Čínské ministerstvo veřejné bezpečnosti plánuje zavést novou platformu založenou na blockchainu nazvanou RealDID, která bude ověřovat identitu skutečných jmen svých občanů.
Podle tiskové zprávy k události pořádané 12. prosince čínskou blockchainovou firmou Blockchain Service Network (BSN), projekt plánovaný s čínskou vládou bude mít několik případů použití.
Patří mezi ně potvrzení osobního skutečného jména, šifrovaná ochrana a certifikace osobních údajů, soukromá přihlášení, obchodní identity, služby certifikátů osobní identifikace a informační poukazy na osobní identitu.
Aplikace umožní čínským občanům registrovat se a přihlašovat se na online portály anonymně pomocí DID adres, což zajistí, že transakce a data zůstanou mezi jednotlivci a podniky soukromé.
Zatím nebylo oznámeno, kdy bude služba zavedena mezi 1,4 miliardovou čínskou populaci, nicméně v oznámení bylo uvedeno, že se jedná o obrovský potenciál při zaručení soukromí.
Čínské národní informační centrum provozuje BSN a má vazby s čínskými společnostmi Big Tech, jako jsou China Mobile a China UnionPay.
Toto přichází poté, co se koncem října objevily zprávy, že šest čínských platforem sociálních médií, včetně populárního WeChat, prosadilo mandát, ve kterém musí tvůrci obsahu s více než 500 000 až 1 milionem sledujících veřejně zobrazovat svá skutečná jména a jakoukoli finanční podporu.
Čína v poslední době urychlila mnoho svých iniciativ a předpisů týkajících se nově vznikajících technologií, včetně vývoje umělé inteligence, digitálních měn centrální banky (CBDC) a kryptoměn.
Usiluje také o to, aby se stala méně závislou na polovodičových čipech vyrobených ve Spojených státech posílením domácí výroby.