácia dvojité dno vzniká na konci Downtrendu a pri opakovanom testovaní supportu by sme mali spozornieť. Je dôležité správne si určiť a zakresliť trendovú čiaru.
 2. Pri tejto úrovni je dôležité sledovať fundamentálne novinky, pretože práve na tejto cenovej hladine je trh náchylnejší k fundamentu.
 3. Prvý odraz od supportu je dôležitý signál k obratu. Prvá sviečka by mala zaznamenať najnižší bod, resp. dno aktuálneho trendu. Stále sme však v Downtrende, až do doby pokiaľ neprerazíme trendovú čiaru.
 4. Po prerazení trendovej čiary nasleduje ďalšia sviečka, ktorá sa nazýva „peak“. Nárast môže spôsobiť predčasnú akumuláciu. Výška vrcholu môže byť prestrelená, a tak sa hodnota zvykne vracať späť. Toto váhanie spôsobuje, že dopyt rastie, no stále nie je dostatočne silný na prerazenie Neckline.
 5. Nasledujúca sviečka zvykne otestovať dno predchádzajúcej sviece, teda sviečky „peak“ a až po nej sa dá očakávať cenový vzostup.
 6. Signál k nákupu je prerazenie trendovej čiary alebo Neckline tejto formácie.

 

Obchodovanie formácie dvojité dno

Na grafe vidíme dno označené číslom 1 a následne dno označené číslom 2. Graf analyzujeme na 4 hodinovom časovom horizonte. Agresívnejší, prípadne skúsenejší, obchodníci vstupujú do obchodu priamo po otestovaní rovnakého dna (č. 2) alebo po prerazení medvedej trendovej linky a svoj Stop Loss nastavujú pod úroveň dna. To im zabezpečí nízko rizikový obchod a potenciálne výhodnú pozíciu. Je to však otázka sekúnd a nie vždy sa im obchod podarí uskutočniť. V tomto prípade riskujú málo a vsadia na nasledovný rast, aj keď trh ešte nevydal signál na potvrdenie danej formácie. Pre začiatočníkov alebo menej skúsených obchodníkov odporúčame vstupovať do long pozície, až keď trh vyšle potvrdenie. To môže byť napr. vysoký objem nákupov pri prerazení Neckline. Najlepší obchodný signál na nákup je prerazenie trendovej čiary, prípadne prerazenie Neckline. Pokiaľ nestihnete vhodne nakúpiť, môžete si počkať na otestovanie dna predchádzajúcej sviečky (Peak), pod ktorou nastavujte Stop Loss. Príkaz Take Profit nastavujte podľa svojej strátegie alebo pomocou Fibonacciho Retracementu. Pokiaľ nemáte stanovený risk ratio, bežne obchodníci zvyknú používať 1:1 alebo 2:1 (Zisk : Strata).

Dvojitý vrchol (Double top)

Formácia dvojitý vrchol preukazuje opačnú reakciu trhu oproti formácií dvojité dno. Taktiež je to formácia signalizujúca obrat na trhu, konkrétne otáčanie býčieho trendu na medvedí. Aj v tomto prípade je dôležité, v akom časovom horizonte sa formácia vytvorila či je to hodinový, štvorhodinový, denný alebo týždňový graf. Táto formácia sa pravidelne vyskytuje na silných rezistenciách, kde kupujúci druhý krát testujú rezistenciu a snažia sa cenu vytlačiť nad testovanú hladinu. Predávajúci však dokážu udržať túto kľúčovú úroveň, na čo bulls reagujú kapituláciou, a to je zároveň aj príčinou ďalšieho poklesu ceny. Môže pripomínať písmeno „M“. Traderi často využívajú technické indikátory, ktoré im môžu pomôcť, či sa skutočne jedná o túto formáciu (napr. RSI, MACD).

Podmienky pre platnosť formácie

Pri danej formácií platia podobné princípy a znaky ako pri formácií dvojité dno.

 1. Musíme sa nachádzať minimálne v krátkodobom Uptrende.
 2. Treba pozorne sledovať, či cena testuje danú úroveň alebo trh vytvoril druhý vrchol na kľúčovej rezistencii.
 3. Pri prvom vrchole sa cena odrazila a vytvorila nový support tzv. Neckline. Keď cena po druhom odraze od rezistencie tento support prerazí, máme potvrdenie o platnosti formácie.
 4. Prekonanie trendovej čiary nám takisto potvrdí akceptovanie danej formácie. Je to dobrý signál pre vstup na trh a otvorenie Short pozície.
 5. Prerazenie sprevádza silná medvedia sviečka (prípadne vysoký objem predávajúcich).

Obchodovanie formácie dvojitý vrchol (Double top)

Na grafe môžeme spozorovať vytvorenie prvého vrcholu na kľúčovej rezistencii. Následne sa cena otočila a klesla k supportu, kde došlo k odrazu. Odrazom sa nám vytvoril ďalší bod, vďaka ktorému si môžeme zakresliť lokálnu trendovú líniu. Tento support sa tým pádom stáva zároveň aj Neckline formácie. Bitcoin sa stále obchodoval v krátkodobom Uptrende. Trh sa znovu vybral otestovať rezistenciu. Odmietnutie trhu pokračovať nad rezistenciu nám vytvorilo druhý vrchol, čím sa potvrdila úvaha o tvorení tejto formácie. Následne došlo k prerazeniu trendovej linky, ktoré bolo sprevádzané silným výpredajom. Na grafe to môžete vidieť ako silnú medvediu sviečku. Práve toto prerazenie predstavuje signál pre vstup do Short pozície. Stop Loss môžeme nastaviť nad úroveň trendovej linky. Úplné potvrdenie formácie nastáva prerazením Neckline. Môžete si všimnúť, že po jej prelomení, zo strednodobého hľadiska, nastal na trhu Downtrend. Obchodný príkaz Take Profit nastavujte podľa výšky formácie, čo je v tomto prípade rozdiel ceny medzi vrcholmi a Neckline.

Záver

Formácia dvojité dno a dvojitý vrchol bývajú veľmi často obchodované a rešpektované trhom. Túto formáciu radi využívajú technickí obchodníci, pretože signalizuje zmenu trendu a môže predstavovať skvelú vstupnú pozíciu. Treba si však dávať pozor na falošné signály a na trh vstupovať, až po splnení podmienok pre platnosť formácie.

Zdroje:

www.investopedia.com
www.stockcharts.com

Pri tradingu je dôležité získavať informácie včas. Preto si na našej stránke môžete aktivovať odosielanie notifikácií (návod nájdete tu) a budeme radi, ak nás začnete sledovať na facebooku.

[qsm quiz=17]

 

SpäťPokračovať

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...