Jak bude probíhat další recese a co by mohlo být jejím spouštěčem? – 1. část

Share This Post

Stále častěji můžeme ze všech směrů slyšet, že se blíží krize. Pokud čtete pravidelně moje články a především analýzy na komodity a akcie, tak víte, že riziko recese, či dokonce krize, je každým dnem blíže. Globální ekonomika se zatím drží, protože centrální banky USA, Číny a Evropské unie vytvářely prostředí, ve kterém se pumpuje do ekonomiky spousta peněz. Tím se ta ekonomika sice zatím drží „nad vodou“, ale bobtná takovým způsobem, že až to jednou praskne, tak to bude o to horší. Čím déle se totiž bublina nafukuje, tak tím bude po prasknutí následovat větší pád. Co odstartovaly krize minulé, jste se mohli dozvědět z mých článků. Ale co to bude tentokrát? Co by mohlo být spouštěčem další recese?

Negativní nabídkové šoky

Existují tři negativní nabídkové šoky, které by mohly do roku 2020 vyvolat globální recesi. Všechny odrážejí politické faktory ovlivňující mezinárodní vztahy. Dva nabídkové šoky zahrnují Čínu a USA jsou ve středu každého z nich. Navíc žádný z nich není přístupný tradičním nástrojům proticyklické makroekonomické politiky.

Asi nikoho nepřekvapí, že první potenciální negativní šok pramení z čínsko-americké obchodní a měnové války, která znovu vyeskalovala na přelomu července a srpna, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vyhrožovala, že budou zavedena další cla na čínský vývoz a mnohokrát Čínu obvinila z manipulací své domácí měny – juanu. 
Druhý se týká pomalu se vařící studené války mezi USA a Čínou, a jde v ní o technologii. Vidíme tu rivalitu, která má všechny znaky tzv. Thucydides Trap, což v podstatě znamená, že jedna velká mocnost chce nahradit tu druhou a výsledkem toho je válka. Čína a Amerika spolu soupeří o nadvládu nad průmyslovými odvětvími budoucnosti: umělá inteligence (AI), robotika, 5G atd.
Proto taky Spojené státy umístily čínského telekomunikačního giganta Huawei na seznam subjektů, jež je vyhrazen pro zahraniční společnosti, které jsou považovány za národní bezpečnostní hrozbu. A ačkoliv společnost Huawei obdržela dočasnou výjimku, které jí umožnila pokračovat v používání komponentů z USA, tak administrativa Donalda Trumpa přidala na tento list dalších 46 přidružených společností Huawei.

Íránská krize

Dalším negativním šokem jsou dodávky ropy. Ačkoli ceny ropy v posledních týdnech poklesly, tak recese vyvolaná obchodem, měnovou a technologickou válkou by snížila poptávku po energiích. A snížená poptávka by znamenala tlak na snížení cen.
Nicméně, americká konfrontace s Íránem by mohla mít opačný účinek. Pokud by tento konflikt eskaloval na vojenský konflikt, mohly by se světové ceny ropy prudce zvýšit a vyvolat recesi také. Stejně jako tomu bylo v období tzv. Íránské krize, která je typickým negativním nabídkovým šokem, jenž způsobil v USA krizi.

Závěr

Tak máme za sebou tři hlavní negativní nabídkové šoky, které by mohly odstartovat další krizi. V dalším díle si popíšeme, jaký vliv by tyto šoky měly jako spouštěč recese ekonomiky.

Co číst dále?

Čína se snaží odvrátit recesi ekonomiky, bublina začíná nabírat na obrátkách

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...