Američtí vlastníci a manažeři se zbavují ve velkém akcií svých vlastních společností

Share This Post

Znáte pojem insider? Ti, kdož mají ekonomické vzdělání (či se pohybují v byznysu), tak vědí. Pro ty ostatní jsou tzv. insideři vedoucí pracovníci, finanční ředitelé, členové správních rad či dokonce majitelé firem. Tyto osoby mají přístup k neveřejným informacím o společnostech, kterých jsou součástí. Vzhledem k tomu, že mají přístup k těm nejrelevantnějším datům, tak je jejich chování v hledáčku všech investorů. Právě proto je pro investory znepokojující, že se v USA právě teď zbavují akcií svých firem, a to nejrychleji za poslední dvě desetiletí.

Analýza Smart Insider

Od začátku roku se podle analýz společnosti Smart Insider zbavili akcií v hodnotě 19 miliard dolarů. Mezi tzv. insiders, kteří se hromadně začali zbavovat svých aktiv, patří například majitelé obchodního řetězce Walmart Waltonovi. Waltonovi, kteří patří mezi nejbohatší rodiny světa, prodali během letošního roku akcie společnosti za 2,2 miliardy dolarů. Podobně postupovali i finanční ředitelé kosmetické značky Estée Lauder nebo ředitelé Lululemon Athletica prodávajícího sportovní oblečení.

Vzhledem k této skutečnosti se ve velké míře spekuluje, co je příčinou tohoto počínání. Mezi nejreálnější vysvětlení patří třeba fakt, že se globální ekonomický růst zpomaluje a v takové době nikdo nechce mít pytle napěchované cennými papíry. Jestli sledujete moje analýzy na akciové trhy, tak víte, že obavy z přicházející recese se projevují v podobě vysoké volatility cen akcií. Dalším důvodem pro obavy je samozřejmě i obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy. Jenom za měsíc srpen se tito insideři zbavovali svých akcií tempem 600 milionů dolarů za den, na což zase upozornila analytická společnost TrimTabs.

Z těchto údajů vyplývá, že celková hodnota jejich prodeje tak překročila hranici 10 miliard dolarů měsíčně, a to už popáté v tomto roce. V podstatě stejná čísla jsme tu měli v letech 2006 a 2007, tedy v době před finanční krizí z roku 2008. Je ale třeba podotknout, že celkové objemy zobchodovaných akcií na americkém trhu jsou v současnosti daleko vyšší než v roce 2007. To nám implikuje, že dneska 10 miliard dolarů nehraje tak silnou roli jako tehdy.

Překlápíme se do recese?

Investoři často berou údaje o prodeji nebo nákupu akcií insiderů jako ukazatel určující důvěru vedoucích pracovníků ve vlastní podnik. Což je samozřejmě logické, neboť jak už bylo řečeno, tak tito lidé mají přístup k nejlepším informacím o své společnosti. Pokud by tito insideři stihli do konce roku prodat dalších 7 miliard dolarů, tak by šlo o rekord od roku 2000. Rok 2000 je znám především kvůli splasknutí tzv. dotcom bubliny. Tehdy se insideři zbavili akcií v celkové hodnotě 37 miliard dolarů.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Microsoft – Akcie Microsoftu si stále drží velkou sílu

Related Posts

DOGE by mohl zaznamenat nárůst na 0,50 USD

Po nárůstu o 208 % začátkem listopadu se cena...

Proč dnes cena bitcoinu klesá?

Cena bitcoinu za posledních 24 hodin klesla o více...

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...