Obchodníci hovoria, že rekordne nízky počet BTC držaných na burzách je býčí signál. Dáta ale naznačujú opak. Množstvo bitcoinov (BTC) držaných v rámci búrz zaznamenalo pokles a dosiahlo najnižšiu hodnotu od januára 2018.
Hoci za týmto pohybom môžu stáť rôzne faktory, odborníci toto správanie často interpretujú ako pozitívny ukazovateľ. Obchodníci sa teraz pýtajú, čo mohlo spôsobiť neúspech Bitcoinu preraziť nad 31 000 USD. Táto cenová akcia totiž nie je v súlade s názorom, že menší počet mincí na burzách je pre cenu BTC býčí. Pre tieto domnienky však neexistujú presvedčivé dôkazy a tieto tvrdenia pravdepodobne vychádzajú z historického precedensu.
Dáta koreláciu medzi on-chain metrikami a cenou bitcoinu nepreukazujú
Blockchainové dáta ukazujú od polovice mája konzistentné znižovanie prílivu BTC na burzy. Súčasne cenová trajektória bitcoinu neponúka väčšie náznaky býčieho vzostupu. S výnimkou krátkeho nárastu v polovici júna, ktorý sa zhodoval s podaním žiadosti spoločnosti BlackRock o vytvorenie spotového burzovo obchodovaného fondu (ETF).
Stojí za zmienku, že v období zahŕňajúce 30-percentný nárast od 12. do 19. marca sme boli svedkami nárastu vkladov na burzách, čo je v rozpore s predpoveďou on-chain analýzy.
Všetky ukazovatele sú náchylné k občasným nepresnostiam a spoliehať sa pri určovaní trhových trendov iba na on-chain analýzu nie je príliš múdre. Napriek tomu predstava, že výbery z búrz sú prevažne určené na prevod do studených peňaženiek, postráda opodstatnenie a existuje prevažne ako hypotetická téza. Existujú tri možné dôvody, ktoré toto správanie vysvetľujú.
Držitelia BTC prešli na spoľahlivé riešenie úschovy
Hlavným vysvetlením toho, že výbery bitcoinov z búrz nemusia nutne znamenať pokles krátkodobého predajného tlaku, je rastúca dôvera v custody riešenia. To znamená, že tieto mince mohli byť zhotovené v minulosti a len nedávno sa ich majitelia cítili bezpečne na ich presun.
Mimochodom práve „renomovaní custodiani“, ako je Prime Trust, zaskočili investorov, keď v Delaware požiadali o ochranu pred bankrotom podľa kapitoly 11 kvôli nedostatku finančných prostriedkov zákazníkov. Okrem toho boli v júni používateľom Atomic Wallet scudzené kryptoaktíva v sume približne 35 miliónov dolárov. Pretrvávajúca nedôvera v riešenie úschovy by mohla objasniť opatrný prístup investorov k možnému presunu BTC z búrz.
Investori stratili dôveru v centralizované burzy
Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) začala 5. júna súdne konanie proti Binance. Dôvodom je údajná ponuka neregistrovaných cenných papierov. Iba deň po tejto žalobe sa SEC z obdobných dôvodov zamerala na Coinbase.
Ďalšie komplikácie priniesla správa z 2. augusta. Tá odhalila, že predstavitelia ministerstva spravodlivosti Spojených štátov vyjadrili obavy, že obžaloba na Binance vyvolá run na burzu, podobný udalostiam okolo FTX v novembri 2022. Tieto regulačné kroky mohli ovplyvniť rozhodnutie používateľov držať svoje mince ďalej od búrz. A to bez ohľadu na ich predajné zámery. Tým sa výbery stali nesúvisiacimi s cenovými výkyvmi.
Klesajúci záujem zo strany kupujúcich by mohol tento trend vyvážiť
Aj keby sme predpokladali, že väčšina bitcoinov odchádzajúcich z búrz skutočne mieri do cold peňaženiek (čo znamená, že držitelia majú menšie sklony ku krátkodobým predajom), dopytový aspekt rovnice narazil na rad problémov. Napríklad vyhľadávanie frázy „Buy Bitcoin“ sa podľa Google Trends pohybuje pod 50 % svojho predchádzajúceho dvojročného maxima.
Podobne aj spotový objem obchodov bitcoinu dosiahol v auguste v priemere skromných 7 miliárd dolárov za deň. To predstavuje menej ako polovicu obchodnej aktivity zaznamenanej medzi januárom a marcom tohto roku.
Záver
Zverejnené údaje podčiarkujú klesajúci záujem kupujúcich, čo zase odráža nedostatočnú býčiu dynamiku BTC. Tento paralelný trend korešponduje s poklesom počtu mincí uložených na burzách. V dôsledku toho (hoci vklady Bitcoinu na burzách klesli na úroveň, ktorá bola naposledy zaznamenaná v roku 2018) je vplyv na rovnováhu ponuky a dopytu (vzhľadom k utlmenej obchodnej aktivite, ktorá na trhu prevláda) zanedbateľný.
Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.
ZDROJ: cointelegraph.com