Akcie této marihuanové firmy vzrostly o 300% kvůli tomu nejhloupějšímu důvodu

0
marihuana akcie trading11

Trh je baštou racionality. Tak se o něm často píše v ekonomických knihách. Toto pravidlo má ovšem mnoho výjimek. V Kanadě totiž nedávno vzrostly ceny akcií společnosti Weekend Unlimited (POT) o 300% z opravdu podivného důvodu. Je to ještě racionalita, anebo se jedná o davové šílenství?

Jméno jako hodnota

Společnost Weekend Unlimited je relativně malou společností, která se nepřekvapivě zabývá konopným odvětvím. Cena akcií společnosti rostla nejprve s legalizací marihuany v Kanadě. Druhý radikální nárůst ceny ovšem přinesla podstatně menší událost spojená s velkou mírou štěstí.

Akcie společností mají na trhu tzv. ticker (znak). Stejně jako u kryptoměn je Bitcoin BTC, tak u akcií mají společnosti tyto znaky. A právě o tento znak se zde hrálo. Společnost Potash Coorporation se nedávno vzadala svého znaku POT. Ten totiž v hovorové angličtině znamená „tráva“. Mnoho konopných společností tak vyrazilo do boje za tento znak.

Kanadské akcie konopných firem – Legalizace CBD v USA – blíží se růst konopných akcií?

Provozovatel kanadské burzy s cenými papíry CSE se rozhodl, že férové řešení bude uspořádat loterii. A tu vyhrála právě společnost Weekend Unlimited, která měla původně vtipný znak YOLO (You Only Live Once – Žiješ jen jednou), se stala výhercem znaku POT.

Nákupní horečka

Pravděpodobně všichni hráči na trhu museli být překvapeni z údálostí, které nastaly. Po získání znaku POT totiž akcie společnosti Weekend Unlimited vyletěly o 100%. A to v podstatě okamžitě. Zisk 100% v řádu hodin je nevídaný i na kryptoměny a na akciovém trhu se jedná o raritu.

Jenže zisk 100% nebyl vůbec konečný. Po třech dnech od výhry znaku POT se akcie společnosti stále šplhají nahoru a zatím není jasné, kdy bude jejich růstu konec. Momentálně si od původního stavu polepšily o astronomických 300%. Z původních 0,08 USD se nyní obchodují za neuvěřitelnýcch 0,27 USD.

Bude BTC dále padat – Našel Bitcoin své dno? Podívejte se na výsledky naší ankety

Na první pohled se může zdát hluboce iracionální, že cena těchto akcií skokově vzrostla. Ve společnosti se za den totiž opravdu nemůže v podstatě nic změnit. Je tak jasné, že 300% nárůst je způsoben znakem. A tady se musí hledat logika, která vede investory právě k takovému jednání.

A ukazuje se, že v dnešní době stále dáme na pozlátko. Na to, co je modním trendem. A jak se ukázalo, tak hodnota znaku POT je 300% původní ceny akcií konopné společnosti. Znak sám o sobě je tak nositelem obrovské hodnoty. Tato informace není tak překvapivá v kontextu moderní doby, kdy si Apple může dovolit prodávat své zboží vysoce nad cenou oproti konkurenci. A to kvůli jablíčku na obalu.

Překvapivé je ovšem to, že pouhý znak na burze, ke kterému se běžní zákazníci společnosti nedostanou, zvedne cenu radikálním způsobem. V tomto ohledu pravděpodobně hrají roli dva faktory. Investoři riskují, protože trh s konpím je nový a zároveň může být těžké rozlišit nové společnosti vstupující na trh. To by pak znamenalo výraznou konkureční výhodu, protože společnost bude díky znaku POT odlišitelná od ostatních.

Co číst dále?

01.02.19 Technická Analýza BTC/USD – Stále beze změny.. Od IX..

avatar
  Subscribe  
Upozornit na