Západ přinesl nevídané sankce vůči Rusku, což poškodí jeho ekonomiku na dlouhé období. Těžaři bitcoinů na území Ruské federace zatím fungují jako dosud i přes geopolitickou nestabilitu a konflikt na Ukrajině. To se ale může změnit…
Situace se může kdykoli změnit
Podle odhadů „Cambridgeské analýzy spotřeby bitcoinové elektřiny“ mají těžaři v Rusku podíl přibližně 11 % na celosvětovém hash ratu. Vzhledem k novým sankcím vůči ruské „elitě“ pocházející ze strany USA, zemí NATO a ostatních zemí, zatím není jasné, jak bude nadále ovlivněn místní kryptoměnový sektor, který je na ruském území na slušné úrovni.
Mohlo by tě zajímat: Lark Davis o pádu Bitcoinu: „Rok 2021 byl horší“
Zatímco některé těžební firmy, jako například Flexpool zaměřený na Ethereum, v reakci na nestabilitu v regionu již pozastavily své služby na území Ruska, na druhé straně společnost Compass Mining potvrdila, že jejich těžební proces zůstává v regionu momentálně funkční.
Generální ředitel Compass Mining Whit Gibbs ujistil komunitu, že zařízení ve východní Evropě se momentálně nacházejí v bezpečí na Sibiři, daleko mimo jakékoli „geopolitické nepokoje“.
„Chci ujistit naše zákazníky v Rusku, že neustále komunikujeme s týmy. Ty jsou na Sibiři a jsou izolovány od jakýchkoli geopolitických nepokojů. Všichni těžaři jsou v bezpečí a budou pokračovat v běžném provozu,“ řekl Whit Gibbs.
Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.
Sankce mohou poškodit i sektor kryptoměn
Pokud by velká část těžařů bitcoinů náhle nemohla pokračovat ve své činnosti, jako tomu bylo v případě Číny v polovině loňského roku, bitcoinová síť by se stala méně decentralizovanou a v důsledku toho o něco méně bezpečnou.
Momentálně je ale obtížné tvrdit nebo předpovědět, zda by Rusko zakázalo těžbu BTC, alespoň v blízké budoucnosti, protože všechny prostředky a síly jsou zaměřeny jinde. Západ uplatňuje sankce na místní banky a různé společnosti. To může zasáhnout i sektor kryptoměn, ačkoli nikdo o tom zatím nic neříkal.
Připomínáme, že v lednu ruská centrální banka vyzvala k zákazu těžby BTC a operací souvisejících s kryptoměnami, které nyní existují v tzv. „šedé zóně“. Vladimir Putin se na toto téma vyjádřil, že Rusko má určité konkurenční výhody s ohledem na nadbytek elektřiny a dobře vyškolený personál dostupný v zemi. Ovšem nic není jisté a nikdo neví, kam nás všechny tato situace může dovést.
Čti dál: 3 zajímavé metaverzové kryptoměny, které by měl sledovat každý investor