NFT boom – Co to je a proč jsou tyto tokeny tak kontroverzní?

Share This Post

V roce 2021 se pořádně rozmohly NFT. Jde o umělecká díla v digitální formě, která je možné zakoupit ve formě unikátního kryptoměnového tokenu.

Co je to NFT a proč mají hodnotu?

Zkratka NFT znamená NonFungible Token, tedy unikátní, token, který není zaměnitelný za jiné NFT. Například Bitcoin je fungible token, protože mezi jednotlivými BTC není žádný rozdíl.

NFT je tedy něco jako sběratelský kousek, který většinou sestává z nějakého uměleckého díla v digitální formě (nebo i tweetu – tento tweet má hodnotu $2,5 milionu). Proč by nějaká digitální umělecká díla měla mít hodnotu, když si je mohu stáhnout i zdarma?

Inu, protože originál je jen jeden. I takovou Monu Lisu si mohu vyfotit a šikovný umělec by uměl namalovat téměř dokonalou kopii, ale ta nikdy nebude mít hodnotu jako obraz, který namaloval sám Leonardo Da Vinci.

Čtěte také: 35 000 % za tři hodiny! ALICE, kryptoměna dnešního dne, získejte ji stakovaním ZDARMA

Nejdražší NFT od Beeple se prodalo za neuvěřitelných 69,3 milionu dolarů.

Je NFT ekologická katastrofa?

Na NFT a celkově na kryptoměny se však spustila vlna kritiky. Odpůrci argumentují, že tyto „zábavky“ jsou extrémně neekologické. Bohužel i v roce 2021 se ještě Ethereum těží na grafických kartách, i když vývojáři z Ethereum Foundation připravují novou síť, která bude dosahovat konsensu jiným způsobem.

O Ethereum 2.0 zjistíte více v tomto článku.

Uhlíková stopa Etherea se zvyšuje s jeho cenou a NFT patří mezi energeticky nejnáročnější aplikace této technologie. Olive Allen na to nedávno upozornil na twitteru, když se pozastavil nad enormním poplatkem za nabídku v dražbě. Musel zaplatit více než 5000 dolarů!

Čtěte také: Elon si kupuje psa! Jeden coin kvůli tomu udělal 500 %, ale nebyl to DOGE

Umělci ruší dražby NFT kvůli vysoké spotřebě energie

Umělci kvůli energetické náročnosti NFT ruší dražby. Joanie Lemercier zrušila NFT výstavu, když zjistila, že by spálila více energie než celé její studio za dva roky.

I ArtStation po tlaku ze strany fanoušků zrušila prodej NFT právě kvůli ekologickému dopadu.

Na stránce cryptoart.wft se můžete podívat, kolik energie pálí jednotlivé NFT. Jde o skutečně enormní čísla. Naštěstí vidíme světlo na konci tunelu. Po přechodu na Ethereum 2.0 síť, která funguje na Proof of Stake systému, bude spotřeba energie zase zanedbatelná a digitální umělci budou moci bez výčitek prodávat svá díla.

Chcete vědět o Ethereu a jeho budoucnosti více? Viz záznam z našeho prosincového streamu, ve kterém jsme rozebrali jeho potenciál, využití a další vývoj celé platformy:

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...